Skip to main content

Karakalem de Kullanılan Kurşun Kalemin Oluşum Süreci Ve Tarihi

 

                     Karakalem Portre de Kullanılan Kalemlerin Tarihi Değişim Süreci                                          

 Kireçli kayalar ve kömürleşmiş sopalarla hayvan barınakları ve mağara duvarları gibi çeşitli yüzeyler üzerine ilgi çekmek için kullanılan en eski ve en yaygın kullanılan yazım gereçleri biridir.Kurşun kalem, tarih öncesi çağ kökenlidir.Yunanlılar ve Romalılar düz kurşun parçaları papirüs üzerinde soluk belli belirsiz çizgiler çizmek için kullanmıştır.Ancak günümüzde kurşun kalemin  gerçek atası 1400 yılların ortalarında oluşmuştur. Daha önce Kara kalem de kullanılan yeni teknikler kullanılan kurşun kalem benzeri çizim gereçleri aslında bugün kullandığımız kurşun kalemlerden çok farklıydı.Yaklaşık yüz yıl sonra grafit, yumuşak, parlak kayalarda damarlar olarak ortaya çıkan yaygın bir mineral, kuzeybatı İngiltere'de Borrowdale de keşfedildi.Borrowdale madeni birkaç yüz yıl içinde grafit ile Avrupa'da verilen, ancak, insanlar sonra grafit ve kurşun arasında ayrım yapamakta güçlük çekti.Çünkü halen eski adıyla anılıyordu.www.karakalemresim.net.Siyah kurşun." Çubuk veya şeritler halinde kesilmiş, grafit ağır gücü sağlamak için ve rahat bir kolu sicim sarıldı.Bitmiş ürün, bir kurşun kalem olarak adlandırılan BU YENİ İCAD oldukça popüler oldu. Onaltıncı yüzyılın sonlarına doğru, Almanya'da grafit etrafında ahşap yapıştırma şeritler için bir yöntem keşfetti ve modern bir kalem bir şekil almaya başlamıştır. 1779 yılında, bilim adamları daha önce düşünmüştü malzeme kurşun aslında mikro kristalin karbon grafit ("yazmak" Yunan "graphein" anlamına gelen) isimli bir form olduğu belirlendi. Grafit diğerleri kömür ve elmas saf karbon-üç doğal formları biridir.


On sekizinci yüzyıl sonlarında Borrowdale maden grafit artık daha bol olduğu gibi, tükenmiş, ve diğer materyaller oluşturmak için kurşun kalem ile karıştırılır. Bir Fransız kimyacı Nicolas Jacques Conte, toz grafit, toz toprak ve su karışık olduğu, kalıp ve pişmiş, bitmiş ürün sorunsuz saf grafit olarak yazdığı keşfetti. Conte de, sert veya yumuşak bir yazı çekirdek kil ve grafit daha grafit siyah ve yumuşak kurşun kalem oranı farklı olabilirliğini keşfetti. 1839 yılında, Almanya Lothar von Faber, aynı kalınlıkta çubuklar halinde grafit yapıştır yapma bir yöntem geliştirdi. Daha sonra, kalem ahşap kesme ve oluk bir makine icat etti. Yani ahşabın içine oyuklar yaptı ve günümüz kalemine en yakın kalemi icad ett.Borrowdale bir zamanlar bol miktarda grafit kaynağı tükenmesini takiben, diğer grafit madenleri yavaş yavaş dünya çapında kurulmuştur.Amerika Birleşik Devletleri bu mayın sayısı belirlenmiştir ve ilk Amerikan kurşun kalem 1812 tarihinde sona eren İngilizce ithalat Savaşı'ndan sonra, 1812 yılında imal edildi. William Monroe, Concord, Massachusetts'de bir dolap makinesi, kesme ve oluklu ahşap kaburgalar tam yeterli kurşun kalem yapmak için bir makine icat etti. Amerikalı mucit Joseph Dixon, bu süre zarfında iki yarısı tekrar bir araya yarısında tek sedir silindir kesme yarısı biri grafit çekirdek yerleştirmek ve sonra yapıştırma bir yöntem geliştirdi. 1861 yılında, Faber, New York Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk kalem verme fabrika inşa etti.Bugün Faber Castel diye markayı duymayanız yoktur sanırım.www.karakalemresim.net lütfen izinsiz alıntı yapmayınız.

Bugün, bir kalemin sertlik dereceleri, sayılar ya da harfler ile belirlenir. Kurşunkalemler 9H, zor da bazen, 6B, yumuşak, harfler ile derecelendirilir.Benim kullandığım kurşun kalemler faber castel markadır.Dereceleri ise 9h,8h,7h…..Hb,B,2B,3B,4B,…….9B  ye kadar olanlardır.en açık tonda çizimler 9H En koyu ise 9B dir. Hyman W. Lipman, bir Amerikalı olan 1858 ABD patent bildirilen 100.000 $, 1872 yılında Joseph Rechendorfer tarafından satın alınmış,kurşun kalem üretiminin yanıda silgi,üretimide yapılmaya başlanmıştır.

 

Kalem üretiminde ilk adım, grafit çekirdek içerir. Bunu yapmanın bir yöntemi grafit karışımı uygun büyüklükte bir kalıp açıklığından zorunlu olduğu, ekstrüzyon.
Geleneksel ahşap kalem yanı sıra, diğer kalemler bir dizi yaygın olarak kullanılmaktadır.Örneğin ahşap kaplı olmayanlarda vardır.Füzen kömür tozu v.s gibi..www.karakalemresim.net izinsiz kopyalamayınız. 1880'lerin başlarında, çeşitli otomatik, itici ya da yinelenen kalem olarak ne oldu icadı açtı keskinleştirme gerek kalmadı bir kalem için arama. Bu aletler, metal ya da plastik kasa ve ahşap kasalı kurşun kalem bulunanlara benzer yol açar.Durumunda içindeki metal bir sarmal içinde teslim kurşun, sabitlenmiş bir metal damızlık bir çubuk tarafından yerinde tutulur.Kap bükülmüş, çubuk ve damızlık kurşun noktaya doğru iterler, spiral aşağı doğru hareket ettirin.Yirminci yüzyılın başlarında, renkli kalemler, grafit çekirdek pigmentler veya boyar maddeler ve bağlayıcı bir kombinasyonu ile değiştirilir edildiği geliştirme gördüm. Bugün, 7 farklı sarı ve 12 farklı mavi renkli kalemler, 70'den fazla renk mevcuttur. Ancak, yılda 6 milyar 40 farklı hızda sedir gövdesi kurşun kalem imal tükenmez kalem de dahil olmak üzere tüm rakiplerine satışı tüm ülkelerde devam ediyor.

 Karakalem Portre Sipariş


Bir kurşun  kalem için en önemli madde,  kurşun aramak ve devamında grafittir,. Conté grafit kil ile birleştirme yöntemi hala kullanılır ve bazen de mum veya diğer kimyasal maddeler eklenir. Hemen hemen bugün kullanılan tüm grafit doğal grafit ve kimyasallar imal karışımıdır.

Kurşun kalem üretimi için kullanılan ahşap tekrarlanan netlik ve Bölünme olmadan kolayca kesilebilir ve dayanabilmesi gerekir. En  iyi kurşun kalem, sedir (özellikle Kaliforniya sediri),  bu iş için en uygunudur.www.karakalemresim.net  Cedar, hoş bir kokusu vardır, eğilebilir veya şeklini kaybetmez ve kolayca kullanılabilir. Bazı kurşun kalem, silgi, bir halkalı, ya yapıştırılmış veya metal çatallar ile düzenlenen bir metal kasa ile yapılmaktadır. Pomza ve lastik silgi kendileri oluşur.

İmalat
süreç

Şimdi en çok ticari olarak kullanılan grafit fabrikalarda ziyade mayınlı yapılır, üreticiler yoğunluğu kolayca kontrol edebiliyoruz.Grafit kalem yapılan grafit, kurşun kalem, yumuşak ve koyu hattı kullanılan türüne göre kil ile karıştırılır. Renkli kalemler, pigmentler kil eklenir ve hemen hemen hiç grafit kullanılır.  İçerik karakalemresim.net  sitesine aittir izinsiz kopyalanamaz.

İşleme grafit

1 iki yöntem bitmiş haline grafit oluşturmak için kullanılır.İlk grafit ve balmumu karışımı, sonra hassas ölçümler kesilmiş ve fırınlarda kurutulur bir spagetti gibi dize oluşturmak için bir kalıp ile zorlanmış olduğu bir ekstrüzyon yöntemi.İkinci yöntem olarak, grafit ve kil karışımı bir kütük basın denilen bir makine dökülür. Bir fiş basın üstünden yerleştirilir ve metal bir koç sert, katı bir silindirin içine karışımı olarak adlandırılan squash alttan yükselir "kütük"Kütük sonra makinenin üst kaldırılır ve bir kalıp üzerinden güçleri bir ekstrüzyon presi yerleştirilir, şeritler dilimleme

 

Kurşun kalemler için ahşap muhafazaları yapmak için, kare şeklinde vekaburgalar gibi şekillendirilir, sonra oluk kaburgalar kesilir. Sonraki, grafit çubukları bir çıta oluklar içine eklenir ve daha sonra ikinci bir çıta boş oluklar grafit dolu yuvasının üstüne yapıştırılır. Sandviç eve buna bir nevi krşun kalem ve ahşap sandiviçi diyebiliriz.Kaynak www.Kara kalem resim.net  portre ve resim siparişi sitesi….doğru ölçekli kurşun kalem kesip, silgi ve metal halkalı eklenir.
kalem çekirdek boyutuseçmek önemlidir.. Boyutuna kesilmeden sonra, çekirdek bir konveyör bant boyunca geçmek ve kalem ahşap ekleme bekliyor bir çukurda toplanır.
Ahşap kılıflar yapma

2 Sedir genellikle lekeli, zaten kuru fabrikada geldiğinde, kırışmayı önlemek için, mumlanır. Kayıtlar daha sonra "kaburgalar" olarak adlandırılan dar şeritler halinde kesilmiş; 0,25 inç (0,635 santimetre), kalın, ve 2.75 inç (6.98 cm) geniş, uzun, yaklaşık 7.25 inç (18.4 santimetre). Kaburgalar besleyici yerleştirilir ve sabit bir oranda birlikte hareket eden bir konveyör bant üzerine, birer-birer düştü.
3. kaburgalar sonra onları düz bir yüzey vermek için planlanmış. Sonra, bunlar paralel yarım daire biçiminde oluğa bir grafit bir tarafında her çıta uzunluğu boyunca kalın olarak derin yarım kılan bir kesici başlık altında geçmektedir. Konveyör bant, kaburgalar yarısı boyunca devam eden yapıştırıcı bir tabaka ile kaplıdır ve kesme grafit bu kaburgalar oluklar serilir.
Tutkal ve olmayan grafit olmadan 4 kaburgalar, onları alır ve onları bir makine onları taşıyan başka bir kemer üzerine yerleştirilen oluk-oluk aşağı bakacak kemer atıyoruz. Iki konveyör bantlar karşılamak ve her Neşesiz çıta bir sandviç oluşturan, tutkal ve grafit bir çıta üzerine yerleştirilir. Sandviç konveyör bant çıkarıldıktan sonra, metal bir kıskaç içine yerleştirilir ve hidrolik pres tarafından sıkılmış ve sol Tutkal kuruyana kadar birlikte kelepçeli. Kurşun kalem kurutulur, biter fazla yapıştırıcı çıkarmak için kesilmiş.

Sandviç aslında kurşun kalem haline 5getirlir sonraki adım, şekillendirmektedir. Sandviç bir konveyör bant üzerine yerleştirilir ve kesiciler iki set, üst ve belden aşağı yoluyla taşınır. Üst yarısı kesilmiş sandviç yukarıda kesiciler, alt keser ve alt yarısında etrafında bitmiş kalemler ayırır. Kalemler çoğunluğu yüzeylerden kaymasını kurşun kalem tutmak için tasarlanmış, altıgen; tek bir sandviç verim altı ile dokuz altıgen kurşun kalemler.
Son Adımlar

Kurşun kalem kesilmiş 6 sonra, yüzeyleri zımpara ile düzeltti ve vernik uygulanır ve kurutulur. Bu cilalama makineleri, kurşun kalemler, vernik KDV batırılır ve daha sonra aşırı vernik kaldırır hissettim disk, geçirilir olduğu ile yapılır. Kuruduktan sonra, istediğiniz rengi elde edene kadar tekrar tekrar kurşun kalem süreç boyunca konur. Son olarak, kurşun kalem, bir son kat alırsınız.
7 kurşun kalem, kalemler uçlarında birikmiş olan aşırı vernik kaldırmak şekillendirme makineleri aracılığıyla bir kez daha bir konveyör bant üzerinde gönderilir. Bu adım aynı zamanda tüm kalemler aynı uzunlukta olduğunu garanti eder.
8 Silgiler sonra, bağlı yuvarlak bir kalem kadar elde tutulacak, metal kasa "halkalı" denir. Halkalı, tutkal ya da küçük metal çatallı ya ilk kalem verdiği ve daha sonra silgi eklenir ve halkalı etrafında kelepçeli. Son adım olarak, ısıtmalı çelik presler her kalem üzerine şirket logosu ölür.
Renkli kalemler

Renkli kalemler çekirdeği gibi boyalar ve grafit pigmentler yerine gibi renklendirici maddeler içermez dışında siyah-yazma kurşun kalem kadar aynı şekilde üretilmektedir. Birincisi, kil ve sakız yapıştırıcılar olarak pigment eklenir ve karışım kurşun kalem düzgünlüğü vermek için mum ıslatılır. Kurşun kalem oluşmuş, dış merkezi karışımı rengine göre boyanmıştır.

Quaility Kontrol

Üretim süreci sırasında bir konveyör bant boyunca seyahat Çünkü halka dağıtılan önce, kalem iyice irdelenmektedir. İşçi işlevsiz görünen kurşun kalem atmak için eğitilmiş ve belirli bir sayıda bilenmiş ve işlemi tamamlandığında test edilmektedir. Yaygın bir sorun, sandviç tutkal bazen uymak olmadığını, ancak bu rahatsızlık genellikle yakalanır sandviç zaman kesilmektedir.

Kurşun kalemin oluşum süreci ve tarihçesi

Kurşun kalem bundan yaklaşık 250 yıl kadar önce, bir 20 şubat günü Josef Hardtmuth tarafından icat edildi. Bu makale k a r a k a l e m r e s i m . n e t sitesine aittir. izinsiz kopyalanamaz
Ortaçağda, insanlar bir yerleri işaretlemek için kurşun ve gümüş sopacıkları kullanıyorlardı. Ancak bu yöntem çizim yapmak için kesinlikle uygun değildi. 1400 lü yıllarda  günümüz kurşun kalemin ilk adımları atıldı. İtalya da kurşun ve kalaydan meydana gelmiş bir tür karışım oluşturuldu. Bu karışım kaleme kurşun katıyordu. 
1658 yılında İngiltere'de grafit madenleri bulundu. Bu materyal küçük sopacıklara kesilerek, tahtaya yerleştirilmiş. Bu işlem tüm sanatçılar için bir devrimdir. Ancak oluşturulan bu kurşun kalem, zor hazırlanma süreci nedeniyle oldukça pahalıya mal oluyordu ve herkes yaptıramıyordu. 
Kurşun kalemin oluşumuna asıl destek Josef’den geldi. Josef, 20 Şubat 1752 yılında, Avusturyada bir masa yapımcısının oğlu olarak dünyaya geldi. Viyanada amcasının mesleği olan duvarcılığı öğrenip, bu alanda kısa sürede başarılı işler çıkarmaya başladı. 
Ancak içindeki yaratıcılık ve hırs onu rahat bırakmadı. Mimarlık ve fırıncılık yeteneğini kullanarak kiremit üretimine ve çanak, çömlek yapımı yani porselen işine başladı. Ancak bu işleri yapmak için önce çizimlere ihtiyacı olduğundan ve çizim yapmak için de kullanılan malzemeler oldukça kötü olduğundan dolayı, bu ihtiyaç harika bir fikrin sahibi olmasını sağladı. Grafit tozuna biraz daha kil kattı, bir tür madene dönüştürüp karşımı yaktı. Ardından yakılan karışımı balmumuna batırdı, böylece yaprak üzerinde çizim yapınca izleri kolayca orada kaldı. 
1790 yılında Josef seramik madenini buldu. Böylece çeşitli oranlarda kil eklenmesiyle kurşun kalemlerin sertlik oranları belirlenebilmeye başladı. 1792 yılında Viyanada  firma açtı. Torunu  daha sonra 1889 yılında işleri geliştirip, kurşun kalemleri 17 sertlik derecesine göre sınıflandırarak üretmeye başladı... 
Böylece günümüz kurşun kalemlerine kadar, farklı markalarla geldi. 
Rekor: dünyanın en uzun kurşun kalemi 15 Şubat 1998 yılında Amerika da yapıldı. 6,24 metre uzunluğunda olan bu kurşun kalem 254 kilo ağırlındaydı. Çapı ise 33 cm.  Bu makale Mehmet Emin DOĞAN tarafından hazırlanmıştır.İzinsiz alıntı yapılamaz ,kopyalanamaz.