Skip to main content

Neden İnternetten Karakalem Portre Siparişi

  Öncelikle web siteme hoşgeldiniz.Bu makalede kısaca neden internetten üzerinden karakalem portre siparişi üzerine web sitemi kurduğumu anlatacağım.Bir çoğumuz tatile gittiği zaman turistik yerlerde ;gerek caddelerde olsun ,gerekse sahil kenarlarında olsun,portre çizim hizmeti veren ressamlara rastlamıştır.Nedir sokak ressamlığı ? ressam sokakta küçük bir standını kurmuştur.Birkaç örnek çizim vardır ve siz onlara bakarak fikir ediniz ,hemen oracıkta eğer sırada yoksa,ressamın karşısına oturursunu ,yarım saat bilemediniz 45 dakikada portreniz çizilir ve size teslim edilir.Güzel bir olay,ve unutulmaz bir anı olarak kalır sizde...

  Bu hizmeti elbetteki bir çoğumuz almamıştır.Çünkü ya gittiği yerlerde bu işi yapan ressam yoktu,ya zaman yoktu v.s nedenleri çoğaltmak mümkün.

  İşte bizim amacımız,aslında bu hizmeti çok almak isteyipte ,istediği zaman bulamayan,özel günlerinde hediye telaşına düşüp,klişeleşmiş hediye almaktan usanıp farklı bir hediye seçeneği arayanlar için,düşünüp kurduğumuz bir gerçek el işi sanat sitedir.

  Web sitemizi kurarken ilk öncelik ,internet üzerinden alışverşin risklerini bilip,karşımızdaki insanın güvenini kazanmak için neler yapabileceğimizdi.Çünkü internetten alış veriş yapıp mağdur olan o kadar çok insanımız var ki ; buna bende dahil :) acaba bunu nasıl aşarız da ,çok özel bir hediye almak isteyen ve bizi tercih etmiş sanatseverin içini kemiren soruları nasıl alt edebiliriz di ...

  Bunları düşünerek,yukarıda göreceğeniz linklerde bazı konulara değindik.Örneğin galeri kısmında 2012 itibariyle yaklaşık 400 çizimin üzerinde portre örneği mevcuttur.Sadece iyi fotoğraflardan kaynaklı iyi fotoğrafları koymadık,bize yayın izni veren,ya da yayınlanmasını özellikle isteyen ne kadar sanat sever varsa onların çizimlerini galeriye ekledik.Galeride bazı vasat çizimlerde koyduk bunun sebebi çok kötü çizime uygun olmayan fotoğraflarında karşı tarafın yoğun talebi sonucu çizilmesidir.Çünkü ya başka fotoğrafı yoktur,ya sürpriz bozulmasın diye tek fotoğrafa bağlı kalınmıştır.Tabi her durumda biz beğenme garantisi vermek durumundayız.Sonuçta tamam demişsek artık söylenecek söz kalmaz.

  Birde blogum kısmı var ; yukarda http://www.karakalemresim.net/blogum.html   orada da çeşitli makaleler,bizden haberler kısmı var medyada hakkımzıda çıkmış haberler v.s  bunlarda sanatçı Mehmet Emin Doğan hakkında size fikir verecektir.

  Ayrıca çizilmiş portrenizi isterseniz msn adresimizi ekleyerek <<resimportre@hotmail.com >> kargoya verilmeden ,canlı bir şekilde kameradan görmenizi de şiddetle tavsiye ediyoruz.Bu şekilde çizilmiş portrenizi kargoya verilmeden canlı bie şekilde görerek size tam bir beğenme garatisi + şüphelerinizin yok olmasını sağlıyoruz.Kameradan bakmaya müsait değilseniz işte o zaman çizimin fotoğrafını çekip size e posta olarak yolluyoruz.Bu sayede gerek kameradan canlı bakınca,gerekse fotoğrafını çekip size mail olarak yollayınca ; siz bakıyor ve son eklemek istedikleriniz olursa onun içinde fırsat yaratmış oluyoruz.

  Ödemeyi peşin almamızın sebebi ise ;sizde takdir edersiniz ki,kişiye özel çizimler sanatsal anlamda hiçbir işimize yaramamaktadır.Ünlü çizimleri,manzara çizimleri v.s bunlar için peşin ödeme almaya gerek yok çünkü ,diyelimki  bir müşteri öylesine sipariş verdi yanlış numara ,yanlış adres verdi bizim zamanımızı emeğimizi hiçe saydı ,eğer kişiye özel çizim ise o zaman yorulmamızla başbaşa kalırız. Ama ünlü kişi çizimi,manzara,ev,hayvan,çizimi olsa bize geri dönsede biz onları zaten değerlendiririz.

 

''Başkalarına karşı beslediğimiz güvenin en büyük kısmını doğuran, kendimize olan güvenimizdir''

 

 

 İnternet ortamında sanat hizmeti vermeye çalışan diğer arkadaşlarında bu türden sıkıntıları olmuştur.ben inanıyorum ki bir çoğu işini en iyi yapmaya çalışıyorlardır.Çünkü zaten yapmazlarsa sürekli sorun yaşarlar ve ayakta duramazlar.Sonuçta insanımız bilinçli hakkını da aramayı bilir.Bu vesileyle,Sanat hizmeti veren tüm sanat emekçilerinede başarılar diliyorum.

  Size nacizane tavsiyemiz web sitemizin her köşesini ziyaret etmenizdir.Çünkü sadece galeri kısmındaki çizimleri yapmak en az bir ressamın 1 yılını alır.Yani web sitede o kadar çok emek var ki  aslında ...bu bile internetten portre çizdirmek isterken içinizden geçen şüpheleri yok etmeye yeter aslında....

                                     Mehmet Emin DOĞAN