Skip to main content

Karakalem Portre ve Karakalem Portre Çizim Teknikleri

Aşagıdaki kurs ekranıma tıklayarak sizler için hazırladığım detaylı anlatımlı videolara ulaşabilirsiniz.Kurs baştan sona sıfırdan başlayanlar için çok uygun bir kurs kursu ben hazırladım.

                                           RESİM MAZLEMELERİNİ ALDIĞIM WEB SİTESİ
                                                 

 

 

karakalem portre

Sevdiklerinize gerçek sanatsal karakalem portrelerini hediye edebilirsiniz.

 

Bu bölümde karakalem portre çizerken nelere dikkat edilmeli,karakalem portre çizimlerinde kullanılan genel teknikler ve örnek çizimleri göreceğiz.

Örnek çizim aşaması ;

CANLI ÇİZİM DERSLERİ 

  karakalemresim.net   sitesindeki tüm makaleler izinsiz  kopyalanamaz ,yayınlanamaz,Aynı bilgilerin başka sitelerde görünmesi halinde yasal işlem yapılacaktır. www.karakalemresim.net  

 

 

Karakalem Portrede Oranlar

Karakalem portrelerde çizilen insan başları ,değişiklikler gösterebilir,örneğin yetişkin kafa büyüklüğüyle ,çocuk kafa büyüklükleri farklıdır.Ama genel olarak kabul görmüş oranlar vardır örneğin,Ön profilden kafa yan kısımların ,kafa yüksekliğe oranı 2/3 tür,aynı şekilde yan profilde de oran 7/8 dir,Aşağıdaki örnek çizimlerde daha da iyi anlıcaksınız.

 

Birde baş kısmını hem ön profilden hem de yan profilden 4 eşit parçaya bölelim ,Bakalım nasıl sonuçlar çıkıyor.

 

Yukarıdaki örnek çizimlerde de çok net bir şekilde görüldüğü gibi,saçların içteki sınır çizgisi ilk çeyrekte kalmakta,orta çizgi orbita yani gözlerin üst sınırından geçmekte,üçüncü çizgi dudak ve burun ortasından geçmektedir . Son çizgi ise çene alt sınırından geçmektedir.Eğer üçüncü ve dördüncü çizginin ortasından bir çizgi çizersek dudak alt sınırından geçmektedir.

 

 

Yukarıdaki örnekte ise dikey olarak beş eşit parçaya böldüğümüz zaman,iki ve üç sağ gözün sınırlarından,üç ve dördüncü çizginin burun delikleri ,burun yan sınırlarından ,dört ve beşinci çizgide sol gözün yan sınırlarından geçmektedir.Yan profilde ise 4 eşit parçaya bölünmüş baş kısmında dört ve beşinci çizginin ortasından bir çizgi çekersek alt dudak sınırı ve burun alt sınırından geçtiğini görürüz.Ayrıca yan profildeki üçüncü çizgi kulak üst sınırından ,uzantısı ise gözlerin üst sınırından geçmektedir.www.karakalemresim.net 
  Aşağıdaki örnek çizimdeki aritmetik ve geometrik oranları siz yorumlayınız,   www.karakalemresim.net
 
 

Karakalem Portrede Göz Çizimi

Şekil birdeki çizimde görüldüğü gibi öncelikle gözün alt sınırıyla ,üst sınırının birbirinden farklı olduğunu fark etmek gerek,ondan sonra göz yuvarlağı ve göz merceğini doğru şekilde yerleştirmek için ,göz yuvarlağını dairesel olarak düşünmek gereklidir,Tam ve kusursuz göz için mavi olarak gösterdiğimiz kısım gibi yuvarlağı tam olarak çiziyormuş gibi çizmeliyiz.

Şekil 1

 

Yukarıdaki çizimde ise öncelikle gölge alanları tamamlarken özellikle ışık,parıltılı alanlara asla kalem değmeyecek,ve ışığın bir kaynağı olacak,o kaynaktan yayılma yapacak,işte o zaman minik minik gölgecikler yapılacak,ama ışık kaynağına asla kelem değmesin,çünkü silinse bile ,ilki gibi parlak durmayabilir.Örnektede görüldüğü gibi ,sanki göz merceğinden biri el feneri tutmuş gibi ışık yayılmış. www.karakalemresim.net

Son olarak karakalem portrede göz çiziminde kirpiklerde tamamlanır ve göz kapakları,göz altı torbaları gölgelendirilir.Bu sayede gözün dış kısımlarıda eklenerek göz için taban oluştururlur.

 

Karakalem Portrede Burun Çizimi

Karakalem portrede en zor çizimlerden biri burun çizimleridir.Burun çizimlerinde ilk önce dış hatları çok dikkatlice çıkarmak lazım,Karakalem portrede kişiye benzemesini istiyorsak burun kısmına birazcık daha zaman ayırmamız gerekiyor.Dış hatları çıkardıktan sonra öncelikle burun deliklerini belirginleştirir, sonra burun yan kısımları,ve gölgelemeye geçilmelidir.

Karakalem Portrede Ağız Çizimi

Karakalem portrede dudak çizerken ,dikkat etmemiz gereken ,genelde alt dudak üst dudaktan kalın ve kırışktır.alt dudağın hemen altındaki aydınlık alan dudak çizimlerinde önemlidir.Üst dudağın hemen üstündeki çukur alan muhakkak ortalı olmalıdır.Aksi takdirde çok orantısız bir yüz ifadesi oluşabilir.

   MALZEMELER :Alttaki resimde kalemler çizimden çizime değişebilir.Mesela alttaki takım dağlık ,şelale,ağaç ,bulut çalışmaları için uygun settir.Fakat başka bir çizim yapacağımız zaman kalemler değişir .Ama değişmeyen mutlak olmassa olmazlarda vardır.Bunlar silgi,karıştırıcı aşağıda tortilla var, kütük,ama o yoksa, kağıt mendil yeterlidir.Zımpara bu zımparayı iki çeşit kullanabiliriz.Birincisi kömürü toz haline getirmek ve bu şekilde çok koyu alanlar elde etmek içindir.Ayrıca bu koyu alanlarda silgiyle çok güzel çalışmalar çıkarmak mümkündür.Bir diğeride kalem uclarını sivrilmede kullanılır.Kalemi maket bıçağıyla açtık,daha sonra bu zımparada ucunu iğne gibi sivri hale getirebiliriz.Ama zımparadan sonra hemen kağıdı çizmeden ,önce ucunu temizlemek lazım.Çünkü 9b kalemi daha önce sivrilmişsek,şimdide 2b yi sivriltmişsek kalem ucuna 9b tozları gelebilir bunun için ucunu bezle yada kağıt mendille silmek gerekir.Aksi takdirde lekeler oluşur ,ve buda silinse dahi resim kirliliğine sebep olur.

E. de yazan 0.5 melanik kalemdir 2b doldurmadır.A karıştırıcı daha önce de belittim heryerde bulunması kolay olmayan bir çizim aracıdır.Bu nedenle karıştırıcı(KÜTÜK>>Sıkıştırılmış kağıttan yapılmıştır)bulamazsak kağıt mendil de aynı sonuc verecektir .

NOT :Aşağıdaki set manzara çalışmaları için uygun settir.Her çalışmada kalemler değişebilir.

Özel günleriniz için çok özel bir hediye verebilirsiniz .Sitemiz üzerinden sipariş menüsüne tıklayın hemen fotoğrafınızı yollayın biz portrenizi çizelim aynı gün kargoya verelim.Türkiyenin neresinde olursanız olun en geç 48 saatte evinizde olsun.

  

 

 

 


                                TORTİLLİON NE İŞE YARAR NASIL YAPILIR

   Tortillion karıştırma kütüğü demektir.En kısa tabirle sıkıştırılmış preslenmiş kağıt demektir.Harmanlama dediğimiz teknikte çok işe yarar.Burada anlatmak isteğim aslında tortillionun ne işe yaradığından çok ülkemizin bir çok şehrinde kırtasiyelerde bulunması zor olan bir çizim gereci olduğundan bunu kendi imkanlarımızla nasıl  yapabileceğimizi ve yöntemini açıklamaktır.Eğer yaşadığınız yerde tortillon bulmak kolaysa ,parasal sıkıntınızda yoksa, o zaman sadece teorik olarak bilmeniz kafidir.Ama benim bulunduğum şehirde değil; bölgede dahi satılmamaktadır,bu sebeple kendim yapıyorum.Tortillion kullanmaktaki ana amaç; kısaca çizimlerde kalemle geçtiğimiz alanlarda eğer bu malzemeyle üzerinden geçersek noktasallık ve pütürlü görüntüyü  ortadan kaldırmak ve çizgisel değilde daha gerçekçi görüntüyü yakalamaktır.Uzun uzun anlatmaktansa aşağıda nasıl yapıldığını fotoğraflarla gösterdim.Oraya ekliyeceğim sadece şudur.Kağıdın yoğunluğu,yumuşaklığı değiştikçe verdiği etkide değişecektir.Bundan sonrası size kalmış.KAYNAK : www.karakalemresim.net

Mehmet Emin DOĞAN

www.karakalemresim.net    

 

 

Kullandığımız ölçüler

Farklı kağıt türlerini kullanın.

 

Köşesinde küçük bir kat ile başlayın.  Bir açıda tutun ve bunu yuvarlanma başlamadan önce en az iki kez katlayın.Bu kat asmak için bir süre alır ama oldukça kolaydır.kara-kalem

Sonra aynı açıyla ve çok sıkı şekilde

Kalemsi bir görüntü gibi düşünün

yuvarlayın

Burada neredeyse tamamlandı bir.  Bu tortillion sonunda güzel bir araç olduğunu unutmayın.Ne kadar sivri olursa bir o kadarda   karıştırma aracı iyi çalışır.

İşte bitmiş tortillion yapıştırıcı bir bantla keskin kısıma yakın bir yerden yuvarlayarak bantlarsak tek parça halinde durması kolaylaşır.

Burada da üç farklı tipte kağıt kullanarak tortillions yapmıştık. Farklı malzeme türleri deneyin ve size iyi bir sonuç verecektir.

Burada, tortillion karıştırma küçük bir örnek veriyorum. Tortillion nasıl temizlicem diye kara kara düşünmeyin :)zira  kirli bir silgiyle temiz olur.

  www.karakalemresim.net   SİTEDEKİ TÜM İÇERİKLER www.karakalemresim.net   sitesine aittir.İzinsiz kopyalanmaz. karakalemresim.net

 

iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/CJnZ2eka_S8" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

 

karakalem portre ile ilgili aramalar

karakalem portre sipariş

karakalem portre nasıl benzetilir

adım adım karakalem portre çizimi

karakalem portre gölgelendirme

karakalem portre çizim teknikleri pdf

karakalem portre basit

karakalem portre pinterest

karakalem portre örnekleri

karakalem erkek yüzü çizimi

karakalem erkek çizimi kolay

erkek portre

erkek çizimi basit

yakışıklı erkek çizimi

göz çizimi

erkek portre çizimi kolay

karakalem erkek saç çizimi

 

karakalem saç çizimi kolay

saç çizimi adım adım

erkek saç çizimi nasıl yapılır

karakalem çizimleri

 

karakalem erkek yüzü çizimi

erkek çizimi

karakalem erkek çizimi kolay

kulak çizimi

karakalem çizimleri manzara

karakalem çizimleri nasıl yapılır

karakalem çizimleri portre

muhteşem karakalem çizimleri

karakalem çizimleri yeni başlayanlar için

karakalem çizimleri aşk

basit karakalem çizimleri adım adım

karakalem çizimleri kolay insan

çizime yeni başlayanlar için kolay çizimler

karakalem çizimleri yeni başlayanlar için

kolay çizimler adım adım

kolay çizimler nasıl yapılır

 

kolay kadın çizimi

karakalem çizimleri kolay insan

basit çizimler tumblr

at çizimi adım adım

Karakalem Portre ve Resim Dersleri - Dersler. ... Message. Message Kara Kalem Portre, Portreler, Eskiz, Kurşun Kalem Sanatı, Karakalem Çizimler,. Daha fazla Pinterest'te buse adlı kullanıcının "Portre" panosunu inceleyin. ... Kara Kalem Portre, Çizim Fikirleri, Kurşun Kalem Sanatı, Karakalem Çizimler,

"karakalem portre desenleri" panosunu inceleyin. | Drawing s, Pencil drawings ve Art drawings,Pop Müzik ile ilgili fikirleri keşfedin. Karakalem Portre ve Resim Dersleri - Anasayfa. Pop Müzik. Daha fazla bilgi. kaydeden. James Elizabeth,Kendi Pinlerinizi keşfedin ve Pinterest'e kaydedin! ... karakalem portre çizimi kolay 1 3d Çizimler, Karakalem Çizimler, Çizim Ipuçları, Boyama Kitapları.

Türkiye'nin en kapsamlı resim sipariş sitesi.Yağlıboya portre, karakalem portre, karikatür ve reprodüksiyon resim gibi hertürlü isteğiniz için hizmetinizdeyiz, Karakalem portre siparişi vererek uygun fiyata sevdiklerinize özel portre hediye edebilirsiniz. Karakalem Portre Çizim Fiyatları & Sipariş.

Karakalem portre siparişi nasıl verilir, süreç nasıl işler bilgi edinin.

  karakalem portre çizimi, portre nasıl çizilir, portre çizimleri, hediyelik karakalem, karakalem çizimleri, fotoğraftan karakalem portre, 2b kalem çizimleri.

ÇİZİM AŞAMALARINI FOTOĞRAF VE VİDEO İLE GÖSTERİYORUZ.ÜCRETİ ÇİZİM BİTTİKTEN SONRA ALIYORUZ. KARAKALEM PORTRE, KARAKALEM .

1. adım: portre yaptıraçak iseniz tekniğine karar vermelisiniz. aşağıda ve galeri içindeki portrelerim kısmında bolça örnek bulabilirsiniz.teknikler; karakalem ,Karakalem Portre GittiGidiyor'da! Karakalem Portre modelleri, Karakalem Portre özellikleri ve markaları en uygun fiyatları ile GittiGidiyor'da,50x65 cm Tek kişi. 250,00 TL. P03 35x50 cm Tek Kişi. 200,00 TL. P02 30x41cm Tek Kişi. 150,00 TL. P04 50x65 cm İki Kişi. 350,00 TL. P03 35x50 cm İki Kişi.Edirne Merkez içinde, ikinci el satılık Karakalem portre sipariş 

KaraKalem Portre Sipariş . 43 beğenme. KaraKalem Portre Siparişleri Alınır . Yakın çevreye elden teslim edilebilir . Bilgi için lütfen mages, videos, instagram posts, instagram stories from karakalem portre sipariş on instagram. You can see karakalem portre sipariş's instagram entire profile 

<>

google-site-verification: googlef71283b4202354f2.html