Skip to main content

Karakalem Fiyatlar Hakkında

 2016 itibariyle yaklaşık yedi yıldır internet ortamından sipariş çizim almaktayım.Bu vesileyle hergün bazen üç kişi bazen yirmi kişi ile karakalem portre çalışmalarım hakkında yada sipariş portre çizimi hakkında iletişim içindeyim.Bu kadar yıldır edindiğim en önemli tecrübe şüphesiz çizimlerin kişilere göre beğeni haritası,hizmet ressamlağındaki yorucu maraton ve fiyat & beğeni arasındaki organik bağ olmuştur.En zor olanı ise her insanın bakışı,görmesi,yorumlamasının farklı olmasıdır.Kimi zaman yolladığım karakaleme bu niye renkli değil diyende oldu!!! yada hocam gözleri maviydi ama ... diyende , neticede herkes haklı bir tek ben haksızım , Çünkü bu tarz işlerde mecburen karşı tarafın görüşleri önemli ,çünkü sergi açıp bu benim tarzım dememişiz ,bu size benzeyen portre demişiz.İşte tam bu noktada karşı tarafın doğru yorumlaması çok önemli.Aslında, bu kadar yıldır çizim yaptık, öyle aman aman ciddi sorunlarla hiç karşılaşmadık.Çok nadir, elli tane çizimde bir tane olur onunda sebebi bize gelen fotoğrafın netliği yetersizdir.Yada o çekilen fotoğraf kişinin gerçeğini değilde anlık farklı görünüşteki bir halini almıştır.Bazen oluyor aynı kişiye ait dört foto gelir, fakat o fotoğraflardaki kişi aynı kişi değilde sanki amcaoğlu, yada teyze kızı gibi olabilir.Bazen uzak akraba bile olmadığı olur ,şaka bir yana ,Bunun sebebi kimi zaman fazla rötüş ve fotoshop olur.Bazen de kişinin duruşu ,o andaki kusurların gizlenmesi v.s o kadar çok etken varki....

  Bu makaledeki amacım sizlere aşağıda bazı örnek kurşun kalemle çizilmiş karakalem portreler göstereceğim ve üzerlerinde de fiyatları yazacak.Çünkü bunlar gerçekten o fiyata satılmış resimlerdir. Ve paylaştığım cizimler hepsi farklı farklı ressamlara aittir!!!Fıneartamerica ve benzeri sitelerde orjinal çizim fiyatlarına bakabilirsiniz.Orada güncel satışlar her zaman var.Bizde malesef pek sanata yatırım olmadığı için böyle donanımlı ve uğrak site yok.Var da çok ziyaretçi almaz ve satış çok az olur.Bu sebeple zaten bu siteyi kurdum.İnsanların özel anlarında hediye amaçlı ;yani köşeye sıkışınca aldıkları sanat , Doğum günü özellikle bu sektörün lokomotifi gibi bişey.

 Aşağıdaki çizimler bana ait değildir!!! Hepsi bir birinden değerli sanatçı arkadaşlardır.Kimisi çok gerçekçi çizimler yapmış.Kimiside gerçek olduğunu düşündüğü karakalem çizimler yapmış.Benim önerim çizimlerdeki detay ve fiyat dengesini bulmanız.Banada birçok kişi der ki : Ya hocam şurada bir site var daha ucuza çiziyor. İyide aynı kişi çizmiyorki hepsinde herkesin tekniği farklı,malzemesi farklı,bakışı farklı yani farklılıklar çok fazla...AŞAĞIDAKİ ÇİZİMLRDEKİ RESSAMLAR HEPSİ YABANCIDIR.TÜRK YOKTUR.

 AŞAĞIDAKİ KALİTEDE HEPSİNE YAKIN ÇİZİMLER YAPABİLİRİZ.İşte bazıları çok uzun süreli olabilir.Örneğin bence ilk çizim 5500 euro olan yaklaşık 80 saatlik çizimdir.Bu sebeple maliyetide fazla.

                                                        Mehmet Emin Doğan Mart 2016

Mehmet Emin DOĞAN 2016

www.karakalemresim.net