Skip to main content

Karakalem portre de saç çizimi nasıl yapılır

Karakalem portrede saç çizimi nasıl yapılır ? Kullanılan malzemeler,yöntemler hakkında kısa bilgiler vereceğim.

Yukarıdaki ilk resim ilk çizgileri göstermektedir.Burada kullandığım kalem 5H dediğimiz açık ton yazan ama çok sert uca sahip yani kolay kolay kırılmayan kalem çeşididir.Kalemlerin bildiğiniz gibi dereceleri vardır.En anlaşılacağı şekilde şöyle sıralayabiliriz. -9,-8,-7,-6.....-1.B,1,2,3,4,5,6,7,8,9. Eksi dediğimiz yerler ''H'' Artı dediğimiz yerler ise ''B'' diye simgelenmektedir.Eksiden artıya doğru gittikçe koyuluk artmaktadır.Özetle H grubu açık ton çizimlerde gerekli B is koyu çizimlerde kullanılır.Yukarıdaki resimdede 5H seçtim çünkü çok koyu omadan sadece ilk sınırarı ortaya çıkardığım kalemdir.

İkinci resimdende anlaşılacağı üzere 5H den sonra bir kalem daha kullandım,Bu kalemde 3B dir saçın koyu ve biraz gölgede kalan kısımlarını dahada belirginleştirdim.Bu arada bunları yaparken özellikle bayan saçlarında saçın dalgası kıvrımlarınıda alarak geçiyoruz.Kalem uçlarına burada dikkat edin çok sivridir.

İster saç çizimi olsun ister başka çizimler olsun,karakalem çizimlerde ve diğer bütün çizim alanlarında görüntü oluşumundaki en önemli etken sınırların geçiş tonlarıdır.Yukarıdaki resimde simsiyah bir alan var bu alanı 9B kalemle çıkardım fakat bunu çıkarırken bazı alanlara kalemi değidirmeden geçmem gerekti bunu aşağıdaki resmde daha net anlatacağım.Burada akılda kalması gereken açık ile koyunun oluşturduğu farktan doğan görüntünün aslında realist çizimlerde çok gerekli olduğunu anlatmaktır.

Yukarıdaki resimde kırmızı oklarla gösterdiğim alanlar aslında resim çizmenin en önemli noktası ve güzel bir çizimin altın vuruş kısmınıdır.Bir karakalem portre yada resmi yaparsınız biter.En sonunda bu resim olmuşmu,olmamışmı,amatörmü,profesyonel mi anlamak için resmin direk hepsine değilde ressamın çizimin püf noktalarını nasıl ele aldığına bakarız.Burada ressam saçı birtirmiş fakat bir kaç tel saçı öyle bir oratya çıkarmış ki  !!! o siyah alanı karalarken çok dikkatli bir şekilde bazı yerlere kalemi vurmamıştır.İşte bu dikkat ve sabırın birleştiği noktadır.Resimleri güzel yapanda bu ince işçiliktir.İyi bir ressamı amatörlerden ayıran ince bir nüanstır.

Yukarıdaki çocuk çizimindeki saç uçlarına dikkat edin. İşte saçın en önemli noktasının saçın uç kısımları oduğunu hemen fark edersiniz.Burada saçın uç kısımlarında h grubu kalemlerden yardım alınmıştır.

Şekil 1 bir yazan çizimde ilk göze çarpan bu resminde kullandığım kalemi ve resmin kirlenmemesi için aldığım önleme bakın.Ve kalemin ucu nasıl bunları kendiniz değerlendirin.

www.karakalemresim.net  saç çizimeri makalesi izinsiz alntı yapmayınız

Mehmet Emin DOĞAN