Skip to main content

Karakalem Çizmek İsteyenler İçin Öneriler

  Verimli bir sanat yapmak için ,illada renkli boyalar ve kalemler kullanmaya ve olmasına gerek yoktur.Renkler sadece yapılan çalışmaya çekicilik vermek içindir.Muhteşem bir sanat kalitesi oluşturmak için bir kağıt ve kalem yeterli olabiliyor bazen.Bugün birçok kişi hobi amaçlı çizimlerle başlayıp sonra başyapıt kalitesinde ve niteliğinde eserler ortaya çıkarabilmektedir.Dünya çapında farklı sanat galerilerinde bu türden örneklere sıkça rastlayabilirsiniz.

     Düşünsenize tek kalemle yaptığınız bir çizim seyirci üzerinde müthiş etki bırakabiliyor !!Nasıl ki tükenmez kalemle portre çizmek zor ise karakalemde de gölgelendirmeleri yapmak sabır ve pratik ister.

  Karakalem bir geçiş süresinin yanı sıra, tam zamanlı hobi veya iş olarakta değerlendirilen,kolay ve verimli bir sanat dalıdır. Karakalem ile ilgilenen sanat meraklıları, fırçalara ve tuvallere yatırım yapmak zorunda değildir.Burada, sadece bir kağıt parçası ve hayal taslağınız ve  iyi bir kalem yeterlidir.Sadece daha kalıcı ve ve sanatsal çizimler için iyi kalemler ve kaliteli kağıtlar kullanmak işinize verdiğiniz önemide gösterir.Bunun içinde iyi araştırma yapmak ve arayıp bulmak gerekir.Örneğin ben kalemlerimi faber castel kullanıyorum,kağıt ise shöller 1. sınıf resim kağıdı kullanıyorum.Profesyonel bir sanatçı, olmak için illada baş yapıt düzeyinde çizimler yapmanıza gerek yok. Sadece kağıt üzerinde basıncı,(KARAKALEMDE EN ÖNEMLİ UNSURLARDAN BİRİ KALEME UYGULANAN BASINÇTIR)iyi kavramak, kağıt üzerinde farklı farklı skeçler inşa etmek ve iyi bir ataölyeniz olması zorunludur.  

  Uygulamaya konulan küçük bir özveriyle, bir uzman sanatçı olma yolunda ilk adımı atmış olursunuz. Sadece hayal kurabilmek ve fikirleri bir kağıda dönüştürmek için görmeniz ve kalemi tutabilmeniz için bir miktar güç olması yeterlidir.Görmek derken sadece görme duyumuz göz den bahsetmiyorum.Bakmayınız,baktığınız nesneleri ya da olayları görünüz.Çok şey istemiyorum sanırım :)Yoğun bir gözlem ve uygulama ile  dahiyane bir iş için çalışmaya başlayabilirsiniz.. Karakalem  sanatına ilgi , diğer resim dallarına göre yüzde 10 civarıdır.Aslında bu iyi bir oran sayılır.

  Karakalem de  çeşitli prosedürler vardır, ancak bu yeni başlayanlar için önemli değil. Harika şeyler ya da sanat çıkarabilmek için sıkı çalışma olmadan !!!Bunu başarmak elbetteki kolay değildir..Başarılarına başarı katmayan az  bir kesim de malesef her zaman bulunmaktadır.

  Bir sanatçı olarak, yeni başlayanlar için, en iyi çizim sanatı olarak Karakalemi tercih ederim.Ben daha önceleri birçok boyama teknikleri denedim tablolar yaptım  ama öğrenen biri olarak olarak ,en uygun olan nasıl kalem kullandığınız önemli. .Daha sonraları  yavaş yavaş, çeşitli boyama stilleri, çok pratik ve çeşitli gerekli adımları izleyerek uzmanlık becerilerini geliştirmek gerekir.

  Kurşun kalemi istediği gibi kullanan bir ressam ,diğer  resim dallarında asla zorluk çekmez.

                                                                                                                     Mehmet Emin DOĞAN 

 

.