Skip to main content

Karakalem Portre ve Resim ile İlgili Tüm Konular,Ressamlar,Hayatları ve Eserleri

                Resim Sanatının Öncüleri ,Eserleri ve Teknikleri

 

                     KARAKALEM PORTRE SİPARİŞ SİTESİ

Öyle anlarımız olur ki ,sevdiklerimize hediye vermek isteriz.Kimi zaman içimizden gelerek,kimi zaman mecbur kalarak :) bir şekilde hediye vermek hayatımızın önemli değerlerinden biridir.Sevgililer günü  ,babalar günü,anneler günü,yıl dönümü,doğumgünü ve daha birçok sebepten dolayı hediye alma  telaşına düşeriz.Bu sene ne hediye alsam ? Farklı olsa,kalıcı olsa,çokta maddi külfeti olmasa diye her zaman düşünürüz.Aklımıza ilk gelen parfüm sonra sırasıyla,ev eşyası,kıyafet,zor gün dostu kadim doztumuz çiçek ,bazende altın,pırlanta v.s..v.s ...Bu saydıklarımız içinde mutlaka herkese uygun bir seçenek vardır.Lakin işin sıkıntılı yanı farklı hediye vermektir.Bu noktada size ''Ona kendisini hediye edin ''diyorum.Ona verebileceğiniz en değerli hediye yine kendisidir diye düşünüyorum.Gerçek,sanatsal ve kalıcı bir hediye karakalem portre ve resim...

  Sevdiklerinize ve size ressam gözüyle kendinizi görme fırsatı veriyoruz. kara kalem calismalarimiza bakınız.

                                                                                                                                                    Mehmet Emin DOĞAN

   İnternet ortamında ve googleden diğer arama motorlarının tümünden aşağıdaki kelimelerle ulaşabilirsiniz.Sadece googleden web sitemize ulaşılması için bir nevi kanaldır.Okumanızda fayda yoktur.Anasayfamızı tıklayıp ,karakalem portre ve resim siparişi için tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. sanatla kalınız. www.karakalemresim.net

 Kara kalemde en önemli unsuolan kurşun kalemin hammaddesi yukkarda görüldüğü gibidir.

Etiketler :Kara kalemin en hammadde olduğu halleri,kurşun kalemin hammeddesi,kömür çizimleri,çizimi,çizim,kara kalem cizimleri,kara kalem at çizimleri,resimleri,fotoğrafları,

 

  • Diego rivera hangi sanat akımının öncülerindendir diye sorgularsak diogo iyi bir  ,ressamıdır.Bunun örneklerini giti gidiyor sitesinde özellikle tablo olarak mona lisa el yapımı tablosuyla kıyaslama yaparak bulmamız mümkündür,
   . Ekspresyonizm nelerden etkilenmiştir ? diye bir soru gelirse ekspresyonizm en çok rönesanstan etkilenmiştir.Sürrealizim nelerden etkilenmiştir ? diyede aynı şekilde soru gelebilir.Aynı şekilde sürrealizm 20. Yüzyılda ortaya çıkmış en iyi örneklerinide picasoo segilemiştir.Fakat sadece pikassoyla sınırlamak doğru değildir.Dekopaj resimlerinde en iyi örnekler saray resimlerinde görmek mümkündür.Saray tablolarında  modern dekopaj izlerini görmek mümkündür.
   .Modern dönem  sanatında en büyük eserle ilgili resimler bugün londrada metropolitan müzesinde görmek mümkündür.Londra metropolitan müzesi dünya’nın sanat kalbidir.
   .Türk resim sanatında ekspresyonizm  örnekleri sergileyen türk ressamları da azınsanmıyacak kadar vardır.Bununla birlikte sürrealizm sanat akımın resimleri hangi sanatçı yapmış diye bir saçma soru elbetteki olmaz işte maksat googleden buraya gelmenizdir J sürrealizm sanat akımın resimleri kim yapmış neden yapmış v.s…bu sorular tamamen sitemi ziyaret etmeniz içindir.
   .Oscar wilde şiirleri yazmak ve yaşamak yürek sister . modern yapan sanatcılar içinde en iyilerinden biridir.Şiirlerini zevkle okuyabileceğiniz bir ustadır.Erken modernizm 1910 yılalrında başlamıştır dersek yalanda sayılmaz.Fauvizm renkleri nelerdir
   . fauvizm resimleri:
  • MATİSTE tarafından Fransa'da geliştirilen bir sanat akımıdır. En önemli özelliği, tüpten çıkmış gibi çiğ ve bağıran renklerin doğrudan kullanımıdır. Paris'te açtıkları bir sergide ilk kez duyulmuştur. 1905 yılında gerçekleşen bu sergi modern resme birçok katkıda bulunmuştur. Sergiye gelenler daha önce hiç karşılaşmadıkları bir anlatımla karşılaşmışlardır. Tuval üzerine sürülmüş doğrudan renkler, bozuk perspektif gelenleri şaşırtmıştır. Sergide bulunan bir eleştirmen bu gruba faule (vahşi hayvan) adını takmıştır. Akım adını buradan alır. renk sanatı, sentez ve dekor sanatıdır. FOİST esim ressamın özgür kararına bağlıdır. Bu nitelik için de geçerlidir.Almanlarda gerilim ve ağırbaşlılık egemence  de   hafitlik ve sevinç izlenir.Her iki üslup arasındaki temel fark "anlatım" ya da "dışavurum" kavramının   tanımında yatar. Peyzaj natürmort ve insan figürleri sanatçıların değerlendirdikleri tasvir konularıdır. Uygulamalarda empresyonizm ve Puvantilizm iz ve etkileri görülür.çok çeşitli ve kısa ömürlü gruplar tarafından uygulanmıştır. 3 yıl içinde dağılmışlardır. Bu ressamlar Perspektife Ve siyah beyaza derinliğe ve göz aldanmalarına karşıydılar. Resimlerin öğeleri yüzey, kontur ve renk, özellikle renk    idi.
   . engeli insanlarla ilgili çalışmaları resim bu tazr örneklere diyelim ki görme engelliler için kabartma tarzında resimler olabilir.Engelli kişi dokunarak kabartmalar yardımıyla remi hayal edebilmektedir.
   . van gogh ekspresyonizm ünlü eserleri : Vincent van Gogh

   Vincent Van Gogh, bir papazın oğlu olarak 1853 yılında Hollanda’nın güneyinde bir köyde dünya’ya geldi. 19.yüzyılın yazgısı en trajik sanatçılarından biri olan Van Gogh, içinde sürekli bunaltılar yaşar ve hiçbir işe yaramadığına olan inancı, bir şeyler yapma, bir çıkış bulma isteğidir bunaltılarının nedeni. Acı çeker, mutsuzdur, huzursuzdur ve yalnızdır ama resimleriyle neşe ve sevinç uyandırmak istemiş, acıları sevince, hüzünleri neşeye ve yalnızlığı birlikteliğe döndürmeye çalışmıştır.
   İnsanların yalnızlık, hüzün ve acı içindeki hallerinden etkilenip bunları da resimlerinde yansıtmıştır. Acı çekenlere ilgi duymuştur; içinde yaşadığı dünyada kendisini uyumsuz hisseden bütün melankolikler gibi. Mutsuz olması yalnızlığındandır. Hiçbir zaman hiçbir şeyi başaramayacağına olan inancı, kendisinden kuşku duyması, trajik yazgısı, yaşamına son vermesidir onu melankolik yapan.
   Dünyada kendisini alçalmış, sevgilerden uzaklaşmış görmüştür Van Gogh. Yararsızlığının kendi elinde olmadığını, yazgının çizdiği olaylar dizisi sonucu bir kafese tıkıldığını, bir şeyler yapmak istediğini ama bunun yolunu bulamadığını yazar Theo’ya mektuplarında. Daha sonra yapacağı işi bulmuş ve kendini tamamıyla ona adamıştır büyük bir coşkuyla.
   “Acı duymak gülmekten iyidir, zira acı insanın yüreğini arıtır. İnsanları diri diri gömercesine kilitleyip çevrelerinde duvarlar örenin ne olduğu bilinmez ama yine de bir takım duvarların, tel örgülerin, demir parmaklıkların varlığı hissedilir. Bütün bunlar bir kuruntu, bir hayal midir? Sanmıyorum. Ve insan kendi kendine sorar; Tanrım bu uzun süreli mi, temelli ve herkes için geçerli olan bir ebediyet midir?”
   İlk dönem karakalem çalışmalarında maden işçilerini, köylüleri ele almış, patates yığınları, dokuma tezgahı gibi konuları işlemiş bir yandan da kasvetli gökler ve koyu renklerle iç karartıcı manzaralar resmetmiştir. Patates Yiyenler tablosu bu kasvetli ve iç karartıcı dönemini simgeler ( Vincent Van Gogh Museum, Amsterdam). 1885 tarihli resimde iç mekanda günlük yaşam konu edinilmiştir. İşçiler kendi ektikleri patatesleri paylaşarak yerken gösterilmişlerdir. Tek ışık kaynağı yukarıdan sarkan bir lambadır. Lambanın ışığı patatesleri aydınlatır. Resmin genelinde aynı renk ve tonlar hakimdir. Yeşilin ve kahverenginin koyu tonları. Patatesin tozlu rengini elde etmeye çalışıyordu. Bütün resme hakim olan renk yabani patates rengiydi. Resmin kasvetli ve karanlık görünümü ve insanların yüzleri, yoksulluğu melankolik bir atmosfer yaratıyor. Bu tür insanları gözlemleyen Van Gogh da yoksulluğun ne demek olduğunu biliyordu Bu dönemlerde kardeşine yazdığı bir mektupta ” Böyle devam ederse hedefime varamayacağım. Bu kadar uzun zaman aç kalmasaydım bünyem daha kuvvetli olurdu. Fakat her seferinde daha az çalışmak ya da aç kalmak şıklarından birini seçmem gerektiğinde ben hep aç kalmayı tercih ettim. Bir insan buna nasıl dayanabilir? Açlığın etkisini resimlerimde öylesine görebiliyorum ki geleceğim için kaygılanıyorum”.
   1882 tarihli Hüzün adlı taşbaskısında oturan çıplak bir kadın tasvir edilmiştir (Vincent Van Gogh Museum, Amsterdam). Kadının başı dizine doğru eğilmiştir ve kolları arasında kalmıştır. Koyu renk uzun saçları çıplak sırtından aşağıya dökülmektedir. Saçlar ten rengiyle kontrast oluşturur. Figürün dış hatları belirginleştirilmiştir. Kolları arasında kalan yüzü görülmez ama büyük ihtimalle ağlamaktadır ya da üzgün bir ifade içindedir. Tek başına bırakılmış, çaresiz bir durumu vardır. Kederleriyle birlikte yapayalnızdır, itilmiştir. Kederin dokunaklı bir ifadesine tanık oluyoruz. Buradaki kadın Van Gogh’un birlikte yaşadığı alkolik, gebe ve fahise Sien’dir. Bu resmin bir de karakalemle yapılmış deseni vardır.
   Van Gogh’un 1890 yılında Sonsuzluğun Eşiğinde - 1890- adlı resminde de yine kederler içindeki bir insanın tasviri vardır (Rijksmuseum Kröller Muller, Otterlo ). Resimde sandalye üzerinde oturan mavi pantolon ve gömlekli yaşlı bir adamın derin acısı yansıtılmıştır. Yaşlı adam yumruk yaptığı elleriyle yüzünü kapamış, dirseklerini bacaklarının üzerine dayamış ve öne doğru eğilmiştir. Gözleri ve yüzü görünmüyor ama o da ağlamaklı ve yıkılmış bir durumdadır. Yine aynı yıl yaptığı Doktor Gachet’in Portresi -1890- adlı resimde de masaya dirseğini dayamış oturan bir adam görülür (Musee du Jeu de Pavme,Paris). Beyaz kasketli figürün yumruğu yanağında be başını destekler. Düşünceli ve kederli görünümlü Doktor Gachet’in kendisine sinirli olduğu kadar hasta göründüğünü de belirtir Van Gogh. Figürün yüzünde melankoli, hüzün, çaresizlik ve umutsuzluk hakimdir. Bu hüzün resmin her yanına yayılır. Bütün renkler ve çizgiler bu melankolik atmosfere uyar. Figürün çizgileri kasvetli görünümü izler ve bu duygusal ruh halini açığa vurur. Üzerindeki lacivert ceket ve arka planın koyu mavi rengi ve yüzün solgunluğu ifadeyi güçlendirir.
   van Gogh resimde kendini yaşamdan koparıp alacak yolu arıyordu. Coşkusunu, içinde kopan fırtınaları, hüzünleri, aşırı hislerini portrelerine yansıtan ikinci bir ressam daha yoktur. Kendisiyle sürekli hesaplaşan, bir türlü emin olamayan, bir başkasının eline bakmaktan dolayı sürekli ezik ve hassas olan ama gittiği, inandığı yoldan vazgeçmeyen, çevresindekiler tarafından anlaşılamamış bir Van Gogh. Acılarıyla, mutsuzluğuyla, huzursuzluğuyla, arayışları, hırsı, coşkusu, sonsuz yalnızlığı, sevgiye açlığı, yoksulluğu, yaptığına duyduğu saygı, kısa yaşantısına sığdırdığı onca yapıtı, erkek kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplar, hastalığı, krizleri, bir tas çorba ile boya tüpü arasındaki seçimleri onu Van Gogh yapanlar. “Çoğu zaman 30 yaşında olduğuma inanamıyorum. Çok daha yaşlı hissediyorum kendimi. En çok beni tanıyanların çoğunun bana ‘rante’ gözüyle baktıklarını düşündüğümde ve bazı şeyler değişmezse belki de haklı çıkacaklarına inandığımda içim kararıyor, sanki bu şimdiden gerçekleşmişçesine bir umutsuzluğa kapılıyorum”
   Ren Nehrinde Yıldızlı Bir Gece -1888- adlı manzarasında yıldızlı gecenin tasviri göz kamaştırıcıdır. Işık saçan yıldızlar, kıyıdan denize vuran yapay ışıklar ve lacivertle mavi tonları resmin bütününe yayılır. Ön planda yürüyen bir çift görülür. Buradaki ve başka resimlerinde görülen çiftlerden erkek olanı kızıl saçlı olarak tasvir edilmiştir. Hayatı boyunca yalnız olan ressam gerçek hayatta asla bulamadığı eşini resimlerinde hep yanında çizmiştir. Figürler manzarada çok küçüktür ve yüzleri seyredene dönüktür. Bir mektubunda ” Gece manzaralarını ve gece ortamının özelliklerini, gecenin gerçek karanlığı içinde ve yerinde tuvale aktarma sorunu beni her taraftan kuşatmakta” diye yazmıştı. Gökyüzündeki yıldızlara gitmek için ölümün bir araç olduğunu belirtir. Ölümle ulaşılan yıldızların erişilir olabileceğini düşünüyordu. Gece karanlıktır, korkudur, ölümdür, uykudur, yalnızlıktır, hüzündür.
   Bulutlu Göğün Altındaki Buğday Tarlası -1890-resmi için “bunlar kasvetli gökyüzünün altında uzanan uçsuz bucaksız buğday tarlaları…derin kederi ve sonsuz yalnızlığı ifade etmekte zorlanmadım” diye yazar Theo’ya mektubunda. (Vincent Van Gogh Museum, Amsterdam). Ancak ona göre üzüntü ve üzgün yine de iyileştiricidir ve neşelidir. Resmin yarısından çoğunu kaplayan koyu mavi tonların hakim olduğu gökyüzü altında sarılar ve yeşiller beyazlarla ışıklandırılmış tarlalar uzanmaktadır. Önde birkaç küçük gelincik başı vardır. “Kanımca somurtkan yeşil renkler toprak rengi tonlarıyla iyi bir uyum içinde; bunda sağlıklı ve bu yüzden itici bulmadığım bir üzüntü havası var”
   Buğday Tarlası ve Kargalar ‘ da -1890-yine kasvetli ve karanlık bir gökyüzü tasviri vardır (Vincent Van Gogh Museum, Amsterdam). Van Gogh bu resimle de yine kederini ve aşırı yalnızlığını iletmeye çalışmıştır. Geniş tarladan üç ayrı yol ayrılır. Seyreden resmin köşesinde veya tarlada patikanın sonunun ve ufkun nerede olduğunun bilinmezliğiyle sarsılır. Geniş açık tarlaların normal perspektif kurgusu tersine dönmüştür. Çizgiler resmin önünde buluşmak için ufuktan kaçar. Vincent bu resmi yaparken önünde malzemeleriyle ufka doğru yükselen iki yolun böldüğü buğday tarlasının - üçüncü yol resmin sağ alt köşesinde kalmıştır- karşısında yere çökmüş ve önce sola sonra sağa iki kez ateş etmişti. Kara kuşlar ölümü çağrıştırır. Fırtınalı alçak gökyüzünde uçuşan kargalar ve gökyüzünde belirgin mor fırça vuruşları izleyende yalnızlık ve keder duygularını uyandırır. 29 temmuz 1890 da kendini vuran Van Gogh iki gün sonra ölmüştür. Ölümünden sonra üzerinde bulunan kardeşine yazdığı ama göndermediği mektupta ” kısaca sanat uğruna hayatımı tehlikeye atıyorum ve bu yüzden aklımın yarısını yitirdim” diye yazmıştır.Karakalem Portre Çizen Yerler 


    

  Savaşla ilgili ilkokul çocuklarının yaptığı resimler örnek olarak en çok malumunuz kurtuluş savaşı konulu resimlerdir.Bunlar içinde de en çok çizilen kağnı ile öküzlein olduğu ve yaşlı ninelerimizin savaş topu taşıdığı resmidir.
  . ünlü ressamlar ve onların yaptıkları resimler,konusu çok geniş bir konudur.Bunun için ayrıca yeni bir link açacağım.
  . çağdaş dönem Türk ressamlarının yaptığı eserler: ŞEKER AHMET PAŞA:

  1841’de İstanbul’da doğdu, 1970’de İstanbul’da öldü. Asıl adı Ahmet Ali’dir. Küçük yaşta Tıbbiye Mektebine girdi (1855). Resim yeteneği nedeniyle bu okulda resim öğretmenliği yardımcılığına getirildi. Daha sonra okuldan ayrılarak Harbiye’ye geçti. Abdülaziz’in ilgisini çekince, resim öğrenimi için Paris’e gönderildi (1864). Önce Mektebi Osmani’ye devam etti. Paris Güzel SanatlarAkademisi’ne geçti ve G. Boulanger, J. L. Gerome gibi öğretmenlerden dersler aldı. Paris Uluslararası Fuar sergisinde resimleri sergilendi (1867). Resimleri Salon’a kabul edildi (1869, 1870) Abdülaziz, Avrupa gezisi sırasında sergideki resimleri gördü ve Ahmet Ali’yi resim seçip almakla görevlendirdi. 1870’te akademiyi bitiren Ahmet Ali, ^^Prix de Rome^^u kazanarak, üç ay süreyle Roma’ya gönderildi. Yurda dönünce kolağası rütbesiyle Sultanahmet’teki Sanat Mektebi’ne resim öğretmeni olarak atandı (1871). Uzun hazırlık ve çalışmalardan sonra, Türk ve yabancı ressamların eserlerinden oluşan bir resim sergisi açmayı başardı (27-Nisan-1873). Bu sergi, Türkiye’de açılan ilk resim sergisiydi. İkinci sergiyi 1 Temmuz 1875’te Darülfünun binası salonunda açtı. Bu sergide kendi resimleri, başka Türk ressamların eserleri, çoğunlukla Hıristiyan ve yabancı ressamların eserleri yer aldı. Ahmet Ali, Abdülaziz’in takdirini kazanarak, padişahyaverliğine atandı. Bu görevi sırasında manzara resimlerinden uzaklaştı ve Mercandaki konağındaki atölyesinde natürmort çalışmaları yaptı. 1884’te mirliva (tuğgeneral), 1890’da da ferik (tümgeneral) rütbesine yükseldi. 

  Başlıca eserleri: Karpuz Dilimli ve Üzümlü natürmort, Ağaçlar Arasında Karaca, Manolya ve Meyveler, Talim Yapan Erler, Manzara, Tepe Üzerindeki Kale.
  Şeker Ahmet Paşa, çağdaş Türk Resim Sanatı’nın temel taşlarından biri olarak değerlendiriliyor. Batıdaki deneyimleri özümseyen bir istemle, peyzaj temasına yaptığı dünya çapındaki üslup katkısı, sanatçının mekan derinliği ve atmosfer ilişkilerini yorumlayan duyarlığının ürünü olarak görünür. Şeker Ahmet Paşa’nın düzen anlayışına mal olan lirizm, özgün bir şema geometrisiyle dengeleniyor.

  SÜLEYMAN SEYİD: RESSAM 

  1842 yılında İstanbul’da doğdu, 1913 yılında İstanbul’da öldü. Maltepe ve Maçka askeri rüştiyesinde okudu. İdadi ve Harbiye’de resim yeteneğiyle öğretmenleri Chirans ve Kess’in dikkatlerini çekti. Paris’e gönderilerek, Abdülaziz tarafından Türk öğrenciler için açılmış olan Mektebi Osmani’de öğrenim görmeye başladı. Önce Rolrobens’le, Mektebi Osmani’ye kapatılınca da A. Cabanel ile çalıştı. Paris Güzel Sanatlar Okulu’nu bitirdi. Bazı kaynaklara göre de bir yıl Roma’da kaldı. 1875’te yurda döndüğünde ve Osman Nuri Paşa’nın yardımcılığını yaptı. Harbiye’ye resim öğretmeni olarak atandı. Fakat Şeker Ahmet Paşa ile resim anlayışı konusunda fikirleri farklı olunca, Kuleli Askeri Lisesinde öğretmenliğini sürdürmek zorunda kaldı. Ayrıca uzun yıllar da Askeri İdadisi’nde resim öğretmenliği yaptı (1884-1910). Süleyman Seyyid’in İstiklal ve Osmanlı gazetelerinde yazı ve çevirileri de çıkmıştır. Bazı okullarda Fransızca öğretmenliği yapmıştır. Fenn-i Menazır adlı basılmamış bir eseri bulunmaktadır.

   Natürmort temasına karşı yoğun ilgisiyle bilinen Süleyman Seyyid, peyjaz ve figür alanında da üstün yeteneklerini kanıtlıyor. Süleyman Seyyid özellikle resim düzeninin içerdiği yön zıtlıklarında ifadesini bulan üslup dinamizmi ile özgün yerini kazandığını görüyoruz.

  İBRAHİM ÇALLI:Ressam

   1882 yılında Denizli’nin Çal kasabasında doğdu, 1960 yılında İstanbul’da öldü. İlk ve orta öğrenimini kasabasında, lise öğrenimini İzmir’de yaptı. Askeri okulda okumak için İstanbul’a geldi. Burada parasını çaldırıp zor durumda kalınca çalışmaya başladı. Bir resim öğretmeninden ve ressam Roben Efendiden resim dersleri aldı. Şeker Ahmet Paşa’nın oğlu İzzet Bey ile tanıştı ve arkadaşının yardımıyla Sanayii Nefise Mektebine girdi (1906). Altı yıllık okulu üç yılda bitirdi ve devlet tarafından Paris’e gönderilerek, Fernand Cormon’un atölyesinde öğrenimini sürdürdü (1910-1914). 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla yurda döndü. Sanayii Nefise Mektebinde Vallaury’nin yardımcısı oldu. Atölye öğretmeni olduktan sonra, 1947’de emekli oluncaya kadar bu görevde kaldı. Devlet Resim ve Heykel sergilerine aralıklı olarak katıldı. Ölümünden bir yıl sonra, Ankara Türk-Amerikan Derneği’nde son toplu sergisi açıldı (1961). Güzel Sanatlar Birliği’nin kurucularından biriydi. 

  En tanınmış eserleri: Türk Topçularının Mevzie Girişi, Tefli Kız, İstiklâl Savaşında Zeybekler, Manolyalar, Atatürk Portresi, İnönü Portresi, Yahya Kemal Portresi, Mevleviler Dizisi.

  İbrahim Çallı, kendi kuşağı içindeki sanatçılar arasında uçarı denilebilecek bir üslup dinamizmiyle karşımıza çıkar. Resimlerine yerel bir atmosferin tadını kazandırmakta, izlenimci sınırları aşan bir duyarlığa sahiptir.

  NAMIK İSMAİL:

  1890’da İstanbul’da doğdu, 1935 yılında İstanbul’da öldü. Galatasaray Lisesinde okurken okul müdürü Tevfik Fikret’in kurduğu resim atölyesinde resim çalışmalarına başladı. Daha sonra Sanayii Nefise Mektebi’ni bitirdi. Ailesi tarafından Fransa’ya gönderildi. Burada Julian Akademisinde, Ecole Nationale des Arts Dêcoratif’te ve Cormon’un atölyesinde çalışmalarını sürdürdü. Yurda dönünce 1. Dünya Savaşı yıllarında Kafkas cephesinde yedek subay olarak görev yaptı. Bu sırada savaş resimleri çizdi. Bu resimleri daha sonra Viyana ve Berlin’de (Celâl Esat Arseven ile birlikte) sergiledi. Bir süre Berlin’de Liebermann ve Corynth’in atölyelerinde çalıştı. Yurda dönünce İstanbul’da resim öğretmenliğine başladı. Güzel Sanatlar Akademisinde çalıştı. Paris’e gidip döndükten sonra, Güzel Sanatlar Akademisine müdür olarak atandı (1928). Lâle Devri, Tifüs Girdabı, Harman en tanınmış eserleridir. 

  Namık İsmail, Türk resim sanatında kişisel üslup ayrımının belirginlik kazanmasını sağlayan büyük ustalardan biridir. Temalara biçimsel yaklaşımı belli sınırları aşmayan bir deformasyon eğilimi yansıtır.

  MALİK AKSEL:

  1903’te Selanik’te doğdu. İlkokulu Serez’de ve İstanbul’da okudu. Darülmuallimin’de öğrenimini sürdürdü. Burada Şevket Bey resim öğretmeniydi. Aksel’in çalışmalarını Şevket Bey yönlendirdi. 1921’de öğretmen olan Aksel, 1928’de sınav kazanarak Almanya’ya gitti. Berlin Yüksek Öğretmen Okulunda Prof. Grossmann’ın atölyesinde çalıştı. Yurda dönünce Ankara’da açılan ResimÖğretmen Okulunda görev yaptı (1932). Gazi Eğitim Enstitüsü’nün kuruluşuna katkıları oldu ve uzun yıllar bu okulun Resim-İş Bölümünde yöneticilik ve öğretmenlik yaptı. 1951’de İstanbul’daki Çapa Enstitüsüne atandı. 1968’de emekli oluncaya kadar burada görev yaptı. ^^Suluboyacı Malik^^ diye de anılıyordu.

  Başlıca eseleri: Halı Önünde, Şu Karalı Kızlar, Çingeneler, Kız Çocuğu, Kardeşler. Ayrıca resim sergisinde Otuz Gün, İstanbul Minaresinde Kuş Evleri, Anadolu Halk Resimleri, Türklerde Dini Resimler, Sanat ve Folklor, İstanbul’un Ortası adlı kitapları da vardır.

  Geniş bir folklor bilgisine sahip olan Malik Aksel, hem eğitici ve araştırmacı, hem de resim uğraşları içinde gündelik yaşam kesitlerinin bazen dramatik, bazen mizahi içerik değerlerine ulaşbilmektedir.

  EŞREF ÜREN:

  1897’de İstanbul’da doğdu. 1984’te Ankara’da öldü. Bursa Ziraat Okulu’ndan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. Burada İbrahim Çallı ve Hikmet Onat atölyelerinde çalıştı. Bir süre Paris’te Andrê Lhote ve Othon Griesz’in atölyelerine devam etti(1928-1929). Yurda dönüşünde çeşitli illerde resim öğretmenliği yaptı. ^^D Grubu^^na katıldı. Resimleri bu grubun sergilerinde ve Galatasaray Sergilerinde yer aldı. Katıldığı Devlet Resim ve Heykel sergilerinin bazılarında ödül aldı(1942’de üçüncülük, 1945’te ikincilik, 1964’te birincilik). Ayrıca Venedik Bienaline, Paris (UNESCO), San Francisco ve Atina sergilerine katıldı. 

  En tanınmış eserleri: Ankara’da Kış, Gençlik Parkı, Beynam Ormanları, Karadeniz Kadınları, Paris.

  Özellikle kent oluşumundan kesitleri işleyen peyzajlarında, Eşref Üren’in düzene açık ve sınırsız bir ifade boyutu getiren duyarlılığın canlı titreşimlerine tanık olunabilir.

  NURULLAH BERK:

  1906’da İstanbul’da doğdu. 1982 yılında İstanbul’da öldü. İlkokulu Heybeliada’da, orta okulu Nişantaşı’nda okudu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra, Sanayii Nefise’ye girdi. Burayı Hikmet Onat ve İbrahim Çallı atölyelerinde öğrenim görerek bitirdi (1924). Daha Paris’e giderek, Paris Güzel Sanatlar Yüksek Okulunda Ernest Laurent’nin öğrencisi oldu. Yurda dönüşün de İstanbul’da arkadaşlarıyla birlikte ^^Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği^^ni kurdu(1928). 1933yılında tekrar Paris’e gitti. Andrê Lhote ve Fernand Lêger‘in yanında çalıştı. Aynı yılın sonunda yurda dönünce, arkadaşlarıyla^^D Grubu^^topluluğunu kurdu. 1939’da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde öğrenim üyesi oldu. 1962’de de İstanbul Resim ve Heykel Müzesi müdürlüğüne getirildi. Berk, UNESCO’ya bağlı ^^Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Türkiye Komitesi^^ni Suut Kemal Yetkinle birlikte kurmuş, Paris, Moskova, Bükreş, Leningrad ve Brüksel sergilerinde komiserlik yapmıştır. Sao Paolo ve Venedik bienallerine katıldı.1967’de de Ankara devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde birincilik kazandı. 

  En tanınmış eserleri: İskambil Kağıtlı Natürmort, Ütü Yapan Kadın, Çömlekçi, Dikenler.

  Nurullah Berk’i kübizmen A. Lhote^tan esinlenen ve oldukça dekoratif bir yön tutturan uygulamaları içinde görüyoruz.

  ADNAN VARINCA:

  1918’de İstanbul’da doğdu. Saint-Josephe Fransız Erkek Lisesini bitirdikten sonra, Güzel Sanatlar Akademisinde Lêopold Lêvy ve Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyelerinde öğrenim gördü. Bu okulu 1948’de bitirdi. Bir süre resim öğretmenliği yaptı. 1957-1973 yıllarında, Paris’te çalıştı. Besançon’da açılan ^^Paris’te Altı Türk Ressamı^^ sergisinde ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki ^^Paris’teki Türk Ressamları^^ sergisinde yer aldı. Yurda döndükten sonra kişisel sergiler açtı. 4. Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü’nü Turan Erol’la paylaştı(1980).

  Resimsel oluşuma iç dünyasının kişisel yorum güçleriyle yaklaşan Adnan Varınca’yı ^^pentür^^ alanında az rastlanır bir üslupçu olarak kavrıyoruz.

  NURİ İYEM:

  1915’te İstanbul’da doğdu Güzel Sanatlar Akademisinde Nazmi Ziya Güran, Hikmet Onat, İbrahim Çallı ve Lêopold Levy atölyelerinde öğrenim gördü (1933-1937). Arkadaşlarıyla birlikte İstanbul’da ^^Liman Resim Sergisi^^ni düzenledi (1940). 1941’de Ferruh Başağa, Avni Arbaş, Selim Turan, Fethi Karakaş, Mümtaz Yener, Turgut Atalay, Nejat, Agop Arad, Haşmet Akal’la birlikte ^^Yeniler Grubu^^da yer aldı. Bu grubun her yıl iki kez açılan sergilerine katıldı(1941-1951).
  1946-1983 yılları arasında yaklaşık kırk kadar kişisel sergi açtı. Paris’te, Hollanda’da, Venedik’te, Sao Paolo’da resimlerini sergiledi.

  Başlıca eserleri: Nalbant, Halk Şairi, Çeşme Başı, Aile, Orkestra, Ana Şefkati, Kardeşler.

  Nuri iyem, figüratif ve soyut çalışmalarının tümünde özenli bir işçiliğin giderek ustalık katına ulaştığı bir gelişme içinde görülür.

  SAMİ YETİK:

  1878’de İstanbul’da doğdu. 1945’te İstanbul’da öldü. İlköğrenimini Taşmektep’te, ortaöğrenimini Çiçekpazarı Rüştiyesi’nde ve Mülkiye İdadisi’nde yaptı. Askerliğe ilgi duyduğu için Kuleli’ye geçti. 1898’de de Harbiye’yi bitirdi. Okul dönemimde Osman Nuri Paşa’dan ve Hoca Ali Rıza Bey’den resim dersleri gördü. Subay olunca, Eyüp Askeri Baytar Rüştiyesine resim öğretmeni olarak atandı. Bu arada Sanayii Nefise Mektebine de devam ederek, burayı da bitirdi (1906). 1910-1912 yılları arasında Paris’te resim çalışmaları yaptı. Yurda döndükten sonra, Balkan Savaşına katıldı ve Bulgarlara esir düşerek, bir süre esaret hayatı yaşadı. 1. Dünya Savaşı sırasında da görev yaptı. 1933’te binbaşılıktan emekli oldu. 1918’de Berlin ve Viyana sergilerine katılan Yetik’in, daha çok Balkan Savaşı ve Milli Mücadeleyle ilgili resimleri vardır (Cepheye Cephane Nakli). 

  Eğitici etkinliğinin yanı sıra, izlenimciliğe yakın doğrultuda bir üslup çabası göstermiş olan Sami Yetik, renkçi değerler yönünden ölçülü bir uyum davranışı ortaya koymaktadır. 

  HALE ASAF:

  1905 yılında İstanbul’da doğdu, 1938 yılında Paris’te öldü. Resim öğrenimine Almanya’da Berlin Akademisi’nde başladı. Sonra İstanbul’da İnas Sanayii Nefise Mektebinde Ömer Adil’in ve Feyhaman Duran’ın öğrencisi oldu. Maarif Vekaleti’nin bursuyla tekrar Almanya’ya gönderildi(1924). Buradan Fransa’ya geçerek, Paris’te resim çalışmalarını sürdürdü. Seramikçi İsmail Hakkı (Oygar) ile evlendi. Paris’teki Grande Chaumiêre atölyesinde çalıştı. Matisse ve Dufy’den dersler aldı. Yurda dönüşünde ^^Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliğin^^nin çalışmalarına katıldı (1928). Bu topluluğunun Ankara (1928) ve İstanbul (1929) sergilerinde yer aldı. Bir süre sonra Bursa Kız Öğretmen Okulu’nda resim öğretmenliği yaptı. İstanbul’a döndü. Sonra da Paris’e giderek bu kente yerleşti(1930). Bir yandan yakalandığı hastalıkla mücadele ederek resim çalışmalarını sürdürdü. İtalya’daki Faşist yönetimden kaçan yazar Antonio Ariante ile birlikte bir süre ^^Jeune Europa^^ galerisini yönetti. Hale Asaf’ın İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde bulunan resimleri dışındaki eserleri bilinmemektedir.

  Türk resim sanatında akonstrüktif üslup anlayışına uygun dramatik içerikler kazandırma yolunda olan bir ressamın, Hale Asaf olduğu söylenebilir. 

  BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU:

  1913’te Görele’de doğdu, 1975’te İstanbul’da öldü. İlk ve ortaokul öğrenimini Trabzon’da yaptı. 1931’de İstanbul’da Güzel Sanatlar Akademisini bitirdikten sonra, Paris’te Andrê Lhote’nin atölyesinde çalıştı(1931-1933). Yurda dönüşünde Güzel Sanatlar Akademisinde öğretim üyesi oldu. ^^D Grubu^^na katıldı. G. S. Akademisinde kendi adıyla anılan resim atölyesini yönetti. Basma-çoğaltma yöntemiyle serigrafi, litografi, gravür çalışmalarına ağırlık verdi ve halk el sanatlarından kaynaklanan mozaik çalışmaları yaptı. Ayrıca ^yazmacılık^ sanatıyla uğraştı. Paris’te Musêe de I’Homme’ da ilkel soylar sanatını inceledi. 1958 Brüksel sergisinde Türk pavyonu için yaptığı 277 m2’lik mozaik panosuyla, altın madalya (büyük ödül), Sao Paulo Bienali’nde şeref madalyası yaptı. Paris’teki NATO binasında yer alan 50 m2’lik mozaik panosuyla da uluslararası ün kazanmıştır.

  Başlıca eserleri: Köylü Kadını, Beylerbeyi İskelesi, Balıklar, Mavi Siyah Kuş, Anadolu Hisarı, Mangal ve İbrik.

  Bedri Rahmi Eyüboğlu, gelişmesi boyunca folklorik nakışlarla kurduğu resimsel ilişkileri, popüler boyutlara eriştiren bir sanatçı olarak dikkatleri üzerinde toplamıştır.

  CEMAL TOLLU:

  1899’da İstanbul’da doğdu, 1968’de İstanbul’da öldü. Sanayii Nefise’de öğrenim görürken, Milli Mücadeleye katılmak için Anadolu’ya geçti. öğrenimini daha sonra tamamladı. Bir süre Elazığ Öğretmen Okulunda resim öğretmenliği yaptı(1927-1929). Avrupa’ya giderek Andrê Lhote, Fernand Lêger, Hans Hoffmann, Gromaire gibi sanatçılarla çalıştı(1929-1932). Yurda dönüşünde bir süre Erzincan Askeri Ortaokulunda resim öğretmenliği yaptı(1932-1935). Güzel sanatlar Akademisinde Lêopold Lêvy’nin yardımcılığına getirildi. Daha sonra resim bölümünde yönetici olarak da görev yaptı ve bu okuldan emekli oldu(1937-1964). ^^D Grubu^^nun kurucularındandır(1933).

  Resimleri ilk kez 1927’de sergilendi. 1967’de de retrospektif sergisi açıldı. Yazıları ^^Sanat Bahisleri^^ başlığı altında Yeni Sabah gazetesinde yayımlandı. Yunan Mitolojisi (1964), Şeker Ahmet Paşa (1967) adlı kitapları vardır.

  Başlıca eserleri: Hatay Portakal Bahçelerinden, Zeytin Ağacı, Okuyan Köylüler, Mevleviler, Balerin.

  Cemal Tollu, kübist bir resim üslubu anlayışına yöresel anlamlar kazandırma yolunda bir sanatçı olarak görülmektedir.

  KAYNAKÇA  kütüphanem.kom
  . resimde ünlü biri
  . 1. dünya savaşı öncesi fotoğraf sanatçısı
  . van gogh ekspresyonizm  bu konudaki açıklamalar makalenin girişinde fazlasıyla bulunmaktadır.
  . savaşın insanlar üzerindeki etkisiyle resimler ilgili : Savaşların insanlar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir, savaşların insanlara zararları, savaşların insanlara etkisi

  Savaşın insan hayatına etkisi hakkında bir makale yazısı

  Savaşın insan sağlığı üzerindeki tehdidi yalnızca savaş sırasında görülmüyor. Amerika'da askeri atıklar yüzünden, askeri tesislere yakın yerleşim yerlerinde yaşayanlarda kanser vakası giderek artıyor.

  Asker ve Savaş Karşıtı Komitesi'nin (COMD) web sitesinde yer alan bir rapora göre, bu yerleşim yerlerinde doğan çocukların % 100'ü savaş kirliliğine maruz kalarak dünyaya geliyor. Bu sanayi bölgesindeki yetişkinlerin %90'ı, çocuklarınsa %80'i buna bağlı sinir sistemi, solunum yolları hastalıklarına sahipler. Kısacası savaşın doğrudan etkisinin asla görülmediği Amerika'da savaş endüstrisinin doğurduğu sonuçlar, savaşın etkisini nesiller boyu taşıyan savaş mağduru toplumları nasıl etkileyebildiğini göstermeye yarıyor.

  Savaşın yol açtığı hastalıklar

  Kanser: Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombasından sonra yakın tarihin en yakın savaşlarından Körfez Savaşı'nın olumsuz sonuçları, son beş yılda etkisini göstermeye başladı. Son bir kaç yıldır 12-13 yaşında meme kanserine yakalanan Iraklı çocukların sayısı giderek artıyor. Iraklı çocuklarda yaygın olarak görülen bir diğer kanser türü ise lösemi.
  Uzmanlık alanı radyasyon ile kanser arasındaki ilişki olan Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü Profesörlerinden Dr. Richard Clapp, 1995 yılında yayımladığı raporda savaştan sonra tiroid kanseri riskinin 2.5, testis kanserinin 2.2, beyin tümörünün 1.5, meme kanserinin görülme olasılığınınsa 1.3 kat arttığını belirtti.

  Bağışıklık sistemi hastalıkları: Savaşın ve savaş artıklarının verdiği zarar yalnızca kanser türlerinin çoğalmasıyla sınırlı değil. Zira savaş sonrası doğan çocukların bağışıklık sistemi son derece zayıf olduğundan, buna bağlı hastalıklar da savaş mağduru çocuklarda bolca görülüyor. Hava, su ve yiyeceklerdeki atıklar anne karnından bebeğe geçip, anne ve babadaki pasif etkiyi aktif hale getirebiliyor. Yani anne ve babası sağlıklı olan bir çocuk, savaşa maruz kalan bir anne babadan dünyaya geldiği için savaşın ağır yükünü çekmek zorunda kalabiliyor.

  Solunum yolu hastalıkları: Çeşitli kimyasal silahların ya da patlayıcıların yapımında kullanılan kimyasal maddeler, atıklar solunum sistemini etkiliyor. Bronşit va astım hastası çocukların oranı bir hayli fazla. Ayrıca doğrudan savaşa maruz kalan çocukların nefes borusu ve ciğerlerinde kimyasal maddelerin yol açtığı ciddi yaralar gözleniyor.

  Dermatolojik problemler: Savaşın insan sağlığındaki olumsuz etkilerinden biri de cilt yüzeyinde baş gösteriyor. Savaş sırasında kullanılan kimyasal maddeler, cilt yüzeyinde ciddi yaralanmalara yol açıyor. Uzun süreli bir tedavi gerektiren yaralanmalar, savaş döneminde hijyenik bir ortamın olmaması sebebiyle diğer mikrobik hastalıklara davetiye çıkarıyor.

  Sıcak savaş kadar savaş sendromu da halk sağlığını tehdit ediyor. Özellikle piskolojik yönden insanları olumsuz etkileyen savaş sendromu sebebiyle Baş ağrısı Tansiyon Bulantı Kalp çarpıntısı görülmeye başlıyor.
  . artist modern otoportreler ve ekspresyonizm: Mekanikleşmiş hayatından olan memnuniyetsizliğini boyalarla paylaşıyor, boyalar da ona cevap veriyor, onu kışkırtıyordu.  'Kaç' diyorlardı ona 'durma, herşeyi geride bırak ve hayatını bu kısırdöngüden kurtar.'

   

  Denizkızlarının ölümcül çağrıları gibi Gauguin'i çekti tüm bunlar. Önce bir ressam olarak ailesine bakmayı umdu. Böylece borsadaki düzenli işinden kaçmış oluyordu.

  Ama resim karın doyurmuyordu, renkler hisse senetlerinin getirdiği maddi imkanların küçük bir kısmını bile sağlamıyorlardı. Karısı ondan başyapıtlar değil, yaşamlarını sürdürecek kadar bir gelir bekliyordu; bu olmayınca da Gauguin'i terketti. Önce işinden, şimdi de ailesinden vazgeçmek zorunda kalmıştı Gauguin, ama kaçış duygusu içine yerleşmişti bir kez. Geri dönemezdi ve ailesini de feda etti. 

  Peki bu bir bencillik miydi? İnsan nasıl olur da, ressam olmak uğruna ailesini bırakmaya razı olurdu? Ama öyle ya, artık Gauguin dönüşü olmayan bir yola girmişti. Ezbere bir yaşam sürmemek için kaçmalıydı.
   

   

  Her sabah kalkıp eşinin hazırladığı kahvaltının ardından temiz elbiselerini ve boyun bağını takıp işine gitmek, çalıştığı şirkete iyi hizmet ederek, yükselmeyi ve daha iyi maaş almayı, kimbilir böylelikle çocuklarını daha seçkin okullara yollamayı ummak, akşam eve dönmek, ailesiyle olmak ve birbirine benzeyen sayısız günün ardından uykuya dalmak; hayır bunlar ona göre değildi.

  Çoğu insanın peşinden koştuğu bu boğucu yaşam biçiminden nefret ediyordu. Ve bir hafta sonu tuval üzerine kırmızı rengi sürerken, o kırmızıda bu nefreti farkediverdi.

  Kendini tamamıyla resme adayan Gauguin, böylece büyük kaçışın ilk aşamasını tamamlamıştı. Paris'in sanat ortamı içindeydi, sanatçı dostlarıyla beraberdi ve resim yapıyordu. Yine de halen huzursuzdu.

  Bu boğucu kenti, bu kalabalığı, bu iğrenç yapaylığı terketmeliydi. Önce kısa süreli kaçışlarla Brötanya ve ardından çılgın Hollandalı'nın yanına Arles'a gitti. Ama kaçış duygusunu doyuramıyordu, işini, ailesini, kentini geride bıraktığı halde bu duygu içinde hala kıpırkıpırdı.

  Ve bir gün, 4 Nisan 1891 günü, yaşlı kıtayı, 'tek dişi kalmış uygarlık canavarını' ve herşeyi geride bırakarak, bir geminin güvertesinde, gözleri ufalan Fransa kıyılarına değil, onu bekleyen ıssız Tahiti adasına çevrili bir şekilde kaçıverdi.

  Gauguin Tahiti'de yerlilerin arasında yaşadı, resim yaptı, ağaç yonttu. Cennete kavuşmuştu ve çok sayıda eşsiz değerdeki resim ve yontuyu geride bırakarak, 1903 yılında, tam 55 yaşında, kaçacak başka bir yer kalmadığından olsa gerek, yeryüzü cennetinden gökyüzündekine, sınırsız özgürlüğe kaçıverdi.


  • . 1904 yılında yaşayan ispanyol ressamlar içinde en önemlisi Pablo picassodur.1093 yılında çizdiği yoksullar isimli yağlı boya tablosu çok beğeni almıştır.Bu tablo mavi akım denilen döneme en iyi örnektir diyebiliriz.
   . 1950 ve 1956 eski renksiz resimlerle örnekler arıyorsanız googleden bakmanız yeterlidir.Görsellerde binlerce örnek gelecektir.
   . van gogh modernresim çalışmaları denilince akla ilk gelen hepimizin yakından tanıdığı 14 ay çiceği konulu tablodur.Tablo halihazırda dünyanın en pahalı satılan resmidir.Japon denizcilik firması en son 600 milyon dolara almıştı.
   . ekspresyonizm döneminde yaşamış ünlü ressamlarımız içinde en iyi bildiğim Fikret mualladaır.Fikret mualla hakkında bildiğim kadarıyla bilgi vereceğim.www.karakalemresim.net:
  • 1903 yılında İstanbul'da doğan Fikret Mualla, Saint Joseph ve Galatasaray liselerinde öğrenim görmüştür. Yatılı olarak Galatasaray Lisesi'ne verilmesinin sebebinin, kendisini derslerine çalışmaktan alıkoyan tutkusu olduğu rivayet edilir. Bu sıralarda annesini kaybetmesi, sanatçının üzerinde derin izler bırakmıştır. Babasının ikinci evliliğini benimseyemeyince, İsviçre'ye mühendislik okuması için gönderilmiştir.

   Ancak zamanla, resmin daha çok ilgisini çektiğini fark etmiş ve resim eğitimi almak için Almanya'ya geçmiş, Münih Güzel Sanatlar Akademisi'nde afiş ve desinatörlük, ardından Berlin GüzelSanatlar Akademisi'nde resim eğitimi almıştır.

   1927'de Türkiye'ye döndüğünde, mezun olduğu Galatasaray Lisesi'nde ve Ayvalık Ortaokulu'nda kısa bir dönem resim dersleri vermiş, sonra İstanbul'a dönmüştür. Paris'e gitmeden önce burada geçirdiği zaman içinde çalışmalarını sürdürmüş, 1939 Uluslararası New York Fuarı Türk Pavyonu için Abidin Dino'nun ricası üzerine 'İstanbul' konulu otuz kadar tablo yapmıştır.

   1938 yılında babasını kaybeden Fikret Mualla, ondan kalan miras ile Paris'e giderek yerleşmiştir. Bu sıralarda Fransa'da Edvard Munch ve Wassily Kandinsky gibi ressamların temsilcisi olduğu ekspresyonizm akımı gündemde olduğundan, ressam da bu anlayıştan etkilenmiştir.

   Ancak Fransa'nın II. Dünya Savaşı'na girmesi ve işgal edilmesi nedeniyle çok zor zamanlar baş göstermiş ve Fikret Mualla da herkes gibi zor zamanlar geçirmiştir. Hatta bu dönemde tablolarını çok düşük fiyatlara satmak zorunda kaldığı söylenir.

   1954 yılında Paris'te ilk kişisel sergisini açan Fikret Mualla, başarılı çalışmalar yapmaya devam etmiş. İlerleyen zamanlarda çeşitli sağlık sorunları yaşadığında, sanatseverlerden çok yardım görmüş. Özellikle 1950'lerin sonunda tanıştığı koleksiyoner Madam Angles, 1962 yılında felç olan ressamın bakımını üstlenmiş ve tüm ihtiyaçlarını karşılamıştır.
   Fikret Mualla 20 Temmuz1967'de Fransa'da hayata veda etmiş ve Paris Kimsesizler Mezarlığı'na gömülmüştür. Bu durum 1974'te çözüm bulmuş ve kemikleri getirilerek Karacaahmet Mezarlığı'na gömülmüştür.

   Sanat Hayatı 

   Fikret Mualla'nın resimlerinde iç dünyasının etkilerini ve şiirsel bir anlatım yansıttığını görmek mümkündür. Popüler akımlara kendini çok fazla kaptırmak yerine daha kişisel çalışan ressam, kendi hislerini ve yaşamın gerçeklerini resme aktarmayı seçmiştir.

   Şehirleri resmetmeyi seven ressam, İstanbul'da yaptığı gibi Paris'te de şehrin insanlarını, sokaklarını, kafelerini resimlerine taşımış. Renklerle oynamayı seven sanatçının, Henri Matisse'in renk kullanımından çok etkilendiği biliniyor.
   Guvaş, suluboya ve pastel malzemelerini resimlerinde sıkça kullanan Fikret Mualla'nın Paris sanat ortamında tanınması biraz zaman almıştır. Picasso'nun Fikret Mualla'nın resimlerini övdüğü, hatta bir resmini satın aldığı ve kendi çalışmalarından birini de ona hediye ettiği bilinir.

   Fikret Mualla'nın başlıca eserleri arasında 'Oturan Adamlar', 'Kafe', 'Marsilya'da Fransız İşçileri Bir Kahvede', 'Haliç ve Süleymaniye', 'Paris'te Bir Sokak', 'Baloncu' ve 'Balıkçı' sayılabilir.

   Ressamın bunların dışında da pek çok çalışması bulunur. Örneğin 'Lüküs Hayat', 'Deli Dolu', 'Saz Caz' gibi operetler için kostümler çizmiş, Nazım Hikmet'in 'Varan 3' isimli şiir kitabını resimlemiş.Yeni Adam Dergisi için desenler hazırlamış, Ses Dergisi için çizimler yapmış.

   Edebiyata yatkınlığı da bilinen ressamın yine Ses Dergisi'nde yayımlanmış 'Masal' ve 'Üsera Karargâhı' isimli iki öyküsü, 1932'de yazdığı 'Şiller (Schiller)1759-1805, Hayatı ve Eserleri' isimli bir de kitabı vardır.
   Ölümünden sonra Paris'te açık artırmaya çıkarılan resimleri de Türk devleti tarafından satın alınmış ve Ankara Resim ve Heykel Müzesi'nde bir Fikret Mualla Salonu oluşturulmuştur.
  • . modern müzik döneminde yaşayan ressamlar gibi saçma bir başlığı sırf sitemi ziyaret edin attım.çünkü bu başlıkta modern müzik sanatçılaır olması gerekiyordu.
   . modern müzik dönemindeki sanatseverlere şunu dicem müziğin modern dönemi olduğunu düşünmüyorum ben.Müzik her dönemde çizgisini bozmamıştır.Fakat şunu eklemekte sakınca görmüyorum.Müzik hergeçen gün daha modern olmaktadır.
   . okul kazaları ilgili görsel resimler diye arama yapmışsanız.Çok dar konulu bir başlık bence.Okul kazası ne olabilir ki : ?derse girerken ayağımı kaydı J www.karakalemresim.net  karakalem portre siparişi verebileceğiniz bir sanat sitesidir.
   . Karakalem portre ile ilgili tüm resimler ve  her şeyi anasayfamıza tıklarak bulabilirsiniz.
   . modern fotoğraf örneklerini anasayfamıoza tıklayarak bulabilirsiniz.
   . Karakalem sanatıyla sanatıyla ilgili örnekleri galerimize tıklayarak 300 ün üzerinde örneğe bakabilirsiniz.
   . dünyanın en modern resimleri tabloları Londrada metropolitan müzesinde bulunmaktadır.Herkesin bildiği mona liza  ve daha nice ünlü resim bulunmaktadır.
   . henri matisse  ile ilgili eserleri resimleri :
  • Henri Matisse (31 Aralık, 1869 – 3 Kasım, 1954) 20 yüzyılın en önemli ressamlarından biridir. Renkleri büyük bir ustalıkla kullanışıyla Picasso ve Kandinsky ile birlikte, modern sanatın en büyük sanatçılarından biri kabul edilir. Matisse 1869 yılının son gününde kuzey Fransa’da dünyaya gelmiştir. 1887- 1888’de Paris’de bir süre hukuk eğitimi alan Matisse, ertesi yıl Saint Quentin’de bir avukatın yanında asistanlık yapmaya başlamıştır. Aynı zamanda, sabah erken saatlerde Ecole Quentin de la Tour’da çizim kurslarına devam eder. Ancak 1890 yılında geçirdiği apandisit ameliyatının ardından büyük ölçüde yatakta geçen bir dönem yaşamıştır ve Matisse için bu süreçte resim uğraşı giderek bir tutku haline dönüşmüştür.

   Böylece, 1891 yılında hukuk alanındaki kariyerine son vererek tamamıyla resme yönelmiş ve Paris’e giderek Academie Julian’da William Bourgereau’nun sınıfına kaydolmuştur. Aynı zamanda kısa bir süre sonra, Ecole des Arts Decoratifs’e yazılmış, 1895 yılında sınavı kazanarak resmen Moureau’nun öğrencisi olmuştur.

   Matisse bu dönemde, kendisi gibi ressam olan komşusu Emile Wery ile birlikte Fransa’nın Brötanya bölgesini ziyaret etmiştir. Daha önce Gauguin gibi öncü sanatçılara esin kaynağı olan Brötanya’dan dönüşünde Matisse, saf prizmatik renklere ilgi duymaya başlamıştır. 1897 yılında, Musee du Luxembourg’da izlenimcileri keşfetmesi de onun sanat hayatı açısından önemli bir dönüm noktasıdır.

   1898 yılında, kendisine dört yıl önce bir kız çocuğu vermiş olan Amelie Parayre ile evlenen Matisse, Pissarro’nun tavsiyesi üzerine balayında Turner’ın resimlerini görmek üzere Londra’ya gitmiştir. Paris’e döndükten sonra ilkbahar ve yaz aylarını geçirmek üzere Korsika’ya gitmiş ve burada Akdeniz ışığı, renklerine yeni bir parlaklık kazandırmıştır. Akdeniz’in yüzyıllardır sanatçılara esin kaynağı olan tılsımlı ışığı, Matisse için de sanatına yön veren önemli bir kaynak olmuştur.

   1900- 1904 yılları arasındaki dönemde, Cezanne’ın Mattisse üzerinde kesin bir etkisi vardır. Matisse, bu sırada sergilere de katılmaktadır; 1903’de Salon d’Autumn’a (Sonbahar Salonu) resim verdikten sonra 1904 yılında Vollard’ın galerisinde ilk kişisel sergisini gerçekleştirmiştir. Cezanne, Van Gogh, Picasso ve daha birçok modern sanatın öncüsü sayılan sanatçıya henüz tanınmadan sahip çıkan Vollard’ın galerisinde sergi açmak, en azından kısıtlı fakat öncü bir sanat ortamının ilgisini uyandırmış olmalıdır.

   Matisse 1905 yılı yazını Derain ve bir süre Vlamick’le birlikte Akdeniz kıyısında bir balıkçı kasabası olan Collioure’da geçirmiştir. Akdeniz, hayatı boyunca Matisse için sanatına güç veren bir çekim merkezi olmuştur. Derain, Vlaminck ve Marquet ile birlikte, 1905 Paris Sonbahar Salonu’na katılmıştır. Bu sanatçı grubunun birbirine paralellik gösteren çalışmaları, şiddetli bir halk tepkisinin oluşmasına kaynaklık etmiştir ve eleştirmen Louis Vauxcelles bir yazısında onları sınırsız renk kullanmaları nedeniyle Fauves (Vahşiler) olarak isimlendirmiştir. Fovistler, resimlerinde rengi temel unsur olarak kullanıyor ve saf rengin ifade gücünden yararlanmayı amaçlıyorlardı. Eleştirilerin hedefinde Matisse ve özellikle de onun Şapkalı Kadın adlı resmi yer almıştır. Halkın ve tutucu sanat çevrelerinin tepkisini çeken bu resim, dönemin avant- garde sanatına ilgi duyan Stein’lar (Michael) tarafından satın alınmıştır.

   Matisse’in en sabırlı modeli olan karısı Bayan Matisse, onun bir diğer erken tarihli baş yapıtına da konu olmuştur ve 1905 yılında tamamlanan Bayan Matisse:Yeşil Çizgi saf, yalın renkli düzlemlerle kurgulanmış kompozisyonuyla, sanatçının üslup eğilimini ortaya koymaktadır. Bu resimden kısa bir süre sonra Yaşama Sevinci adlı büyük boyutlu yağlıboya çalışmayı gerçekleştirmiştir. Belirgin dış çizgilerle sınırlanmış nesne ve figürler, saf renklerle tanımlanmıştır. Matisse’in sanatının ana izleği, resimleri aracılığıyla yaşama sevincini yansıtmaktır ve bu doğrultuda renk, ışık ve resmin konusundan yararlanmayı amaçlamaktadır. Yaşama Sevinci, 1906 yılında Salon des Indepentants’da sergilenmiş ve yine tepkileri üzerine çekmiştir. Signac bile onun yanlış yönde ilerlediği görüşündedir. Buna karşılık, resmi modern zamanların baş yapıtı olarak nitelendiren Leo Stein satın almıştır.

   1906 yılında Matisse tekrar Akdeniz’in çağrısına cevap vermiş ve Cezayir’e giderek Biskra Vahası’nı ziyaret etmiştir. Buradan resimlerinde faydalanacağı seramikler, kıyafetler ve diğer yöresel nesnelerle dönmüştür. İslam ve doğu sanatı onun üzerinde belirgin bir etkiye sahip olmuştur.

   Matisse sadece seramiklere değil, doğu halılarına da ilgi duymuştur. Doğu halılarındaki dekoratif unsurlar, saf renkler, soyut biçimler ve düzeyler önem taşımaktaydı. Matisse’in resimlerindeki iki boyutluluk ve dekoratif unsurların artan önemi Gauguin’in 19. yüzyıl sonunda ortaya koyduğu tavrın bir devamı niteliğine sahiptir. 1908 yılında yaptığıKırmızı Uyum onun doğu sanatına ve dekoratif unsurlara verdiği önemin bir sonucudur. Resimde masa örtüsü ve duvarın kırmızı renkte olması ve mavi kıvrımlı motiflerin hem masada hem de duvar yüzeyinde tekrar etmesi, resim yüzeyinin iki boyutluluğunu vurgulamaktadır. Sanatçı 1907-1909 yılları arasında ders verdiği bir resim okulu da açmış fakat daha sonra sanat çalışmalarına yoğunlaşabilmek amacıyla burasını kapatmıştır. 1909 yılında, Moskovalı bir iş adamı olan ve Matisse’in resimlerini toplayan Shchukin ona resim sipariş etmiştir. Matisse’in Rus koleksiyoner için yaptığı Dans ve Müzik adlı büyük boyutlu çalışmalar; saf renk kullanımı, belirgin dış çizgilerle sınırlanmış figürleri ve yaşama sevincini yansıtan temalarıyla Matisse’in baş yapıtları arasında yer almışlardır.

   Dans’ta elele tutuşmuş daire şeklinde dans eden figür grubu ilginç bir şekilde Ambroggio Lorenzetti’nin Siena’da Palazzo Pubblico’nun duvarlarında yer alan iyi yönetim freskindeki dans eden figürleri anımsatmaktadır. Matisse, 1907 yılında bu şehri ziyaret ettiğinde Lorenzetti’nin büyük boyutlu freskini görmüş ve dans eden figürleri dikkatle incelemiş olmalıdır. Müzik ise herbiri izleyiciye dönük düz mavi-yeşil bir fon üzerindeki beş adet kırmızı figürden oluşmuş oldukça sade bir kompozisyondur. Figürlerin dizilişleri belirgin bir biçimde notaların dizilişlerini andırmaktadır. Her iki resim de 1910 Sonbahar Salonu’nda sergilenmiştir.

   1908 yılında Berlin’e giderek burada Alman dışavurumcuların çalışmalarını görme olanağını bulan Matisse, 1910 yılında bu kez Marquet ile birlikte Münih’i ziyaret etmiş ve İslam Sergisi’ni gezmiştir. Sergide özellikle halılardan etkilenmiştir. 1911 tarihli Ressamın Ailesi, bu etkilenmenin boyutlarını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Sanatçının karısı, kızı ve iki oğlu; kanepelerin, duvar kağıdının ve hepsinden önemlisi yerdeki halının dekoratif kalabalığı içerisinde adeta kaybolmaktadırlar. Aynı yıl yaptığı Kırmızı Stüdyo, ise, tek bir kırmızının iki boyuta indirgediği bir mekana yerleştirilmiş ve sadece konturlarıyla tanımlanmış nesnelerden oluşmaktadır.

   1911 ve 1912 kış aylarını Fas’da geçiren Matisse, bu coğrafyanın ve iklimin etkisiyle daha canlı ve ışıklı renkler kullanmaya başlamıştır. Ancak 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi sanatında yepyeni bir evreyi gündeme getirmiştir. Resimlerinde biçimler giderek soyutlaşırken renkler koyulaşmaya ve siyah gölgeler artmaya başlamıştır. 1914 tarihli Notre-Dame Görünümü ve Collioure’da Fransız Penceresi bu dönemin baş yapıtları olarak gösterilebilir.

   Matisse, savaşın ardından zamanının büyük bölümünü Nice şehrinde geçirmeye başlamıştır. 1918/19 tarihli Viyolin Kutulu İç Mekan onun yeniden canlanan renk ve ışık ilgisini yansıtmaktadır. Bu dönemde ayrıca, dekoratif yönü ağır basan bir dizi Odalık resmi gerçekleştirmiştir.

   1930’lu yıllar ile birlikte resimlerinde biçimler iyice yalınlaşmaya ve dekoratif unsurlar önem kazanmaya başlamıştır. 1931-33 yıllarında gerçekleştirdiği ve üç parçadan oluşan büyük Dans frizi bunun en somut örneğidir. Dans’la birlikte 1935 tarihli Pembe Nü ve 1939 tarihli Müzik onun yinelenen temalarının farklı ele alınışlarıdır.

   1940’lı yıllar İkinci Dünya Savaşı’na ve onu giderek yatağa bağımlı hale getiren hastalığına rağmen yoğun bir şekilde üretmeye devam ettiği bir dönem olmuştur. Jazz adlı kitap için 1947 yılında gerçekleştirdiği, kesilmiş kağıt üzerine guvaş tekniğindeki çalışmalar Matisse’in yerleşmiş sanat anlayışının farklı bir sunumunu oluşturmaktadır.İkarus bu çalışmalardan belki de en tanınmış olanıdır. Bu dönemde ve oldukça ilerlemiş yaşında gerçekleştirdiği çalışmalarından birisi de 1943 yılından beri yaşamakta olduğu Vence’deki Rosarie Şapeli için yaptığı tasarımlardır. Kesilmiş renkli kağıtlarla hazırladığı taslaklar şapelin vitrayları olarak uygulanmışlardır. Ayrıca beyaz seramik yüzeyler üzerine siyah çizgilerle gerçekleştirdiği büyük ölçekler Meryem ve Çocuk İsa, Aziz Dominik ve Kutsal haçla ilgili desenler yer almaktadır. Matisse hayatının son dönemlerinde kesilmiş renkli kağıtlarla gerçekleştirdiği çalışmalara yoğunlaşmıştır. İlerleyen yaşı ve onu neredeyse yatağa bağlayan hastalıklar eserlerini bu farklı teknikte uygulamasına neden olmuş gözükmektedir. 1952 tarihli Mavi Nü bu eserlerden en tanınmış olanıdır.

   Kaynak: msxlabs sitesidir.
   . ünlü puzzle ressamı:
  • Perre -Anatolian Puzzle, bu yılbaşı Ressam Dianne Dengel’in ünlü ‘Mutluluğun Resmi’ tablosunun devamı olan iki tablosunu da puzzle serisine katarak satışa sundu. Pek çok değerli tablo ve manzaranın yer aldığı puzzle koleksiyonu, yılbaşında farklı bir hediye arayışında olanlara hitap ediyor. Bu özel puzzle serisine ve markanın diğer çeşitlerine D&R, Toyzz Shop, NT mağazaları, Nezih, Armağan Oyuncak, Panel Kırtasiye ile Remzi ve İnkılap Kitapev’lerinden ulaşmak mümkün…
  • Yılbaşında sevdiklerine özel ve farklı bir hediye almak isteyenler için ünlü ressam Dianne Dengel’in tablolarının puzzle’ları satışa sunuldu. Ünlü ressamın ‘Home Sweet Home-Mutluluğun Resmi’ tablosundan sonra yeni yıl için ‘No Place Like Home-Ev Gibisi Yok’ ve ‘Diner Time-Mısır Keyfi’ tablolarını puzzle’a uyarlayan ve puzzle severlerin beğenisine sunan Perre-Anatolian Puzzle’ın ürünleri tüm D&R, Toyzz Shop, Panel Kırtasiye, Nezih, Remzi ve İnkılap Kitapevleri’nde meraklılarıyla buluşuyor. Dianne Dengel puzzle serisinin satış fiyatı 34.90 TL’den başlıyor.
  • 600 çeşit puzzle satışa sunuluyor
  • Türkiye’de Dianne Dengel serisinin yanı sıra dünyaca ünlü Sunsout ve Heye markalarının da aralarında bulunduğu 600 çeşit puzzle ve kutu oyunu alternatifini satışa sunan Perre-Anatolian’ın tüm çeşitlerini www.anatolian.com.tr, hepsiburada.com, puzzledunyasi, puzzledepo, puzzlegaleri, hizlial gibi internet sitelerinde bulmak mümkün.

  • . art yabancı ressamlar modern resimlerini burada anlatmaktansa googleden baknaızı öneririm.daha detaylı bilgiler bulacaksınız.
   . 70 lerin ünlü ressamlari:

  Bu konuyu 1970 li değilde 20. Yüzyılın ünlü ressamalrı diye açsak daha mantıklı olacaktır. Rönesans dönemi İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır. Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil; çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biridir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir.

  Leonardo, genç bir noter olan Ser Piero da Vinci‘nin ve muhtemelen bir çiftçi kızı olan Caterina‘nın evlilik dışı çocuğu olarak Vinci kasabası yakınlarındakiAnchiano‘da dünyaya geldi. Avrupa’daki modern isimlendirme kurallarının yerleşmesinden önce dünyaya tam ismi, “Vincili Piero’nun oğlu Leonardo” manasına gelen “Leonardo di Ser Piero da Vinci”dir. Eserlerini “Leonardo” ya da“Io, Leonardo” (Ben, Leonardo) olarak imzalamıştır. Somut kanıtlar bulunmasa da, Leonardo’nun annesi Caterina’nın, babası Piero’ya ait Ortadoğulu bir köle olduğu tahmin ediliyor. Babası, Leonardo’nun doğduğu yıl, Albiera adındaki ilk eşi ile evlendi.

  Leonardo’ya bebekliğinde annesi baktı, annesi başka biriyle evlendirilerek komşu kasabaya yerleşince, babasının nadiren uğradığı büyükbabasının evinde yaşamaya başladı; arada sırada Floransa’ya babasının evine giderdi. Babasının ilk eşinden çocuğu olmadığı için aileye kabul edilmişti ama hiçbir zaman meşru bir çocuk olarak görülmedi ve amcası Francesco dışında ailedeki kimseden sevgi görmedi.

  14 yaşına kadar Vinci’de yaşayan Leonardo, büyükanne ve büyükbabasının ardı ardına ölmesi üzerine 1466’da babası ile birlikte Floransa’ya gitti. Evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesi yasak olduğundan üniversite öğrenimi görme şansı yoktu. Leonardo Da Vinci, ilk öğrenim yıllarında aritmetik ve geometrideöğretmenlerini sorduğu sorularla şaşırtacak kadar çabuk ilerledi. Keskin zekası ve yetenekleriyle küçük yaşlarda bile dikkat çekiyordu. Müzikle de ilgileniyor ve oldukça iyi bir şekilde Lut çalıyordu. Fakat çocukluk yıllarında en gözde uğraşı resimdi. Babası da bunu fark edince, onu Floransa’nın en önemli atölyelerinden birine verdi.

   

  Vitruvian Man, 1492

  Küçük yaştan itibaren çok güzel çizimler yapan Leonardo’nun resimlerini babası, dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı Andrea del Verrocchio‘ya gösterince, Verrochio onu çırak olarak yanına aldı. Leonardo, Verrocchio’nun yanındaLorenzo di Credi ve Pietro Perugino gibi ünlü sanatçılarla çalışma fırsatı buldu. Atölyede sadece resim yapmayı değil, lir çalmayı da öğrendi. Gerçekten de iyi çalıyordu. Leondardo’nun anatomi ve insan vücudu üzerine eğitimi çıraklık döneminde başladı. Öğretmeni Andrea del Verrocchio öğrencilerinin anatomiyi kavramasında ısrarlıydı.

  Floransa’yı 1482’de terkederek Milano Dükü Sforza’nın hizmetine girdi. Dükün hizmetine girebilmek için köprüler, silahlar, gemiler, bronz, mermer ve kilden heykeller yapabileceğini anlattığı ancak göndermediği mektubu bütün zamanların en olağanüstü iş başvurusu olarak kabul edilmiştir.

  Leonardo, 1499’da şehir Fransızlar tarafından alınıncaya kadar 17 yıl boyunca Milano Dükü için çalıştı. Dük için sadece resim ve heykeller yapmak, festivaller organize etmekle uğraşmadı; aynı zamanda bina, makine ve silah tasarımları yaptı. 1485 – 1490 yıllarında doğa, mekanik, geometri, uçan makinelerin yanısıra, kilise, kale ve kanal yapımı gibi mimari yapılar ile ilgilendi, anatomi çalışmaları yaptı, öğrenciler yetiştirdi. İlgi alanı o kadar genişti ki, başladığı çoğu işi bitiremiyordu. 1490 – 1495 yıllarında çalışmalarını ve çizimlerini deftere kaydetme alışkanlığı geliştirdi. Bu çizimler ve defter sayfaları, müzeler ve kişisel koleksiyonlarda toplanmıştır. Bu koleksiyonculardan birisi de Leonardo’nun hidrolik alanındaki çalışmalarının el yazmalarını toplayan Bill Gates’dir.

  1499’da Milano’yu terkeden ve yeni bir koruyucu (hami) aramaya başlayan Leonardo, 16 yıl boyunca İtalya’da seyahat etti. Pek çok kişi için çalıştı, çoğu eserini yarım bıraktı.

   

  Mona Lisa, 1503

  İnsanlık tarihinin en iyi resimlerinden birisi kabul edilen Mona Lisa için 1503’te çalışmaya başladığı söylenir. Bu resmi tamamladıktan sonra hiç yanından ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında taşımıştı. 1504’te babasının ölüm haberi üzerine Floransa’ya döndü. Miras hakkı için kardeşleri ile mücadele etti ancak çabası sonuçsuz kaldı. Ancak çok sevdiği amcası tüm varlığını ona bıraktı.

  1476 yılında, sevgilisi Verrocchio ile birlikte yaşarken 17 yaşındaki model Jacopo Saltarelli ile sodomist ilişki kurduğu gerekçesiyle adı bilinmeyen bir kişi tarafından suçlanmıştır. İki ay süren soruşturma sonucu, Leonardo’nun babasının saygın konumuna da bağlı olarak hiç şahit bulunamaması nedeniyle dava düşmüştür. Bu olayın ardından Leonardo ve arkadaşları Floransa’daki “Gecenin Bekçileri” isimli örgüt tarafından bir süre takip edilmiştir. (Gecenin Bekçileri’nin İtalya’da Rönesans döneminde kurulan ve sodomizmin bastırılmasına yönelik faaliyet gösteren bir örgüt olduğu Podesta’nın yasal kayıtlarında da yer almaktadır.)

  “Salai” veya “il Salaino” takma adlarıyla da bilinen Gian Giacomo Caprotti da Oreno, Giorgio Vasari tarafından “Leonardo’nun büyük keyif aldığı harika kıvırcık saçları olan ışıltılı ve güzel genç” olarak tanımlanmıştır. Leonardo ve il Saliano arasındaki ilişki “kolay” olarak değerlendirilmez. 1491 yılında Leonardo il Salaino’yu “hırsız, yalancı, inatçı ve pisboğaz” olarak nitelendirmiş ve onun için “küçük şeytan” benzetmesini yapmıştır. Yine de, il Salaino 30 yıl boyunca yoldaşı, hizmetçisi ve asistanı olarak Leonardo’nun hizmetinde kalmıştır.

  1506 yılında Leonardo, bir Lombardiya aristokratının 15 yaşındaki oğlu olan Kont Francesco Melzi‘yle tanıştı. Melzi, hayatının geri kalanında onun en iyi öğrencisi ve en yakını oldu. Melzi, Leonardo’nun kendisine karşı hislerini bir mektubunda “a sviscerato et ardentissimo amore” (çok ihtiraslı ve fazlasıyla yakıcı aşk) olarak nitelendirmiştir. Melzi, Leonardo’nun önce öğrencisi sonra da hayat arkadaşı olmuştur.

   

  Anghiari Savaşı, 1503

  1490’da 10 yaşında iken korumasına aldığı ve Salai adını verdiği genç de 30 yıl boyunca onunla beraber olmuş, ancak öğrencisi olarak bilinen bu genç hiçbir sanatsal ürün üretmemişti. il Salaino, bu yıllarda Melzi’nin sürekli olarak Leonardo’nun yanında olmasını kabullenmek zorunda kalmıştır.

  Leonardo’nun “Üreme faaliyeti ve bununla bağlantılı olan her şey o kadar iğrençtir ki insanlar hoş yüzler ve duygusal eğilimler de olmasa kısa sürede yok olacaktır” sözü daha sonraSigmund Freud tarafından analiz edilmiş ve Freud, Leonardo’nun frijit olduğuna hükmetmiştir.

  Her iki ilişki de Leonardo’nun zamanında Floransa’da yaygın olan erotik usta-çırak ilişkisine bir örnektir. Bu iki ilişkisinin yanısıra Leonardo’nun Cesare Borgia ve Niccolò Machiavelliile de “dostluktan öte” bir ilişki yaşadığı iddia edilmektedir.

  Leonardo’nun genç erkeklere olan ilgisi 16. yüzyılda da tartışma konusu olmuştur. 1563’te Gian Paolo Lomazzotarafından yazılan “Il Libro dei Sogni”de (Düşler Kitabı) yer alan “l’amore masculino”daki (erkek aşkı) kurmaca bir diyalogda, Leonardo baş kahramanlardan biri olarak yer almış ve“Biliniz ki erkekler arasındaki aşk çeşitli arkadaşlık duygularıyla erkekleri biraraya getiren bir erdemdir. Bu durum onları daha erkeksi ve yürekli hâle getirir” sözü Leonardo’nun ağzından verilmiştir.

  Leonardo’nun insan vücuduna ilgisinin temelini, figür eskizleri için incelemeler oluşturur. İnsanı olabildiğince canlı ve tüm hareketleri gerçeğe en yakın şekilde çizmek için dış gözlemleri yeterli görmemiş, vücudun içini de görmek, kemiklerin,kasların ve eklemlerin birbirleriyle ilişkilerini kavramak istemiştir. Anatomi araştırmaları giderek daha çok zaman ayırdığı başlı başına bir ilgi alanı haline gelmiştir. İnsan organizmasına, çalışma prensiplerini merak ettiği mükemmel bir makine olarak yaklaşmıştır. O dönemin tıp bilimine temel oluşturan antik çağ hekimiGalen’in metinleri, merakını ancak kısmen giderebilmişti. Aklına gelen her soruyu sormaya başlamıştı.

  Leonardo, gördüklerini çizerek açıklığa kavuşturuyordu. Kesitlerle, ayrıntılı görünüşlerle ve farklı açılardan yaptığı çizimlerle anatominin detaylarını ortaya çıkarıyordu. Çizimleri, bazı detaylardaki yanlışlıklara karşın son derece nettir. Anne karnındaki bebek çizimi için bir insan kadavrasına disseksiyon yapmamış; inekleri inceleyip, oradan elde ettiği sonuçları insan anatomisine uyarlamıştı. Papa, Leonardo’nun insan kadavraları üzerinde disseksiyon yapmasını yasakladığında, dolaşım sistemi üzerine yaptığı araştırmayı devam ettirebilmek için sığır kalplerikullanmıştı.

  1513 – 1516 arasında Roma’da yaşadı ve Papa için geliştirilen çeşitli projelerde yer aldı. Anatomi ve fizyoloji alanında çalışmaya devam etti ancak Papa, kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı.

   

  Son Akşam Yemeği

  1516’da koruyucusu Giuliano de’ Medici’nin ölümü üzerineKral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet aldı. Paris’in güneybatısında,Amboise yakınlarındaki Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşti. Leonardo’ya büyük hayranlık duyan kral, sık sık ziyarete gelir ve sohbet ederdi.

  Sağ koluna felç inen Leonardo da Vinci, resimden çokbilimsel çalışmalara ağırlık verdi. Kendisine dostu Melziyardımcı olmaktaydı. Salai ise Fransa’ya geldikten sonra onu terk etmişti.

  Leonardo, 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşındaöldü. Kralın kollarında can verdiği rivayet edilir; ancak, 1 Mayıs günü kralın bir başka şehirde olduğu ve bir gün içinde oraya gelemeyeceği bilinmektedir. Vasiyetinde mirasının esas bölümünü Melzi’ye bıraktı. Amboise’daki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verildi.

  • Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech, kısaca Salvador Dalí (11 Mayıs 1904 – 23 Ocak 1989) İspanyol sürrealist ressam. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir.
  • Dalí, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, Amerikalı animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003′te “En İyi Kısa Animasyon Filmi” dalında Oscar adayı olmuştur.
  • Katalonya doğumlu olan Dalí, 711 yılında İspanya’yı fethetmiş olan Mağribiler’in soyundan geldiğini iddia etmiş, süslü ve cafcaflı olan her şeye, lüks hayata ve doğu kıyafetlerine olan düşkünlüğünü de Arap kökenine bağlamıştır. Dalí hayatı boyunca, sanatıyla olduğu kadar eksantrik giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiş, bu durum kimi zaman, onun sanatını takdir edenleri de etmeyenler kadar usandırmıştır. Bu davranışların getirdiği kötü şöhret, Dalí’nin geniş kesimlerce tanınmasını sağlamış ve eserlerine duyulan ilgiyi arttırmıştır.
  • Dalí 11 Mayıs 1904′te, İspanya’nın Katalonya bölgesinde bulunan Figuereskentinde, Salvador Dalí i Cusí ve Felipa Domenech Ferres çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk çocuklarının küçük yaşta ölmesini bir türlü kabullenemeyen Dalí çifti, küçük Dalí’nin yanında sık sık ölmüş ağabeyinden bahsediyor, ilk Salvador’un bir resmini yatak odalarının duvarında tutuyor, ve Dalí’yle beraber düzenli olarak ilk Salvador’un mezarını ziyaret ediyorlardı. Bu durum, Dalí’nin küçük yaşta kendi kimliği konusunda karışıklık yaşamasına sebep oldu. Sonradan, hiç tanımadığı ağabeyi hakkında “İki su damlası gibi birbirimize benziyorduk, fakat yansımalarımız farklıydı. O, herhalde benim fazla mutlak olarak tasarlanmış ilk versiyonumdu.”diye yazacaktı. Dalí’nin babası, sert ve otoriter karakterli bir noterdi. Annesi ise tam tersine sevecen ve anlayışlıydı ve oğlunun resim konusundaki çabalarına destek veriyordu. Dalí üç yaşındayken kızkardeşi Ana María doğdu. Evin tek erkek çocuğu olarak, annesi, kızkardeşi, teyzesi, anneannesi ve bakıcısından sürekli ilgi gören Dalí, küçük yaşlarından itibaren şımarık ve kaprisli bir karakter sergilemeye başladı.
  • 1914′te annesinin desteğiyle özel bir resim okuluna yazılan Dalí, 1919′da Figueres Belediye Tiyatrosu‘nda ilk sergisini açtı. Şubat 1921′de ise çok sevdiği annesini meme kanserinden kaybetti. Annesinin ölümü hakkında “Hayatımda aldığım en büyük darbeydi. Ona tapardım. Ruhumun kaçınılmaz kusurlarını görünmez kılabilmesine hep güvendiğim bir varlığın kaybını kabullenemiyordum.” diye yazacaktı. Dalí’nin babası, karısının ölümünden kısa süre sonra baldızıyla evlendi.
  • 1922′de Madrid‘e taşınan ve buradaki San Fernando Güzel Sanatlar Okulu‘na yazılan Dalí, ilk eserlerinde kübizm vedadaizm etkileri gösterdi. Fransa ve İsviçre kökenli olan bu yeni akımlar, o sıralar Madrid’de pek yaygın değildi, ve Dalí’nin eserleri kısa sürede ilgi çekmeye başladı. Dalí, Madrid’de geçirdiği yıllarda, kendisi gibi avangart sanata meraklı olan film yapımcısı Luis Buñuel ve şair Federico García Lorca ile yakın arkadaş oldu. 1923′te disiplinsizlik yüzünden geçici olarak okuldan uzaklaştırılan Dalí, aynı yıl Girona’da anarşist gösterilere katıldığı için tutuklandı ve bir süre gözaltında tutuldu. 1925′te okula geri döndü, ve Barcelona‘da ilk kişisel sergisini açtı. Resimleri eleştirmenler tarafından ilgi ve şaşkınlıkla karşılandı.
  •  
  • Belleğin Azmi, 1931
  • Dalí 1926′da Paris’e gitti ve büyük saygı duyduğu Pablo Picasso ile tanıştı. Sonraki birkaç yıl boyunca, Dalí’nin eserlerinde Picasso etkisi ağır basacaktı. Paris gezisinden döndükten kısa süre sonra okulundan temelli kovulan Dalí, çok geçmeden askere alındı. Ekim 1927′de askerlik hizmetini bitirdi ve Mart 1928′de sanat eleştirmenleri Lluís Montanyà ve Sebastià Gasch ile beraber, sanatta modernizmi ve fütürizmi savunan “Sanat Karşıtı Katalan Manifesto“yu yazdı.
  • 1929′da arkadaşı Luis Buñuel ile beraber çektikleri Bir Endülüs Köpeği adlı avangart kısa film, sürrealist sanat çevrelerinde ikiliye büyük şöhret kazandırdı. Aynı yıl ikinci kez Paris’e giden Dalí, burada ressam Joan Miró aracılığıyla sürrealist akımın öncüleri André Breton ve Paul Éluard ile tanıştı. Éluard’ın karısı Gala (asıl ismi Helena İvanovna Diakonova), tanıştıkları andan itibaren Dalí’nin ilgisini çekti, ve 1929 yazında Dalí ile Gala arasında, sonradan evliliğe dönüşecek olan tutkulu bir ilişki başladı.
  • 1931 yılında Dalí, en meşhur eseri olan Belleğin Azmi‘ni yaptı. Yumuşak Saatler ya da Eriyen Saatler olarak da bilinen eserde, geniş bir kumsal manzarası önünde eriyen cep saatleri resmedilmiştir. Eser genel olarak, katı ve değişmez zaman kavramına karşı bir protesto olarak yorumlanır. Dalí sonradan bu resmin ilhamını, sıcak Ağustos güneşi altında erimekte olan bir Camembert peynirinden aldığını yazacaktı.www.karakalemresim.net 
  •  
  • Haşlanmış Fasülyeli Yumuşak Yapı, 1936
  • 1929′dan beri beraber yaşayan Dalí ve Gala, 1934′te bir devlet nikâhıyla evlendiler. (1958′de bir Katolik düğünüyle nikâh tazeleyeceklerdi.) Aynı yıl New York’ta bir sergi açan Dalí, ABD’de büyük sansasyon yarattı ve büyük üne kavuştu. 1936′da Londra Uluslararası Sürrealist Sergisi’nde bir konuşma yapması istenince, sahneye eski tip hantal bir dalgıç tulumu içinde çıktı. Tulumun beline mücevher işlemeli bir kama takmıştı; bir elinde bir bilardo ıstakası tutuyor, diğer eliyle de bir çift kurtköpeğini çekiştiriyordu.Konuşma sırasında nefes almakta zorluk çekince, dalgıç kıyafetinin başlığı çıkarıldı.
  • Dalí 1937′de Hollywood’a giderek zamanın meşhur komedyenleri Marx Kardeşler ile tanıştı, ve onlar için bir film senaryosu yazdı.1938 yazında ise Londra’da, hayranı olduğu Sigmund Freud ile tanıştı ve ünlü psikoloğun birkaç portresini yaptı. Tüm sürrealistler gibi Dalí de bilinçaltının dışavurumuyla ilgileniyor, ve Freud’un bilinçaltı konusundaki yazılarını ilgiyle takip ediyordu.
  • 1936′da başlayan ve tüm İspanya’yı kaosa sürükleyen İspanya İç Savaşı, 1939′da General Francisco Franco’nun galibiyetiyle sona erince, Dalí yeni kurulan faşist rejimi desteklediğini açıkladı. Bunun üzerine, çoğunluğu Marksist olan ve Dalí’nin abartılı dikkat çekme çabalarından zaten hoşlanmayan sürrealistler, Dalí’ye açıkça sırtlarını döndüler. Sürrealist grubun önderi Breton, Salvador Dalí’nin isminden iğneleyici bir anagram çıkardı: Avida Dollars (Dolar Heveslisi). Dalí ise cevap vermekte gecikmedi: “Le surréalisme, c’est moi!” (Sürrealizm benim!) Sürrealistler ve Dalí arasındaki çekişme, Dalí ölene kadar devam edecekti.
  • 1940′ta Dalí ve Gala, tüm Avrupa’yı etkisi altına almaya başlayan II. Dünya Savaşı’ndan kaçarak ABD’ye yerleştiler. Burada dokuz yıl kalacaklardı. 1942 yılında Dalí, Salvador Dalí’nin Gizli Hayatı isimli otobiyografisini yayımladı. 1945-46 yıllarında,Walt Disney ile beraber Destino, Alfred Hitchcock ile beraber Spellbound filmlerinin yapımında çalıştı. 1947′de sürrealist bir Picasso portresi yaptı.
  • 1949′da Dalí, karısıyla beraber Avrupa’ya döndü ve memleketi Katalonya’ya yerleşti. Hayatının sonuna kadar burada kalacaktı. Faşist Franco rejimiyle yönetilen İspanya’ya yerleşmesi, bir kez daha sol görüşlü sanatçı ve aydınların tepkisini çekti.
  •  
  • Galatea Gökyüzünde, 1952
  • Dalí 1951′de Katolisizm’in ve modern bilimin bazı kavramlarını sentezlediği Mistik Manifesto‘yu yayımladı. II. Dünya Savaşı sonrası eserlerinde, Katolik temalar veDNA, hiperküp (dört boyutlu küp) ve atomik çözünme gibi modern bilim kavramları öne çıkacaktı. Hiroşima’da patlayan atom bombasının gücünden çok etkilenmiş olan Dalí, hayatının bu dönemine nükleer mistisizm adını veriyordu. Yine bu dönemde Dalí, tuvale boya sıçratma, hologramlar, optik yanılgılar ve stereoskopi gibi pek çok değişik teknikle denemeler yaptı.
  • 1960′da Figueres belediye başkanı, yıllar önce Dalí’nin ilk sergisine ev sahipliği yapmış ve iç savaşta zarar görmüş olan Belediye Tiyatrosu’nu Dalí Tiyatrosu ve Müzesi adıyla restore etmeye karar verdi. Dalí, 1974′e kadar müzenin inşaatı ve dekorasyonuyla bizzat ilgilendi ve bu projeye çok emek ve zaman harcadı. Müze 1974′te açıldıysa da, Dalí 1980′lerin ortasına kadar ufak eklemeler ve değişiklikler yapmaya devam etti.
  • 10 Haziran 1982′de Dalí’nin çok sevdiği karısı, menajeri, modeli ve ilham perisi Gala hayatını kaybetti. Gala’nın ölümünden sonra yaşama isteğini kaybeden Dalí, karısının öldüğü ve gömüldüğü Púbol Kalesi’ne yerleşti ve münzevi bir hayat sürmeye başladı. Temmuz 1982′de İspanya Kralı Juan Carlos, Dalí’yi Púbol Markisi ilan etti. Dalí ise bu jeste karşılık olarak, krala Avrupa’nın Başı adlı çizimini hediye etti. 1983′te Púbol Kalesi’nde yaptığı Serçenin Kuyruğu adlı tablo, Dalí’nin son eseri olacaktı. Ağustos 1984′te Dalí, kaledeki yatak odasında bilinmeyen bir sebepten çıkan yangında bacağından yaralandı. Bu olaydan kısa süre sonra Figueres’e döndü ve Salvador Dalí Tiyatro ve Müzesi’nde yaşamaya başladı.
  • Dalí, 23 Ocak 1989‘da kalp yetmezliğinden öldü ve Figueres’te kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömüldü.
  • Dalí hayatı boyunca, 1500′den fazla resim ve onlarca heykelin yanı sıra, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretmiştir. www.karakalemresim.net Ayrıca, Man Ray, Brassaï, Cecil Beaton ve Philippe Halsman gibi fotoğraf sanatçılarıyla ve Elsa Schiaparelli, Christian Dior gibi moda tasarımcılarıyla beraber çalışmıştır.
  • Bugün Dalí’nin eserlerinin büyük çoğunluğu, Figueres’deki Dalí Tiyatro ve Müzesi‘nde bulunur. Florida’nın St. Petersburg kentindeki Salvador Dalí Müzesi, Madrid’deki Reina Sofia Müzesi ve Los Angeles’taki Salvador Dalí Galerisi de sanatçının yüzlerce eserini barındırır.
  •  
  • Çarmıha Gerilme, 1954
  • Dalí’nin 1965′te New York’taki Rikers Island Hapishanesi‘ne bağışladığı Çarmıha Gerilmiş İsa resmi, 1981′e kadar hapishanenin yemekhanesinde asılı durduktan sonra buradan alınarak hapishanenin lobisine asılmış, 2003′te ise kimliği belirsiz kişilerce lobiden çalınmıştır. 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından, sürrealizmin yani gerçeküstücülük akımının temsilcisi Salvador Dali’nin başlıca esin kaynağı düşler, korkular ve hayaller ile Dali, resim sanatının akışına yön veren eserleriyle İstanbul’da da sergilenmiştir. Dali’nin kapsamlı bir retrospektifi niteliğini taşıyan “İstanbul’da Bir Sürrealist Salvador Dali” adlı sergisinde, İspanyol sanatçının 380 parça eseri sergilenmiştir. 20 Ocak’a kadar açık kalacak sergide sanatçının yağlı boya tabloları, çizimleri ve grafiklerinin yanı sıra el yazmaları, defterleri, mektupları ve fotoğrafları gibi pek çok belge yer almıştır.
  • Salvador Dalí’nin sanatçı olarak varoluşunda politika çok önemli bir yer almıştır. Sürrealizmin kurucusu troçkist André Breton yanlısı olarak başladığı sanat hayatına, ilerki dönemlerde iktidarı kanlı biçimde ele alan faşist Franko yanlısı olarak devam etmiştir.www.karakalemresim.net 
  • Gençliğinde anarşist- komünist yazıları keskin çıkışları olan derin bir kavrayıştan ziyade okuyucuyu şok etmek üzerine odaklanmıştır. Bu yıllarda Dadacı etki görülür. Dali büyüdükçe troçkist André Breton etkisindeki sürrealist hareketin etkinliğinin artmasıyla sürealist olur.
  • İspanya iç savaşı başladığında, Dali savaşmaktan ve bir grubun yanında yer almaktan uzak durur. Benzer şekilde, İkinci Dünya Savaşında George Orwell, Dali’yi Fransa tehlikeye düştüğünde fare gibi kaçmakla eleştirmiştir. Yıllar sonra o dönemini Dali “Avrupa savaşı yaklaştığında tek düşündüğünün tehlike daha da yaklaştığında tıkılabileceği fırını güzel bir yer bulabilmek” olduğunu belirtmiştir.
  •  
  • Yüz Hayaleti ve Sahilde Meyve Tabağı, 1938
  • II. Dünya savaşı sonrasında Katalonya’ya geri döndüğünde, Franko rejimi ile yakınlaşmıştır. Bazı sözleri Franko rejimine destek vermiş, Franko’yu İspanyayı yok edici güçlerden temizlediği için teşekkür etmiştir. Bu dönemde Katolik inanca dönmüştür. Ayrıca Franko’yu çıkardığı idam hükümleri için tebrik etmiştir. Ayrıca kişisel olarak da Franko ile tanışmış ve Franko’nun ninesini resmetmiştir. Franko’ya karşı hislerinin samimi mi yalancı mı olduğunu belirlemek imkansızdır.
  • Salvador Dali farklı alanlara ilgi duymuş, ressamlığın yanı sıra heykeltıraşlık, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmişti. Ancak,bilime apayrı bir önem verdi. 1930′larda ilham kaynağı optik ilüzyonlar ve çifte görüntüler, 1940′da Max Planck’ınkuantum kuramı, 1945′teki Hiroşima faciasından sonraatomun parçalanmasıydı. 1950′lerin başında, atom bombasını bir yana bırakmış, dikkatini Alman fizikçi Werner Heisenberg’in taneciklerine vermişti bile.
  • 1953′te, Nature dergisinin 171. sayısında, Watson ve Crick’in DNA yapısını açıkladıkları ünlü makaleyi okuyup Crick’in karısı Odile’in çizdiği çift sarmal yapıyı gördüğünde, “İşte” dedi,“Tanrı’nın var olduğunun en önemli kanıtı. DNA, Yakub’un genetik meleklerden oluşturduğu bir merdiven ve insanla Tanrı arasındaki tek bağlantı.”
  •  
  • Kelebekli Manzara, DNA’li Sürrealist Manzarada Büyük Mastürbatör 1957/58
  • Bu tarihten başlayarak tam 23 yıl boyunca, DNA molekülünün yapısı, hem gündelik yaşamının, hem de sanatının ayrılmaz bir parçası oldu. Çift sarmalın, yaşamın temel şekli olduğuna inandı ve on kadar tablosunda bu simgeyi kullandı. “Kelebekli Manzara, DNA’li Sürrealist Manzarada Büyük Mastürbatör” (Butterfly Landscape. The Great Masturbator in a Surrealist Landscape with D.N.A.) adlı tablosunda, Freudyen simgelerle dolu araziye, DNA’yı üç boyutlu biçimde yerleştirmiştir.
  • 25 Eylül 1962 tarihindeki Barselona sel felaketinde, boğulan ve kaybolan bine yakın kişinin anısına yaptığı 3 x 3.5 metre boyutlarındaki tablo, “Galacidalacidezoksiribonükleikasid” adını taşır. 2002′de, Florida’nın St Petersburg kentinde, denizin hemen kenarındaki Dali Müzesi’nde görme fırsatını yakaladığım tablonun yanındaki notta, Dali’nin zor telaffuz edilen bu adı, Gala, cid, ala ve deoksiribonükleikasid sözcüklerinden oluşturduğu kayıtlıydı. Aynı nottaki bilgiye göre, “Gala”, ressamın çok sevdiği, ilham kaynağı ve pek çok eserinin temel figürü karısının adı. “El Cid”, 11. yüzyılda Berberilere karşı savaşmış İspanyolların ulusal kahramanı Rodrigo Diaz de Vivar’ın halk arasındaki adıdır. “Ala”, Allah’ın kısaltılmış biçimi, “deoksiribonükleikasid” de DNA molekülünün açık adıdır.
  • “Tanrı’ya inanıyorum, ama inançlı değilim. Matematik ve bilim, bana Tanrı’nın olması gerektiğini anlatıyor, ama inanmıyorum” diyen Salvador Dali, bu tablosunda bilim ile dinin karmaşık ilişkisini irdeler. İlk bakışta, dinin bilime üstünlüğünü anlatmaya çalışıyor gibi gözükse de, aslında birbirine paralel olduklarını, hatta simetrik temellere dayandıklarını ifade etmeye çalışır. Beş açık ve bir gizli görüntüden oluşan resmin birkaç yerinde rastlanan DNA çift sarmalı yaşamı; sağ tarafta, dörderli gruplar halinde tüfeklerini birbirine doğrultan erkekler ölümü, gökyüzündeki varlıklar, ölümden sonrasını simgeler.
  •  
  • Halüsünasyonel Boğa Döğüşçüsü, 1968/70
  • Dali, benzeri konularda ve benzeri adlar verdiği başka tablolar da yapmıştır. Madrid’teki Museo Nacional Reina Sofia’da sergilenen “Dezoksiribonükleik Asit Arapları”, ressamın bu eşsiz moleküle hayranlığının bir diğer kanıtı. DNA’nın simetrisini, durmaksızın, karısıyla ilişkisine benzetir: “Tıpkı Gala ve benim gibi birbirine tam uyan bu iki yarı, hiç şaşmadan bir açılıp bir kapanıyor. Hayat, deoksiribonükleik asidin mutlak kuralına dayanıyor, kalıtıma o karar veriyor.”
  • Dali, 1980′lerden başlayarak ölümüne dek, matematikle ilgilendi. Özellikle, sürekli fonksiyonların sürekli olmayanlara dönüşebileceğini ve bir fonksiyonun değerinin aniden değişebileceğini (yani sakin sakin duran bir köpeğin aniden üzerinize saldırmasının matematiksel ifadesini) gösteren Fransız matematikçi Rene Thom’un katastrof teorisine ilgi duydu. Son eseri Çatalkuyruk’da (The Swallowtail) olduğu gibi, çok sayıda matematiksel sembolü resimlerine taşıdı ve onlar aracılığıyla yaşam felsefesini yansıtmaya çalıştı, ancak DNA molekülüne tutkusunu hiçbir zaman kaybetmedi.
  • Dali bilime düşkünlüğünü, doğum yeri Figueres’te düzenlediği “Doğada Rastlantı” adlı kongreyle taçlandırdığında, artık 81 yaşındaydı. Konuşmacıların neredeyse tamamı, Nobel ödülü kazanmış bilim insanlarıydı. Kimyacı Ilya Prigogine, fizikçiJorge Wagensberg, matematikçi Rene Thom oradaydı. Dinleyicilerin arasında bilim dünyasının ileri gelenleri, ünlü filozoflar ve sanatçılar bulunuyordu. Dali, yatağından kalkamayacak kadar hastaydı ve her şeyi kapalı devre televizyon kameralarının görüntülerinden izledi. Salvador Dali, bu kongreden üç yıl sonra 23 Ocak 1989‘da öldü. Başucunda iki fizikçi ve bir matematikçinin kitaplarını buldular: Stephen Hawking, Erwin Schrödinger ve Matila Ghyka.
  • Fransız post-empresyonist ressam ve gezgin. Modern sanatın gelişmesine yaptığı katkılar ve etkisi nedeniyle çoğu zaman modern sanatın babası olarak anılmıştır. Empresyonizm ile kübizm arasında bir köprü oluşturmuştur.
  • Cézanne, Aix-en-Provence‘da doğmuş ve orada okula gitmiştir. 1859-1861 arasında hukuk okurken resim dersleri almıştır. 1861 yılında resim sanatını öğrenmek için Paris’e, çocukluk arkadaşı Emile Zola‘nın yanına gitmiştir. İsviçre Akademisi’nde ve Louvre’da çalışmıştır.Renoir, Pissaro, Sisley, Guillaumin gibi sanatçılarla tanışmıştır. Delacroix, Courbet, Manet‘ye karşı hayranlık duymuştur. Güzel Sanatlar Akademisi’nin giriş sınavlarında başarılı olamamış ve bu sebeple Aix’e geri dönmüştür.
  • Bütün zamanını resme ayırmıştır ve Salon’a gönderdiği bütün tabloların geri çevrilmesine karşın resim çalışmalarını sürdürmüştür. Eski İtalyan ustalarının yapıtlarını kopya ederekportreler, natürmortlar ve bazen de manzara resimleri yapmıştır. Paris Salon jürisi Cézanne’in eserlerini gösterime sunmayı 1864′den 1869′a kadar her sene reddetmiştir. Bu nedenle Cézanne tablolarını ilk kez, Paris Salon tarafından reddedilmiş eserlerin gösterime sunulduğu Salon des Refusés‘de 1863 yılında gösterime sunmuştur. Yaşamı boyunca eserleri nadiren gösterime sunmuş, sakin bir hayat yaşamış, belli başlı birkaç konuda resim yapmayı tercih etmiştir.www.karakalemresim.net
  •  
  • A Modern Olympia 1873-1874
  • Bu dönemde yaptığı çalışmalar arasında Ressamın Babası, Zenci Scipio (1865, Sao Paulo Müzesi), Louis-Auguste Cezanne’in l’Evenement’i Okurken Portresi (1866), Pamuk Takkeli Adam (1865-67), Ressam Achille Emperaire’ın Portresi (1866), Zola’yı Okuyan Paul Alexis (1869), Hasır Şapkalı Boyer’ın Portresi (1869-70) ve Magdalen ya da Elem (1866-68) adlı resimleri, Siyah Mermer Saat (1869-70, özel koleksiyon, Amerika) ve Teneke Çaydanlıklı Natürmort (1869-70) adlı natürmortları ve Estaque’da Eriyen Karlar (1870) ve Şarap Pazarı (1872) adli manzaraları sayılabilir. Bu eserlerde kalın renk katları ve siyah gölgeler dikkati çeker. Siyah, kahverengi, gri ve Prusya mavisinin ağır bastığı köyü ve kasvetli renklere ek olarak alışılmadık bir beyaz renk kullandığı görülür.
  • Cézanne’ın Empresyonistlerle ve özellikle İsviçre Akademisi’nde tanıştığı Pissarro ile olan dostluğu onun dönük renkleri bırakarak Empresyonistlerin parlak, açık tonlu renklerini kullanmasını sağlamıştır. Kalın renk katmanları tekniğinden vazgeçip hafif fırça vuruşlarıyla noktalama yöntemine yönelmiş, pıhtılaşmış gibi görünen yüzeyler kullanmıştır. 1872-1882 yılları arasındaki bu dönem Cezanne’in Empresyonist dönemidir.
  •  
  • Kağıt Oynayanlar (Les joueurs de cartes) 1890-1895
  • Modern Bir Olympia (1873), Asılmış Adamın Evi (1873, Louvre Müzesi, Paris), Yidiz Çiçekleri (1875), Kırmızı Koltuklu Madame Cézanne (1877, özel koleksiyon, Amerika), Victor Chocquet’nın Portresi (1876-77), L’Estaque (1878-79, Louvre), Pontoişe’da Cote dü Jalais (1879-82) Kavaklar (1879-82) ve Maincy Köprüsü (1879, Louvre) gibi birçok ünlü eseri bu döneme aittir.
  • Cezanne’in izlenimciliğin kurallarından ayrılan sanatı hızla, daha yalıncı ama daha çok işlenmiş ve yapıya daha çok önem veren bir tutuma doğru gelişti. Tarzını düş gücünden ve gözlemlerinden kaynaklanan ögelerle zenginleştirdi. Desen güçlülügü ile renklerin anlatım duyarlılığını birleştirdi. Klasik perspektif kurallarına pek uymayan Cezanne’in tutumu sonradan büyük ölçüde etkilediği Kübistlere öncü oldu.www.karakalemresim.net 
  • Bu arada 1886 yılında Emile Zola ile L’oeuvre isimli romanı yüzünden araları açıldı. Hortense Fiquet ile evlendi. Karısının Portreleri, Mavi Vazo ve Sepetli Natürmort (Louvre) Kırmızı Yelekli Çocuk (18900-95), Cezveli Kadın (1890-95, Louvre) ve Kağıt Oynayanlar (1890 yıllarında çeşitli versiyonları), Gustave Geffroy’un Portresi (1895) ve Bir Soytarı adlı tablolarıyla sanatı dengeye ve yetkinliğe ulaştı.www.karakalemresim.net
  •  
  • www.karakalemresim.net 
  • Elmalar ve Portakallar (1895-1900, Louvre)
  • Çalışmalarında derinliği kaldıran sanatçı katlama bir perspektif uyguladı. Peppermint Lisesi, Elmalar ve Portakallar (1895-1900, Louvre) gibi natürmortları bu yönelisi vurgulayan başlıca yapıtlardır.
  • Sanatçının son on yıllık dönemi lirik dönemi olarak bilinir. Bu dönemde belli bir lirizme ve daha özgür fırça vuruşlarına yönelerek gösterişli ve cüretkar yapıtlar verdi. Aynı zamanda daha hızlı bir yöntem olan suluboya tekniğini de kullanıyordu. Eserlerinde henüz başlamakta olan kübizme özgü kesin akılcı yaklaşımın belirtileri seçilir.
  • Aynı zamanda renkleri ve biçimleri lirik bir anlayışla kullanan Fovist akımın özellikleri de göze çarpar. Sainte-Victoire Dağı, Annecy Gölü (1896), Bibemuş’daki Kayalar ve Dallar (1904) ve Kara Sato (1904-06) adlı tabloları bu tarz çalışmalardır. Yaşamının son yıllarında gerçekleştirdiği Les Grandeş Baigneuses-Yıkanan Kadınlar (1902-06) adlı tablosuyla Cezanne’in sanatı doruk noktasına ulaşti. Bu tablo, ritmik kompozisyonu, kesin hatlarla üst üşte konulmuş düzlemleri ve resmin bütününün taşıdığı uyumla görkemli bir eserdir ve Picasso’nun hemen hemen aynı zamanlarda yaptığı Avignon’lü Genç Kızlar adlı tablosunu anımsatır.
  • Cezanne’in yapıtları, özellikle 1907′de Paris’te açılan Salon d’Automne’dan sonra XX. yy. resminin en önemli kaynakları arasında sayıldı. Cezanne, sonradan modern resmin doğmasına yol açacak olan fovlar, kübistler ve soyut sanatçılar gibi yeni kuşağı büyük ölçüde etkiledi.
  •  
  • Yıkanan Kadınlar 1906
  • Cézanne, 1906′da fırtına esnasında dışarıda resim yaparken rahatsızlanmış, bir hafta sonra, 22 Ekim’de zatürreden vefat etmiştir. 20. yüzyıl modernistlerine göre Cézanne modern resmin babasıdır.
  • Aivazovsky, 1817 yılında Kırım’da bir Karadeniz liman şehri olan Feodosiya’da dünyaya gelmiştir. Feodosiya, tarihi ve coğrafi özellikleriyle Aivazovsky’nin sanatçı kişiliğinin gelişmesine önemli ölçüde etki etmiştir.
  • Şehir, Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Kırım’ın doğusunda konumlanmaktadır. Civarındaki kırsalın hemen dışında yükselen birkaç küçük tepe dışında büyük ölçüde düzlük olan Feodosiya, bu özelliğiyle geniş ufuklu görünümlere olanak sağlamaktadır. Ayrıca 19. yüzyılın Rus İmparatorluğu topraklarında Akdeniz iklimine yakın olan bölgede bulunmaktadır. Şehrin tarihi, mö 6. yüzyıla uzanmaktadır. Buraya ilk olarak Helen kolonileşme döneminde Miletos’tan gelen Grekler yerleşmiştir. Daha sonra ms 3. yüzyılda Got istilasına uğramış ve ardından Hun hakimiyetine girmiştir. 13. yüzyıl başlarında Latin Haçlılar’ı dönemi yaşanmış, bundan sonra şehre Cenovalı tüccarlar hakim olmuş ve Kaffa adını vermişlerdir.
  • 1475′te şehrin Osmanlı hakimiyetine girmesiyle bu isim Kefe ya da Küçük İstanbul olarak değiştirilmiştir. Osmanlı’nın Gerileme Dönemi’nde, 1771′de Rusların eline geçmiş ve bundan sonra tekrar Feodosiya olarak anılmaya başlanmıştır. Şehrin tarihi dokusu ve deniz ticaretinyle şehre uğrayan insanlar, şehre kozmopolit bir kimlik kazandırmıştır.
  •  
  • www.karakalemresim.net 
  • Gemi Kazası isimli tablosu
  • Aivazovsky’nin yetiştiği şehir; Tatarlar, Türkler, Ermeniler, Ruslar, Yahudiler ve Arapların iç içe yaşadığı bir şehirdi. Dolayısıyla Aivazovsky, günlük hayatta farklı kültür ve dillere aşina olmuştu.
  • Feodosiya; şehrin toplumsal yapısına, mimarisine ve yaşayışına yansıyan kozmopolit yapısı dışında, bir deniz şehri olmasıyla da Aivazovsky’nin üzerinde derin izler bırakmıştır. Çocukluk döneminden itibaren Aivazovsky burada, kimi zaman süt liman kimi zaman fırtınalı, gün doğarken ve gün batarken, denizin tüm değişen hallerini gözlemleyebilme fırsatına erişmiştir. Aivazovsky küçük yaşlardan itibaren resme ilgi göstermiş olup 1887 tarihli bir resminde kendisini küçük bir çocuk olarak Feodosiya’ya hakim bir yükseklikten şehri resmederken tasvir etmiştir. Resmin üzerinde “1825′te Aivaz” yazmaktadır. Hayatının çok erken bir döneminde, henüz 8 yaşında resme duyduğu ilgiyi ortaya koyan bu resim, aynı zamanda Feodosiya’nın onun üzerinde bıraktığı etkinin de güzel bir ifadesidir.
  •  
  • Kafkas Dağları
  • Ailesinin anlattığına göre, çocukken yaşadığı evin duvarlarına kömürden çizimler yapan ressamın bu ilgisi babasının -şehrin mimarı olan- arkadaşı Koch’un dikkatini çekmiş ve Koch, çocuk Aivazovsky’e resim üzerine perspektif gibi temel bazı bilgileri içeren dersler vermiştir. Bununla da kalmamış, resimlerini şehrin yöneticisi Kaznaachev’e göstermiştir. Kaznaachev, Aivazovsky’e destek vermiş ve görevi gereği Kırım’ın daha büyük bir şehri olan Simferepol’e taşınırken onu da yanında götürmüştür. Burada, St. Petersburg’la bağlantıları olan zengin ve asil Naryshkin ailesinden Natalia Feodorovna Naryshkin, onun resimlerini beğenerek St.Petersburg İmparatorluk Akademisi’ndeki ressam arkadaşı Tonci’ye yollamıştır. Bunun sonucunda Aivazovsky altı yıllık bir burs kazanmış ve 1833′te 15 yaşındayken St.Petersburg’a, ülkenin başkentine gitmiştir.
  • İmparatorluk Akademisi Kuruluyor
  • St.Petersburg ülkenin sadece siyasi değil, kültürel başkentidir de. Uzun zamandır Katolik Batı’dan farklı çizgide bir kültürel gelişim süreci içerisinde olan Rusya, 18. yüzyılda batıdaki gelişmeleriyakinen takip etmeye başlamış ve bu yüzyılda Fransa, İtalya ve Almanya’dan pekçok sanatçı, Rus sarayının siparişlerine yanıt vermek üzere St.Petersburg’a gelmiştir. Onların sanatsal üretimleri ve uzmanlıklarıyla sağladıkları katkılara istinaden, 1757′de İmparatorluk Akademisi kurulmuştur. Okul resmi ve akademik tarzda bir eğitim veren kurum, 19.yy. başlarında St.Petersburg’un merkezinde bulunduğu bu kültürel değişim süreci resim alanında ilk meyvelerini vermeye başlamıştır. Pek çok Rus ressam yetişmekte ve St. Petersburg’un sanat ortamına dahil olmaktadır. Aivazovsky’nin akademide devam ettiği manzara sınıfının başında bulunan Vorobiov, atmosfer koşulları üzerinde duran ve açık hava resmini savunan bir ressamdı.
  •  
  • Mehtap'ta Deniz
  • Sanat yaşamı boyunca eserlerinde atmosfer koşulları ile oldukça çok ilgilenen Aivazovsky’nin, hocasından etkilenmiş olduğu, en azından varolan ilgilerinin hocasının yaklaşımıyla örtüştüğü eserlerinden de gözlenebilmektedir. Öğrenciyken Akademi Başkanı Olenin’in tavsiyesi üzerine akademide açılacak sergi için deniz ve atmosfer koşullarını konu alan ‘Deniz Üzerinde Hava Çalışması’ adlı resmi yapması, kariyerinin başında olan bu ressamın sanatsal çizgisinin şekillenmeye başladığını ortaya koymaktadır.www.karakalemresim.net   Resim, akademi sergisinde yer almış ve büyük bir başarı göstererek gümüş madalya kazanmıştır. Bu başarı, Aivazovsky’nin İmparator I. Nicholas’ın takdirini kazanmasına ve onunla tanışmasına olanak sağlamış; imparator, Baltık Donanması ile Finlandiya Körfezi’ne deneme seferi yapacak olan oğlu Grandük Konstantin Nikolaievich’e eşlik etmesini istemiştir. Bu deneyim, Aivazovsky’nin deniz üzerindeki yaşantıyı ilk elden görmesi ve imparatorluk donanması ile hayatı boyunca sürecek olan yakın ilişkinin başlangıcı olması açısından önemlidir.
  • Sanatçı, 1836′da açılan akademi sergisine yedi resimle katılmıştır. Bunlardan birisi üç yıldır görmediği Feodosiya şehrini betimlemektedir. Aivazovsky, resimlerini doğrudan doğadan çalışarak üretmemektedir. Yaptığı ön çizimlerden ve hafızasından yararlanmaktadır. Aivazovsky, bu sergide ünlü Rus şair Pushkin’le tanışma fırsatını da bulur. Pushkin ve onun şiirleri Aivazovsky’i etkileyen diğer unsurlardan biridir.
  • 1837 yılında, deniz manzarası resmindeki dikkat çekici başarısından dolayı altın madalya ile ödüllendirilen Aivazovsky, akademiden mezun olmuş ve Rusya’nın deniz görünümlerini resmetmek üzere iki yaz için Kırım’a yollanmıştır. Normalde akademi ümit veren öğrencileri İtalya’ya yollarken bu dönemde Rus sanatında toplumsallık tartışmaları gündeme gelmiştir ve resimlerinde Rus köylüsünü ve onların günlük hayatını konu edinen Alexei Venetsianov şu çıkışı yapmıştır: “Atalarımızın ulusal kostümü Romalılar’ınkinden daha az renkli değildir ve bir Rus köylüsünün sade gömleği bir Yunan tuniği kadar güzeldir.”
  •  
  • Kırım Sahili'nde Mehtap
  • Bu koşullarda bir Rus ressam tarafından yapılmış Rusya manzaraları önem kazanmaktaydı. Aivazovsky, Kırım’ın güney sahillerine yaptığı gezi dışında, Karadeniz donanmasının askeri seferlerine katılmış ve iki yıl içerisinde gerçekleştirdiği çalışmaları akademiye sunup ardından 1840′ta İtalya’ya gitmiştir. Rönesans’ın doğduğu topraklarda çeşitli yerleri ziyaret etmiş, burada tanıştığı ünlü Rus yazar Gogol ile birlikte yolculuk etme fırsatı bulmuştur. Ayrıca, Roma’da İngiliz romantik ressam Turner’la tanışmış ve ünlü ressam onun resimlerinden etkilenerek onun hakkında “Sizin sanatınız yüksek ve güçlü; çünkü siz dehadan ilham alıyorsunuz” diye yazmıştır. Papa 16. Gregory’nin, Aivazovsky’nin ünlü ‘Kaos’ adlı resmini Vatikan için satın alması gibi başarı haberleri St.Petersburg’ta yankılanmaktadır. Bir Rus ressamın batı sanatı çevrelerinde kazandığı başarı, Rusya’nın Batı uygarlığının akışına dahil olma sürecinde özellikle önem taşımaktadır. Aivazovsky, Rusya’nın batı kültürüne armağan ettiği uluslararası düzeyde ilk ressam olarak Rus sarayı tarafından hararetle desteklenmiştir.
  • Batı’da Bir Rus Ressam: Aivazovsky
  • Sanatçı, 1892′de Batı resim sanatının iki önemli merkezi, İngiltere ve Hollanda’yı ziyaret etmiş ve bu ülkelerdeki deniz resmi geleneğini incelemiştir, kendisi de deniz konusu üzerine çalışmıştır. Aynı yılın Paris sergisine katılan tek Rus sanatçı olarak, sanat çevrelerinden büyük övgüler almıştır. Paris’e yerleşip Fransız vatandaşlığına geçeceği dedikoduları üzerine, 1844 yılında St.Petersburg’a geri dönmüştür. Burada büyük bir coşkuyla karşılanmıştır. Bu süreçte, donanma ile ilişkileri resmiyet kazanmış ve Rusya’da denizciliğin tarihine ve genel olarak donanmaya adanmış bir seri resim yapmakla görevlendirilmiştir. Aivazovsky, dünyanın dört bir yanını ziyaret etmiş bir sanatçıdır. İngiltere’den İtalya’ya, Hollanda’dan Portekiz’e Avrupa’nın pek çok ülkesini, Mısır’ı (1869) ve ABD’yi gezmiş, buralardan çeşitli birikimler edinmiş ve ününü dünyanın her köşesine yaymıştır. Ama onu dünyada en fazla etkileyen şehir İstanbul olmuştur.
  • Aivazovsky, 1845 yılında, Grandük Konstantin Nikolaievich ile birlikte Anadolu, Ege Adaları ve Doğu Akdeniz’e yapılan bir geziye katılmıştır. Gezinin durakları arasında İstanbul ve Truva da vardır. Geziden hemen sonra 1846′da Feodosiya’da düzenlediği sergi ile ilgili belgelerden birinde şu satırlar yer almaktadır: “Üç küçük manzaradan en çok Truva’yı beğendim. Onda bir tür hüzünlü şiirsellik var ki herşeyden önce bunu ifade etmek istiyorum.”
  •  
  • Çeşme'de Deniz Savaşı
  • İstanbul’a ilk ziyaretini içeren bu gezinin ardından, 1846′da Karadeniz donanmasıyla bazı manevralara katılmıştır. Bu dönemde doğduğu şehir olan Feodosiya’ya yerleşmiştir. Sanatçı doğduğu şehre hayatı boyunca bağlı kalmış ve sarayla olan bağlantılarını da kullanarak Feodosiya’ya bir liman, tren yolu ve arkeoloji müzesi gibi çok sayıda katkıda bulunmuştır. Şehrin merkezi kişiliği ve adeta gayrı-resmi yöneticisi olmuştur. Bu arada St.Petersburg ve sarayla ilişkilerini hiçbir zaman koparmamış, hatta imparatorluk ailesini kendi evinde ağırlamıştır. Kırım Savaşı nedeniyle 1854-57 arasında denizden uzak olan Karkov’da yaşayan Aivazovsky, savaşın sona ermesiyle Paris’e gitmiştir. Burada bir sergi düzenlemiş ve II. Napoleon tarafından Legion d’Honneur ile ödüllendirilmiştir. Kırım’a dönüş yolculuğu sırasında bir kez daha İstanbul’a uğramıştır. 1860-80 arasında Kafkasya (1868), Mısır (1869) Fransa ve İtalya (1872), İstanbul (1874) ve ‘Hollanda, İtalya, Fransa’ (1878) gezileri yapmıştır. Hayatının son yirmi yılını, 1880′de bir sanat galerisi açtığı Feodosiya’da geçirmiştir. Bu arada Feodosoya, St.Petersburg ve Moskova’da çok sayıda sergi açmıştır. 1892′de Kuzey Amerika’ya gitmiştir ve burada özellikle Niagara şelalelerinden etkilenmiştir.www.karakalemresim.net 
  •  
  • Topkapı'dan İstanbul
  • 18 Nisan 1900′de atölyesinde bir Türk gemisinin patlaması üzerinde çalışmaya başlamış, ertesi gün 83 yaşında ani bir beyin kanamasıyla şövalesinin başında ölmüştür.
  • Sultan Abdülmecit’in daveti üzerine 1845 yılında İstanbul’a seyahat eden sanatçı, 1845-1890 arasında bu kente toplam sekiz defa uğramıştır. İstanbul’da bulunduğu bu uzun süre zarfında Osmanlı sultanlarından Abdülmecit, Abdülaziz ve II. Abdülhamit, tarafından saray ressamı olarak himaye edilmiştir. Burada yaptığı resimlerden 30 kadarı bugün Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Türkiye’nin diğer bazı müzelerinde sergilenmektedir.
  • Frederick Arthur Bridgman (10 Kasım 1847-13 Ocak 1928) Tuskegee, Alabama doğumlu Amerikalı oryantalist ressam.
  • Güney Amerikalı, doktor bir babanın oğlu olan Bridgman, Amerika’nın en ünlü ve en şöhretli ressamlarından biri ve dünyaca ünlü oryantalist bir ressam oldu. O kariyerine teknik ressam olarak New York’ta bulunan Amerikan Bank Note Company’de 1864-1865 yıllarında başladı. Aynı yıllarda Brooklyn Art Association’da ve National Academy of Design’da da sanatsal içerikli çalışmalarını sürdürdü. 1866’da Paris’e gitti ve Jean-Léon Gérôme’nin öğrencisi ve sağ kolu oldu. 1873-74 yıllarında yaptığı Mısır gezisi, ona ‘Doğu’ hakkında ilham verdi ve bu gezi Bridgman’ın resim kariyerinde onu başka bir noktaya taşıdı. Bridgman sonraki yaşamı boyunca eserlerinde Doğu’ya yönelik detaylarla süslü tablolar yaptı. ‘The Funeral Procession of a Mummy on the Nile’ adlı eseri Paris Salonu’nda 1877 senesinde James Gordon Bennett tarafından alındı ve ona Cross Onur Nişanı getiren en önemli eserlerinden biri olarak hafızalara kazındı. J. G. Bennet tarafından satın alınan diğer tabloları, An American Circus in Normandy, Procession of the Bull Apis (şimdi Washington’daki Corcoran Sanat Galerisi’nde) ve Rumanian Lady (Philedelphia, Pennsylvania’da Tapınak Koleksiyonu’nda).
  •  
  • 'The Funeral Procession of a Mummy on the Nile' isimli ona Cross Nişanı kazandıran ünlü tablosu
  • 1867’de Bridgman stüdyoya girdiğinde, akademisyen-ressam Jean-Léon Gérôme’nin (1824-1904) hassas teknik ressamlığının ve pürüzsüz çizgilerinin etkisi altındaydı ve bu dönem özellikle Orta-Doğu temalı kompozisyonlar üzerinde çalıştı. (Hatta ilerde Bridgman, Amerika’nın Gerome’si olarak tanınacaktı.) Bridgman Gerome’den etkilenmesine karşın taklitçilikten uzak, usta fırça darbeleri ve parlak renklerle vurguladığı eserleriyle doğal bir estetik uyum yakalayacaktı.
  • Bridgman, ilk Kuzey Afrika gezisini 1872 ve 74 yılları arasında zamanını Cezayir ve Mısır arasında paylaştırarak yaptı. Orada biriktirdiği yaklaşık üç yüz karakalem örnek, daha sonraları birkaç yağlı boya tablosu için ona malzeme oldu. 1870 ve 80’ler boyunca bölgeye ek ziyaretler yapan Bridgman mimari parçalar, objeler, kostümler biriktirmek için izin aldı ve büyük bir koleksiyon oluşturdu. Koleksiyonunu oluşturan bu objeleri tablolarında da sıklıkla resmetmiştir.
  • Bridgman Fransa’yla ömür boyu süren bir bağ kurmasına rağmen, Amerika’da popülerliğinden asla bir şey yitirmedi.
  •  
  • "A Street Scene in Algeria" isimli ünlü tablosu www.karakalemresim.net 
  • Bridgman’ın en ünlü Oryantalist çalışmalarından biri “Cezayir sokaklarından bir sahne’ (A street scene in Algeria) onun kariyerinde ve kişisel tarihi için çok büyük önem arz eder, nadir ve ayrıcalıklıdır. Onun eserlerindeki detayların pek çoğu onun imzası sayılabilecek motiflerdir ve öznesinin onun seyahat kayıtlarından olduğu düşünülebilir. 1880′lerde Bridgman şahsi resim eğilimine uygun olarak samimi, içsel ve yerel konulara odaklanır ve mesela oturan, birbirleriyle sohbet eden iki erkek figürüne kompozisyonun merkezinde yer vermekten çekinmez.
  • Son zamanlarda, ünlü ressamın eserleri müzayedelerde 250.000 ile 350,000 Amerikan doları fiyat aralığında satılmıştır.

  • . ünlü ressamların müzik içeren resimleri
   . resimde ünlü sanatçılardan biri  denilince herkesin aklına ilk gelen Pablo pikassodur.
   karakalem resim . çizmede fırça vuruş darbeleri derken aslında normal karakalem değilde kuru fırça tekniği denen siyah yağlı boya yardımıyla çizilen sanat çeşididir.
   . frida nın bulundugu akım ve hayatı:
  • Adı Almanca’da “barış” anlamına gelen Meksika’lı ressamın tam adı Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderón’dur. 6 Temmuz 1907’de Meksika’da, Macar fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve İspanyol asıllı Matilde Calderon Gonzales’in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Kahlo doğum gününü 6 Temmuz 1907 yerine Meksika Devrimi’ nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak bilinmesini tercih etmişti, çünkü yaşamının modern Meksika’nın doğuşuyla başlamış olmasını istiyordu.


  • Frida Kahlo, evde kızkardeşlerinin yanında erkek çocuk gibi büyüdü ve okulunda da daha çok erkek çocuklarla arkadaşlık kurdu. Henüz 6 yaşındayken ayağı ağaç köklerine takılıp yere düşen Frida, ardından bu acısını ikiye katlayan çocuk felci geçirdi. Hastalığı nedeni ile hafif topallayan bu kızın diğerine göre ince kalan çelimsiz bir bacağı vardı. Bu yüzden hep uzun etekler giyen Kahlo, kendisine “Tahta Bacak Frida” denmesine oldukça içerliyordu. Büyüdüğünde, belki de geçirdiği hastalı
    ğının bıraktığı etkiler nedeniyle tıp eğitimi almak istiyordu. Bu amaç doğrultusunda Mexico City’de Ulusal Hazırlık Okulunun Tıp Eğitimi bölümüne yazıldı. Önceden sadece erkek öğrencilerin kabul edildiği ve Meksika’da adı oldukça bilinen bu okulun hazırlık sınıfına alınan ilk kız öğrencilerden biri olmuştu. Okuldaki yılları onu, dönemin kültürel ve politik havasına yakınlaştırdı; bunun
   yanında sanat, edebiyat, felsefe ve özellikle babasının yardımıyla Alman felsefesini irdeledi.


  • Daha sonra anarşist bir edebiyat grubuna dahil olan Frida, bilmediklerini öğrenme hırsıyla kitaplar okudu. Giderek entellektüel bir kimliğe bürünen Frida, 17 yaşında Komünist Gençlik Birliği’ne üye oldu. 17 Eylül 1925 tarihinde, erkek arkadaşı Alejandro Gomez Arias ile birlikte, bindikleri otobüs, tramvayla çarpışınca Frida da birçok kişinin yaralandığı ve hayatını kaybettiği kazada ağır yaralandı. Bel bölgesinin üç noktası, köprücük kemiği ile kaburgaları, sağ bacağının on bir yerive leğen kemiği de üç yerden kırıldı. Çelik çubuk karnının sol tarafından girip cinsel organından çıktı. Doktorlar Frida’nın yaşayabileceğinden bile endişeliydi. Daha sonra Frida kazayla ilgili şunları söyledi “İnsanın çarpışmanın farkına vardığı, ağladığı doğru değil. Gözümden bir tek damla yaş akmadı ve demir çubuk, kılıcın boğayı delmesi gibi beni deldi geçti.”


  • Dayanılmaz acılar çekmesine rağmen bunu yansıtmayan Frida’nın hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçti. 32 kez ameliyat edildi. Yaraları nedeni ile yattığı dönemde annesi Mathilde Frida’nın kendini izleyebilmesi için tavana bir ayna asmıştı. Ancak parçalanmış bedeni ile karşı karşıya kalınca dehşete kapılan Frida, aynadaki kendisini resmetmeye başladı. Ağrılarını unutmak için sürekli resim yapma hevesiyle, yaptığı ilk portresini aşkı Alejandro’ya armağan etti.

   Kahlo 1927 yılı sonuna doğru yürümeye başladı. Bu dönemde sanat ve politika çevreleri ile yakınlaştı. Küba’lı önder Julio Antonio Mella ve fotoğraf sanatçısı Tina Modotti ile tanışıp yakın arkadaş oldu. Birlikte, dönemin sanatçılarının davetlerine, sergilerine, sosyalistlerin tartışmalarına katılmaya başladılar. Frida bundan zevk alıyordu.


  • Bu tür sergilerden birinde Meksika’nın sanat camiasından olan, ünlü duvar ressamı ve komünist, Diego Rivera’yla tanıştı. 21 Ağustos 1929’da evlendiler. Herkes haklarında ‘‘Bir fille bir güvercin evlendi’’ diyordu, çünkü Rivera
   iri yarı, oldukça şişman bir adam, Frida ise kısa, ince, ufak tefek bir kadındı. Çift, 1930’da Rivere’nın aldığı duvar resmi siparişleri bitene kadar Amerika’ya yerleşip orada kalmaya karar verdi.

   Bu dönemde ard arda 2 düşük yapan Frida, Rivera’nın başka ilişkileri olduğunu da öğrenince oldukça fırtınalı geçen evliliklerini 1939 yılında sonlandırdı. Ayrılık çok uzun sürmedi ve bir sene sonra, 1940’da yeniden evlenip Frida’nın çocukluğunun geçtiği Mavi Ev’e yerleştiler. Frida Kahlo evliliği süresince marjinal bir hayat yaşadı ve Rus Devrimi’nin önde gelen isimlerinden Troçki’yle birlikte oldu.

   Bu dönemde Kahlo sürrealist resmin öncü isimlerinden, dostu Andre Breton’un da desteğiyle New York’ta bir sergi açtı. Resimlerinin çoğunun satıldığı bu sergide, ünlü aktör Edward G. Robinson, Kahlo’nun dört tablosunusatın aldı. Picasso ve Kandinsky gibi sanatçıların büyük ilgi gösterdiği sergide; Louvre Müzesi de sanatçının “Çerçeve” adlı tablosunu satın aldı.


  • Frida kendisini bir ressam olarak kabul etmiyordu. Fakat ABD ve Paris’teki başarılarının ardından giderek ünü artıyordu. Ülkesinde politik www.karakalemresim.net  bir muhalif olmasına rağmen 1946 yılında önemli sanatçılara verilen ulusal ödülü aldı. Bir sanat okulunda ders vermeye başladı fakat sağlık durumu iyice kötüleşmişti buna rağmen derslerini aksatmadı. Ancak 1950’de omurgasındaki sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve 9 ay hastanede kaldı. 1953 yılı Nisan ayında Mexico City’de hastalığının iyice ilerlediği dönemde kişisel sergisini açtı. Sağlığı o kadar kötüydü ki, doktorlar sergi açılışına katılmamasını istediler. Davetliler galeriyi doldurduktan bir süre sonra sirenler çalındı ve bir ambulans kapıya yaklaştı. Frida Kahlo bir hastane yatağının üzerinde galeriye
   girdi. Yatak galerinin ortasına yerleştirildi.


  • Frida yattığı yerden insanlarla şakalaşarak, şarkı söyleyerek, içki içerek, herkesi etrafına toplayarak eğlendirdi. Aynı yılın temmuz ayında sağ bacağı kesilen Frida’nın başarılarla ve acılarla dolu yaşamı, akciğer sorunları nedeniyle 13 Temmuz 1954’te sona erdi. Ama intihar söylentisi etrafa yayıldı. Günlüğüne yazdığı son cümle şöyleydi: ‘‘Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umarım’’ Sanatçının ölmeden önce tamamladığı son eser ise “Yaşasın Hayat” isimli natürmort çalışmaydı.
   Çektiği bütün fiziki ve ruhsal acılara rağmen Frida hayat dolu bir kadındı. Çılgınca partiler verir, bol bol tekila içer, şarkılar söyler, açık saçık fıkralar anlatarak herkesi güldürürdü. Farklı ve renkli elbiseleriyle saçına taktığı çiçeklerle, New York’ta, Paris’te dolaşırken trafik onu şaşkın şaşkın seyreden insanlar yüzünden dururdu.


  • Frida kalın, siyah kaşlarını otoportrelerinde birbirine bitiştirirdi. Herkesi şaşırtan bıyıkları ise, Meksikalılar için anlamlıydı çünkü 19. yüzyılda Meksika burjuvaları, karılarının bıyıklarıyla övünürdü. Bu, onların köse olan yerli ırkından değil, gerçek İspanyol olduğunu
   gösteriyordu.

   Frida Kahlo hayatı boyunca 70’e yakın resim yaptı. Yaşadığı fiziksel ve ruhsal acılarını bilerek ya da bilmeyerek doğrudan resimlerine yansıttı. Çalışmaları, duygulanım, kalp kırıklığı, cinsellik, aşk, yaşam ve ölümün nadir rastlanan bir birleşimiydi. Yaşamının büyük bir bölümünü yatakta başının üstünde duran, “gündüzlerinin ve gecelerinin celladı” olarak ta0nımladığı bir aynaya bakarak geçirdiği için sürekli oto-portre çizdi. Resimlerindeki ustalık, Pablo Picasso’ya bile “Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz” dedirtmişti.


  • Sürekli evcil hayvan besleyen Frida’nın beslediği hayvanlarla ilgili iki portresi vardır: 1941’de yaptığı “Ben ve Papağanlarım” ile 1943’te yaptığı “Maymunlarla Otoportre”. Erkekler kadar kadınlarla da gizlemediği ilişkiler yaşayan Frida Kahlo’nun özgür cinsellik seçimi tablolarına da yansıdı. Sürekli ölümle iç içe yaşadığı bir hayatı, sanatın ölümcül tutkusuna transfer etmeyi başararak cinsel arzu ile yaşam arzusunu resimlerine yansıtı.

   Frida Kahlo diğer sanatçılara göre yaşarken ünlü olmuş ve resimlerinin çoğunu satmış nadir ressamlardan biriydi. Ressamın 70 tablosundan 50’si bugün, büyük bir Kahlo fanatiği olan Madonna’nın koleksiyonunda bulunmaktadır. Doğduğu, “Mavi Ev” ölümünden sonra bir müze haline çevrilen Kahlo, bugün hâlâ “Fridamani” olarak adlandırılan,
   resim sanatının efsanevi isimlerinden biridir.

   Frida’nın resimleri sürrealist olarak değerlendirilse de o sürrealizmi hiçbir zaman kabul etmezdi. Kendisini sürrealist olarak değerlendirenlere “Ben sürrealist bir ressam değilim. Asla hayallerimi resimlemedim. Yalnızca kendi gerçeğimi resimledim” derdi. Yaşamını kısıtlayan bedensel ve ruhsal acılarını, sanatsal yaratıcılığıyla aşan ünlü ressamın yeteneği kadar cesareti de hayranlarını etkiler. Sanattaki feminizmi ve politik kimliğinin yanı sıra, biseksüel cinsel yaşamıyla da bir çok insanı ve sanatçıyı etkileyen Frida Kahlo, devrimci ruhuyla bugün edebiyattan, toplumsal cinsiyet çalışmalarına kadar bir çok disipline ilham kaynağı olan modern eserleriyle ölümsüzleşmiştir.


  • Efsane halini alması 1980’leri buldu. Bu tarihlerde hakkında arka arkaya biyografiler yazıldı. Feministler onu ilahelerinden biri kabul etti. En ünlü tabloları kahve fincanlarını, tişörtleri süslemeye başladı. Hayatının filmi çekildi, romanlar yazıldı.

  • . van gogh sarı ile ilgili resimlerine öçrnekleri makalenin en başında hayatı bölümnde bulabilirsiniz.
   . j.francois milletin hayatı ve eserleri:
  • Jean François Millet
   “Sanat bir kavgadır. Kişinin canıyla kanıyla, etiyle kemiğiyle girişeceği bir kavga… Çalışarak sürdüreceği bir kavga. Bir şeyi kötü ya da eksik söylemektense suskunluğu yeğlerim...”
  • Fransız ressamı Millet yukarıdaki cümleleri yazdıktan birkaç yıl sonra öldü.Yıl, 1875’di. Van Gogh o sıralarda 22 yaşındaydı. Ve kardeşi Theo’ya yazdığı mektupta “işte düşiincelerimi yansıtan bir ressam” diyerek Millet’nin sözlerini alkışlıyordu. Van Gogh, Millet’den ne ilk ne de son kez söz ediyordu. Araştırmacılar, Von Gogh’un kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplarda tam 214 kez Millet adının geçtiğini saptamışlar. Millet’nin adını ağzından düşürmeyenlerin Van Gogh gibi değer bilir sanatçılar olduğunu sanmak da yanlış.
  • Baudelaire gibi ünlü şairler, Jean J.Rousseau, Saint-Victor gibi yazarlar ve bir sürü politikacı yalnız yaşamı boyunca değil,ölümünden sonra da Millet’yi rahat bırakmamış. Sağcılar yerden yere vurmuş solcu diye.Solcular hakkını verememiş, yeterince solcu değil diye. Bugün Millet’nin tabloları Küba’da, Moskova’da takvimleri süslerken, Fransız sosyalistleri hâlâ sanatçının “doğruları”nı tartışıyor. Din adamları Millet’ nin dinsizliğinden, sanatçılar ise dindarlığından yakınırken bir de bakıyorsunuz, Millet’ nin bir tablosu bir yerde bir kilisenin baş duvarında. Başka bir yerde en pahalı, en lüks çikolata kutularını süslüyor.
  • Millet ne yapmış bunca öfkeyi, bunca tartışmayı hak etmek için? Yalnızca resim yapmış. Yukarıdaki cümleler de nasılsa çıkmış bir kez kaleminden. Çünkü özel yaşamında hiç de o sözleri benimser gibi değil. Tam tersine, içine kapanık, suskun, kendi halinde, herkesten kaçan, gizlenen biri. Millet’ye hak ettiği yeri verebilmek için ,ölümünün üzerinden tam 100 yıl geçmesi gerekti. Ve bugün başta Fransızlar olmak üzere çeşitli ülkeler onu geniş kitlelere tanıtmak , değerini açıklamak için birbiriyle yarışa girdiler. www.karakalemresim.net  100. yıl, vicdan borcunu ödemek isteyenler için iyi bir fırsat oluyor genellikle. Millet için de durum farksız değil.
  • Jean François Millet 1814 yılında doğdu. Cotentin’li köylü bir ailenin oğluydu. Bütün tanıdıklarının portrelerini yapıp bitirince babası oğlunun elinden tutup kente götürdü. “Biraz da bilerek resim yapsın” diye...Kent, Cherbourg, Millet’nin yaşı onsekiz. Öğretmeni ise zamanın ünlü ressamlarından Langlois. İki yıl sonra bu yürekli öğretmen, “Ne benim, ne de bu kentin bu çocuğa verebileceği bir şey kalmadı,” diyerek kentin belediyesinden sağladığı olanaklarla bu köylü çocuğun Paris ‘e gitmesini sağlar.
  • Yirmi yaşında Paris... Paris karanlıktır, sislidir, gürültülüdür, kalabalıktır, tek kelimeyle ürkütücüdür.Ve dağlara bayırlara , gökyüzünün mavisine, insan sıcaklığına alışık olan Millet ürker, korkar... Paris’te insanlar acımasızdır, birbirlerine bakmadan konuşurlar, birbirlerinden habersiz oraya buraya saldırırlar. İşte o günden sonra Millet içine kapanacak  önceleri “korku” diye nitelediği duygular, çok geçmeden utangaçlığa dönüşecek. Daha sonraları eleştirmenlerin “sakalının altına gizlenen ressam” dedikleri Millet işte bu sıralarda doğdu.
  • Jean François Millet,1837-1848 yılları arasında Paris’te kaldı. Sonra kısa süre için Cherbourg’a gitti ve tekrar Paris’e döndü. Evlendi. Karısı öldü. Evinin temizlik işlerine bakan bir kadınla ilişki kurdu. l853’de onunla evlendi ve 1861 yılına dek dokuz çocuğu oldu.
   1848 yılı, dünya için olduğu kadar, Millet’nin yaşamı ve sanatı için de önemli bir tarihtir. 
   Devrimler birbirini izlemiştir; Fransız Komünü ayaktadır.Romantizm ise pek çok yara almıştır, can çekişmektedir. Natüralizmle realizmin çatışması başlamıştır. Millet iki yıl Paris’in kavgalı gürültülü yaşamını paylaştıktan sonra l850’de Barbizon’a dönerek gerçek kimliğine, “köylü” kişiliğine bürünür.Artık kırlarla,bayırla, sıcak insanlarla kaynaşmıştır. Ama bütün ”gümbürtü” bundan sonra kopacaktır. Bundan böyle Millet’nin adı tartışmalardan, kavgalardan eksik olmayacaktır.Bu “gümbürtü”yü daha iyi anlayabilmek için sanatçının 1848’ den önceki resim çalışmalarına bakmak gerek.
  •  
  • Millet, Paris’e geldiği günden beri Louvre Müzesi’ndeki eserlerin etkisinde kalır. Ardından da Corregio, Fragonard ve Diaz gibi ressamların... Süslü püslü kadınlardan, soyluların portrelerinden tutun da manzara resimlerine dek çeşitli konulara yer verir tablolarında. Bunlar arasında et yığınlarını  andıran şehvetli kadınlar da bulunmaktadır. Paris’te geçirdiği on yıl, bu utangaç içine kapalı genci bireycilikten nefret etmeye iter. Bireycilikten nefret ise, çok geçmeden tablolarında yer alan o süslü püslü kadınların, soylu beylerin saçma sapa alığını düşündürür Millet’ye...
  • Aramaya başlar... Öyle resimler yapacaktır ki, tabloda şu ya da bu kişi değil, bir toplumu simgeleyen herhangi bir kişi yer alacaktır. En yakından tanıdığı, en iyi bildiği, kendini en rahat hissettiği, köyüdür ya da herhangi bir köydeki topluluktur. Bu nedenle köylülerin resmini, yalnız onlarınkini yapacaktır. Köylülerle ilgili bir tablosu ”Buğday Eleyen Adam” la birlikte tartışmalar da başlamış olur. Tartışmanın konusu şu: “Millet, bu konulara politik bilinçle mi yaklaşıyor,yoksa kendisine en doğal gelen konu olduğu için mi yaklaşıyor?” Öyle ya da böyle, Millet, bu tartışmaların hep dışında kalır. O yalnız resim yapma devam eder. Bildiği, tanıdığı, sevdiği, bir parçası. olduğu köylülerin resimlerini..
  • Yıl 1850. Millet otuz altı yaşındadır. Devrimleri görmüş, Paris’ten ayrılıp Barbizon’a yerleşmiştir ve ikinci bir tartışma konusu : Bu kararı vermesine Paris’ teki kolera salgını mı, Barbizon’ daki rahat hayat mı neden oldu? Yoksa köylülerle, köylü yaşantısıyla bütünleşme amacı mı? Millet yine bu tartışmaların dışında kalıp resim yapmayı sürdürür.” Bazı şeyleri, gördüğüm şeyleri anlatmam gerek. Söylemek istediklerimi söyleyinceye dek resim yapmaya devam edeceğim”, der de başka bir şey demez. Ve tablolar birbirini izler: “Saman Taşıyıcısı” “Oturmuş Çoban Kızı”, “Tohum Serpen Adam” (1850), “Başak Toplayan Kadınlar”(l857), ”İneğini Otlatan Köylü Kadın” (1859), “ Istakoz Avcıları (1857) ve Millet’nin adını ölümsüzleştirecek olan ‘L’Angelus” ya da “Sabah Duası” (1859).  Bunları bir birbirinden ünlü öteki tabloları izler. Öyle ki, Van Gogh günün birinde kardeşi Theo’ya şöyle yazacaktır: “Breughel’le Millet arasındaki konularını köyden köylüden alan resimlere bakıyorum da, böyle bir şeyin ‘eskiye’ maledilemeyeceğini anlıyorum. Köylüyle çalışırken, kendi işini yaparken, eylem içinde vermek, ancak modern sanatın amacı, çekirdeği olabilir...”
  •  
  • Oysa bu resimler üzerine başkaları başka şeyler söylüyordu. Bu söylentiler 1859’ da, Millet tüm eserlerini, Paris resim salonunda sergileyince, haykırmaya, lanetlemeye, suçlamaya dönüştü. Sergiyi gezen Beaude haykırıyordu: “Bu resimlerde görünen şeylere köylü diyorsanız, onlardan nefret ediyorum. Kendilerini beğenmiş zavallıcıklardan başka bir şey değil bunlar.”
  • Kimi de “Bay Millet yalan söylüyor”, diyordu.^^Fransa’da böyle yorgun böyle aç, böyle yoksul insan yoktur. Varsa bile bunlar köylü değildir.” Ya da, “Köylü adını verdiği bu kişileri resimleyerek Millet kimi suçlamak istiyor?” diye soruyorlardı. Bunlar sağ kanadın görüşleriydi. Sol kanat ise Millet karamsarlıkla, kadercilikle suçluyordu: “Millet’ nin köylülerinin yüzünde, çalışma zevkinden çok bir katilin korkusu okunuyor,” diyerek.

  Angelus Japonya’da
   Fransa Devlet Başkanı Mitterand’ın Japonya’ya yaptığı resmi ziyaret nedeniyle Japonların ötedenberi ilgisini çeken Millet’nin ünlü tablosu “Angelus” Louvre Müzesi’ nden alınarak Monet, Degas, Manet, Daumier, Corot ve Courbet’nin yapıtlarınm da yer aldığı otuz kadar resimle birlikte, Tokyo’da Batı Sanatı Müzesi’nde sergileniyor.

  Millet’nin ünlü yapıtı “Angelus ile yakından ilgilenmiş olan Salvador Dali, “gizli yaşam”ım kaleme aldığı kitabının bir yerinde, bu tablo üzerine şunları yazıyor: “Koridorun dershaneye açıldığı camlı kapının aralığından duvarları süsleyen yağlı boya tabloları görebiliyordum. Benim bulunduğum yerden ancak ikisi görülebiliyordu. Birisi, toprak yuvasmdan ağzında ölü bir kaz ile çıkan tilkiyi konu. almaktaydı. Öteki ise Millet’nin bir Angelus kopyası idi. Bu tablo bende belirsiz, fakat etkileyici bir acı uyandırmıştır hep. Hareketsiz iki figürün ufuk üzerine düşen görüntüsü, uzun yıllar boyunca - aynı sürekli ilgiyi yaşatmıştır bende”.

  Dali’nin Millet ve özellikle. “Angelus” tutkusu, bilinmeyen bir şey değildi. Fakat bu tutkunun 125 milyon Japon tarafından paylaşılacağı beklenemezdi. Aslında Japonların bu tutkusu, uzun yılların ürünüdür. Üzerinde güneşin batmadığı ülkenin imparatoru, yıllardır, alaca karanlığın bu en ünlü tablosunu kendi yurdunda görmek istediğini ısrarla belirtmekteydi. 
  karakalem portrenin sırları,ipuçları,tüyolar
  Millet 1865’te şöyle diyordu: “Ben bu tabloyu, bir zamanlar büyükannemin yanında tarlalarda çalışarak, ölülerimizin ruhuna kutsal duamızı söylemek için bize işimizi bıraktıran çan sesini, elde şapka, çok sofuca dinleyerek ve düşünerek yaptım.”

  Köylülerin ressamı
  Yaşadığı dönemde köylülerin ressamı” adıyla ün yapmış olan Jean-François Millet 4 Ekim 1814’te Manche üzerinde bir köyde. Gruchy’de fakir bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiş, ilk öğreniminin arkasından ailesinin yanında çobanlık ve çiftçilik yaptıktan sonra, resim sanatına yeteneği olduğu anlaşılınca Cherbourg’a gitmiş, orada Mouchel ve Langlois ile süre çalışmıştı. Bir burs sağlayarak Paris’e gidişi ve Paul Delaroche’un atölyesine girişi daha sonradır.

  Ama büyük kent onu sıkmaktaydı. Açık havayı, tarlaları, köylüleri ve köy yaşamını seviyordu. İlk zamanlar bir portre ressamı olarak çevresinde tanındı. Bu tür resimlerinden birini, ilk kez 1840’ta devlet sergisine kabul ettirmeyi başardı. Resimlerinde taşra niteliği taşıyan bir tür yeni klâsizm hakimdi. 1850’lere doğru en iyi portrelerini yaptı. İlk eşinin ölümü üzerine yeniden Cherbourg’a yerleşti. Paris’e dönmeden önce bir süre Havre’da oturdu. Portre resimleri dışında kır ve çoban yaşamını konu aldığı çalışmalarında, çağdaşlarından Diaz’a, Prudhon ve Corregio geleneğine bağlandı. Paris döneminde, daha önce denemediği heykelimsi formlar içinde farklı konuları denedi. Delacroix ve Poussin’in etkisinde kaldı. Ismarlama işlerin azlığı nedeniyle pek az portre yaptı. Günlük yaşamdan aldığı. konuları işledi. Çizgi halinde bıraktığı ve bir bölümünü boyaya aktardığı çıplakları da başarılı yapıtları arasındadır. Anıtsal anlamda ilk köylü figürü olan “Buğday Eleyenler”i de gene bu dönemin ürünüdür.

   Bir çok sanatçı gibi Millet de 1848 devriminin sonuçlarından etkilenmişti. Köylü figürlerinin resimlerine büyük çapta girmeye başlaması, bu olay nedeniyledir. Normandiya ve Auvergne’e yaptığı kısa geziler dışında, yaşamının geri kalan bölümünde, 1849’dan başlayarak Barbizon’da geçirdi. İkinci İmparatorluğun toplumsal ve sanatsal tarihine ışık tutan “Çapalı Adam”, “Ölüm ve Oduncu”, “Başak Toplayanlar”, “Orakçıların Yemeği” gibi tabloları 1850’ lerde Millet’ye oldukça büyük bir ün sağladı.

   

  Millet’nin yapıtı bu yıllarda kentsoylu gözünde, 1848 devriminin ve yoksulluğun simgesi sayıldı. Klasizm ve romantizm ile yarışabilen yeni bir natüralizmin gelişmesinde etkili oldu. 1875 Ocak’ında Barbizon’da öldü ve yakın dostu ressam Thèodore Rousseau’nun yanına gömüldü.

  Bir baş yapıt “angelus”

   

   Ölümünden sonra uzun bir süre karanlıkta kalan, giderek unutulan Millet, birçok Amerikalı ressam ve sanat amatörünün çabasıyla Boston’da yeniden gün ışığına çıktı, kişiliği ve yapıtları eski ününe kavuştu. Bugün de onun yapıtlarının önemli bir bölümü Amerika müzelerindedir. Boston’da en güzel tabloları ve pastelleri yer almaktadır. 1858- 59’da yapmış olduğu “Angelus”, yakın yıllara doğru bir dönemin başyapıtları arasında anılmaya başlayınca, bu tablo üzerine kurguya dayalı yorumlar da birbirini izledi Mizah edebiyatı, konuya e gecikmedi. “La Vie Parisienne”de Paul Hadol, tablonun karikatürünü şu alt yazıyla verdi: “Aziz kardeşlerini, çürük patatesler için dua edelim”. Fakat Van Gogh, kardeşi Thèo’ya yazdığı mektuplardan birinde “mistik bir güzelliğin ve gerçek şiirin yakarışı” diye söz etti ondan. Roger Peyre ise şöyle yazdı: “Kırsal kökenli sınıfların bunaltıcı, kilise yanlılığını gösteren ondokuzuncu yüzyılın en dinsel yapıtlarından biri”.

  Dönemin bir güzel sanatlar yetkilisi, bu tabloda “eski Fransa’ya ve özellikle Fransız köylüsünü Hıristiyanlıktan çevirmek için Ligue zaferinden yararlanmayı bilememiş olan IV. Henri’nin gerçek dışı politikasının sonucu”nu gördüğünü açıklamıştı. Başkaları ise “Angelus 1848 devriminin bir savunusu olarak değerlendirmişlerdi. Salvador Dali’nin, “Angelus”un uyandırmış olduğu dinsel hayranlığı şiddetli bir biçimde sars tığı söylenebilir. Orta düzeydeki izleyici onda, dinginliğin, sessizliğin egemen olduğunu görüyor, ciddi insanların safyürek dindarlığına hayranlık duyuyorlar, “trajik bir efsane” ‘ya da. “paranoia critique” kaynaklı erotik bir mesaj buluyorlardı.

  Sonuç: Millet’nin yapıtından üretilen bir dizi, resiın, desen,, gravür... Sonuncusunu Dali’nin bir metninde buluyoruz:
  “Saat kaç?”
  “Angelus’un zamanıdır şimdi..” 
  “O halde, garson, getir bana soytarıyı...”

  Millet’nin ölümünden sonra, karısına yardım olsun diye yapıtlarım satışa çıkardıklarında, atölyesinde kalmış olan tüm re simleri, etüd ve desenleri 321 bin franka alıcı bulmuştu. “Angelus’un fiyatı ise, daha 1881’de 160 bin frankı geçmekteydi.

  Kaya Özsezgin

   
  •  Bu tartışmaların en ilginci “L’Angelus” (Sabah Duası) üzerine: Bu ünlü tablo iki köylüyü yansıtır. Ellerini kavuşturmuş, başı eğik genç bir kadın ve sıkıntıdan elindeki şapkayı çeviren (hani sonsuza dek çevirecekmiş gibi) bir adam. Tabloya Millet, “Patates Tarlasında Verimsiz Bir Yıl” adını vermiş önceleri. Sonra ressam arkadaşlarının etkisiyle adını değiştirmiş ve daha dinci görünmek için fona bir kilise kulesi eklemiş. Tablo, yapıldığı yı1 bir Amerikalıya bin franka satılmış. Amerika’da birkaç kez el değiştirmiş, sanatçının ölümünden sonra l889’da sergilenmiş ve milyonlarca Amerikalı tabloya hayran kalmış. İşte o zaman Fransızların “Millet hisleri” kabarıyor ve tablo geri alınsın mı alınmasın mı diye yeni bir kıyamet kopuyor. Sağcılar,”tablodaki insanlar dua ediyorlar, yaşasalardı sağa oy verirlerdi, diyorlar. Solcular ise “Bunlar köylü, çalışan insanlar, yani bizden, ‘ diyorlar ve hem sağcılar hem solcular, “Angelus  bizimdir. Fransızdır,” diyerek tablonun alınmasını istiyorlar.Ve Louvre Müzesi, bin franka satılan tabloyu 800 bin altına geri alıyor. (Tablo, şimdi Louvre Müzesi‘ndedir) Tabii bütün bu tartışmalar olup bilerken Millet yaşamıyordu.Yaşayan, sadece sanatçının bırakmış olduğu yağlıboya, suluboya ve sayısı kesinlikle bilinmeyen bir sürü karakalem desen ve eskizlerdi. (“Söylemek istediklerinin hepsini resimlemeye vaktim yetmeyecek, “diyen sanatçı bol bol da eskiz yapmıştı.) Bu tablolarda yaşayan ise Van Gogh ve Pissaro’yu etkileyen ışık gücü desenlerdeki sağlam yapı, biçimlerin sade çizgileridir.

  • .     modernnresim yapan roman yazan ressam ve karakalem portre ağırlıklı çalışan ressamların en uğrak yeri deviantart denilen sitesidr.
   ünlü ressamlar ve resimlerinin özellikleri başlıklı makale konunun en başındadır.
   picasso self portre eseri yapım süreci ile alakalı tüm yazıları ekliyorum :

  Biyografisi - Hayatı, Sanatı, Resimleri 

                       Doğum Tarihi : 25 Ekim 1881 - Ölüm Tarihi : 1973

      Picasso'nun yaşam öyküsü aslında o doğmadan çok önce başlar. Picasso'nun babası Don Jose Ruiz Blasco orta karar bir ressamdı. Blasco ailesinin geçmişi 1541'e dek uzanıyor. Picasso'nun ataları kuşaklar boyunca sanata düşkün, sanat konularından ciddi, yürekli ve açık görüşlü, din konularında ise son derece dürüst kişiler olmuşlardır. Annesi Dona Maria Picasso, Lopez den, fiziksel özelliklerini almıştır. Üstelik ailenin bu kanadında en az iki ressam vardır. 
  Picasso doğduğu gün ölümle ilk kez burun buruna gelmiştir. Ebesi çocuğun öldüğü kanısına varıp tüm özenini annesine yöneltmiştir. Yetkin bir doktor olan amcası Don Salvador'un soğukkanlılığı Picasso'yu soluk alamayıp ölmekten son anda kurtardı. Don Salvador'un uyguladığı etkili yöntemle geleceğin dahi sanatçısı küçük Pablo'yu yaşama döndürdü.


  Yüzüne biraz puro dumanı üflenen bebek hemen ağlamaya başladı. Tarih, 25 Ekim 1881. Saat, 11.15.
  Picasso yaşamının ilk on yılını doğduğu kasabada Malaga'da geçirdi. 

  Ailesine zengin denemezdi. Babası kasaba müzesinin müdürüydü. Ayrıca resim öğretmenliği yapıyordu. İki yakalarının bir araya gelmesi çoğu zaman çok güç oluyordu. İspanya'nın kuzeyinden daha iyi ücretle yeni bir iş önerisi aldığında sevinerek kabul etti. Picasso'lar dört yıl geçirecekleri Atlantik kıyısındaki eyalet merkezine taşındılar.

     Picasso okulda sayıların biçimleriyle ilgilenir, onları defterine geçirir, ama onlarla oluşturulan aritmetik problemlerle hiç mi hiç ilgilenmezdi. Okulda defterlerini çizimlerle doldururdu.

     Başlangıçta babasını örnek alıyordu ama 13 yaşına geldiğinde ona çoktan yetişmişti. Picasso babasının isteği üzerine bir resimdeki güvercinin ayaklarını tamamlamıştı.            www.karakalemresim.net 


      Bunu o denli başarıyla yapmıştı, güvercinler o denli gerçekçi olmuştu ki babası gereçlerini oğluna vererek onun artık olgun bir sanatçı olduğunu kabul etmişti. Babası fırçasıyla boyalarını eline tutuşturdu ve bir daha hiç resim yapmadı. 

  Picasso, Barselona'daki sanat okulunun giriş sınavlarında da benzer bir başarı gösterdi. Ayrıca bir aylık bir ödevi bir günde tamamladı. O bir harika çocuktu. Doğru dürüst eğitim görmemişti ama, daha 14 yaşında tanınmış bir sanat okuluna kabul edilmeyi başarmıştı.  Picasso çıraklık döneminin sona ermesinden çok önce Barselona'nın en tanınmış ressamları arasına girmişti. Barselona'da o güne dek gerçekleştirilen en önemli sergide ilk büyük boyutlu yağlı boya tablosu sergilendi. 1897'de Malaga'da geçirilen kısa bir yaz tatilinin ardından Picasso, Madrid'deki yeni atölyesine taşındı ve İspanya'nın en tanınmış sanat okullarından birine girdi. Önceleri geçmişin usta ressamlarını kopya edip onların biçemlerini yansıladı. Daha sonra bu resimler onun özgün resimleri için birer kaynak oldular. Bu konuları değişik düzenlemeler ile tekrar tekrar işledi.

 •                                 Karakalem portre çizenler
       Haziran başında kızıla yakalandı. İyileşmek için Barselona'ya döndü. 1899 İlkbaharında Barselona'ya yepyeni tasarılarla döndü. İspanyol resmindeki yeni gelişmelere daha açık bir görüşle bakmaya başlamış, öncüleri ile tanışmayı aklına koymuştu. Picasso'dan Bir Yaşam Hatırası

       Bir ülkenin hükümdarı dönemin en ünlü ressamını huzuruna ister ve ondan bir horoz resmi çizmesini isteyecektir. Ve ülkenin en iyi ressamı Picasso gelir. Picasso hükümdardan bu resim için üç ay süre ister. Üç ay sonra Picasso elinde boş bir kağıt ve kalemle gelir hemen bir horoz resmi yapar. Hükümdar çok şaşırır. Madem bu resmi on saniyede bitirecektin benden niye 3 ay zaman istedin diye kızar. Picasso'da hükümdarı atölyesine gelmesini ister. Bunun üzerine hükümdar atölyeye gider ve Picasso dolabı açar, dolabın içinden en az üç yüz tane eskiz dökülür. Hükümdara dönerek bu resim 3 aylık çalışmamın ürünüdür der.


  Çok geçmeden buradaki yaşlı başlı ressamların saygısını kazandı. 1900'de ilk kişisel sergisini açtı. Picasso'nun resimlerine büyük ilgi gösteren genç galeri yöneticisi ressama hemen bir anlaşma önerdi. Picasso öneriyi hemen kabul etti. Düzenli aralıklarla galeriye vereceği resimler karşılığında ayda 150 frank alacaktı. Böylece, parası sorunlarını şimdilik çözmüş bulunuyordu. Öylesine coşkuyla doluydu ki ilk galericisinin birkaç portresini yaptı.

        Anavatanı İspanya'ya döndü ve pek kısa bir süre kaldı. Ailesine yabancılaşmıştı. Onların taşralı zihniyeti karşısında duyduğu düş kırıklığı içinde Paris'e geri döndü. Picasso olgunluk aşamasını akademik bir eğitimden geçerek erişmişti. Ama daha on altı yaşına geldiğinde öğrenilecek ne varsa hepsini öğrenmişti. Picasso henüz kendi özgün biçimini yaratmamıştı. Öte yandan diğer ressamlarla dirsek dirseğe sürdüğü alışveriş yavaş yavaş sona eriyordu. Özgün bir sanatçı olarak kimliğini ilk kez vurgulayan Mavi ve Pembe Dönemlerinin eşiğindeydi. Eğitim süreci sona ermişti artık Picasso, Picasso olmuştu.

       Pablo Picasso 1904'te Paris'e yerleşir. Burada göçebe yaşayanların, palyaçolarla ip cambazlarının dünyasına hayran kalır. 

       Etkileyici çarpıtmalarla neredeyse tek renkli denebilecek mavi bir ton kullanarak onların resimlerini yapar. Onun bu dönemine Mavi Dönemi denir. 

       Pembe Döneminde de yine aynı konular vardır. Ama renkler daha yalınlaşmıştır. 1907'de Avignonlu Kızları yapar. 

     Kübist gelişmenin başlangıç noktasını www.karakalemresim.net  Picassonun Avignonlu Kızlar adlı tablosu temsil eder. Avignon'lu Kadınlarda, Picasso'nun kısa süre önce tanımış olduğu zenci yontularının etkileri izlenir. Buradaki figürlerin yalın ve köşeli düzenlenişi Kübizmin doğuşunun habercisidir.

      Kompozisyondan insanı kavrayan renk, lekelerinden ve biçim çarpılmalarında tedirgin edici, etkiyi, kuşkusuz resimde canlandırılan Salonda uygun düşmektedir. Ondan önce hiç kimse bu biçimde resim yapmış değildir. 

  Aynı sıralarda Brague'da Fovizmden ayrılmakta, hiçbir havası olmayan, Streometrik çizimlerle oluşturduğu 'Estague de evler' manzaralar yapmaktadır.

                                     Picasso'dan Sözler

  'Benim arayışlarımdan söz ediyorlar, ben aramam ki... Bulurum.'

  'Ne yapacağını iyi biliyorsan, gidip de onu yapmanın ne anlamı var? Nasılsa, biliyorsan böyle bir deneye girişmenin bir anlamı yok. Başka bir şey yap, daha iyi'

  'Anlaşılmaktan daha tehlikeli bir durum var mı? Üstelik bu zaten olası değildir ki, hep yanlış anlaşılırsın. Yalnız olmadığını sanırsın, oysa her zamankinden daha yalnızsındır.'

  'İnsan hiçbir zaman iyi iş becerdim, üstelik yarında Pazar dememeli durduğun anda yeniden başlamalısın bir daha hiç dokunmayacağım diyerek tuvali köşeye atabilirsin. Oysa son hiçbir zaman gelmez'

  'Herşeyi söylemem ama, her şeyin resmini yaparım'


  Picasso kübizme gittikçe daha çok yönelir. Başka insanlar, başka ressamlarla birlikte Mont Martre da 'Bateau 'Lavoir' yeni çamaşır teknesi adını verdikleri bir atölyede çalışmaktadır. Burada onu aralarında Leo Stein'da bulunduğu eleştirmenler, ünlü yazarlar, sanatçılar ziyarete gelir. Juan Griss kübizmin biçimlerin çözülüp dağıtıldığı bu çalışmasını 'Çözümleme dönemi' (Analitik) olarak nitelendirilir. Resim konuları oldukça sınırlıdır. Ev eşyaları ve müzik araçları ile yapılmış, natürmortlar arada bir figür (Mandolinli Kız) yada bir portre herhangi bir mekansal çevre yaratılmadan üçüncü boyut renk tonlarıyla yakalanır.

  1912'ye doğru kübizmin 'bireşimci' (sentetik) aşaması başlar. Artık biçimler parçalanmakta gazete kesikleri, cam, sigara yardımıyla yepyeni biçimler oluşturulmaktadır. Bu tür çalışmaya Collage adı verilir. Bu yeni yöntem cisimlerin resminin yapılması ile son bağları da koparır. Artık resmin bağımsızlığına erişilmiştir.

  27 Nisan 1937 yılında Almanların saldırısıyla Guernica kasabası bombalandı. Picasso bu olaydan çok etkilendi ve bunun üzerine Guernica adlı bir eser yaptı. Guernicada ağlayan insanlar felaket ve benzeri resmediliyordu. 

  Bir gün Picasso atölyesinde resmi tamamlamak üzere olduğundan Alman komutan içeri girer ve resme uzun bir süre baktıktan sonra bu resmi sen mi yaptın diye sorar. Picasso'da hayır siz yaptınız cevabını verir.

  1937 yılının Ekim ayında anne çocuk çizimlerinden yola çıkarak, Guernica'nın bir tür dipnotu sayılabilecek Ağlayan kadını yaptı. Çağın yaygın konusu olan çekilen acılar burada çok yakından bakılan bir kadın başına sığdırılıyordu. İlk bakışta resim salt sanatsal öğeleriyle dikkat çeker. Oysa bu resme nereden ve nasıl bakarsak bakalım orta yerinde genellikle bir acı olarak kullanılan mendilin çok köşeli biçimi gözümüzü alıyor. Kadın umutsuzlukla mendili ısırmış gözyaşları mendile doğru akıyor. Mendil kadının ağzını bir peçe gibi örterek acısının şiddetini vurguluyor ve renklerindeki mavi beyaz karşıtlığı Guernica'ıyı akla getiriyor. Picasso 92 yaşına kadar yaşadı ve bu süre zarfında birçok ödüller aldı ve birçok sanatsal eserler meydana getirdi.
  Picasso'nun Dönemleri
  Mavi dönem 


  1901-1903 yılları Picasso'nun mavi dönemi olarak adlandırılır. Arkadaşı Carlos Casagemas intiharıyla başlayan bu dönemde, Picasso, tablolarında mavi rengi egemen olarak kullanmıştır.  Bu dönem tablolarında yaşlılık, fakirlik ve ölüm temaları işlenmiştir. Daha çok Fakirler, dilenciler ve körler tasvir edilmiştir:

  Pembe Dönem 
  Picasso, 1904'te Paris'e yerleşir. Burada ilk eşi Fernande Olivier'yle tanışır. 

  Dönem adını tıpkı mavi dönemde olduğu gibi, pembe ve tonlarının yoğun kullanımından alır. İşlenen temalar daha çok melankolik ve duygu yüklüdür; bu dönem tablolarında sirk dünyasına da rastlanır. 

  Picasso, bu dönemde renkten çok çizgi ve desen kullanımına önem verir.

  Kübizm 

  1907'den 1914'e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği, geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür. Pablo Picasso Adını Kimden Aldı? 

  Pablo Picasso (25 Ekim, 1881 ' 8 Nisan, 1973) 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen ustalarından biridir. Georges Braque ile birlikte Kübizm akımının mimarıdır.

  Tam ismi Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispin Crispiniano de la Sentissima Trinidad Ruiz Blasco Picasso y Lopez'dir. Picasso 25 Ekim 1881' de Malaga, İspanya'da doğdu. Resim yapmaya sekiz yaşında başladı. 1895'te Barselona Güzel Sanatlar Okulu'na gitti. 1901' den itibaren anne soyadı olan Picasso'yu kullanmaya başlar.


  Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki(3 boyutlu) bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Picasso, Jean Cocteau ile beraber Roma'da kalır. Burada sahne dekoratörü olarak çalışırken dansçı Olga Kokhlova'yla tanışır. Picasso ikinci eşi olan Olga Kokhlova ve oğlunun birçok portresini yapmıştır. (Paul en Pierrot, 1925, Picasso Müzesi, Paris) 1920'li yılların başında ressam klasisizme geri döner: Trois Femmes à la fontaine (1921, Modern Sanat Müzesi, Paris). Ayrıca mitolojiden de esinlenir: les Flûtes de Pan (1923, Picasso Müzesi, Paris).

  Picasso tanınan en üretken sanatçıdır. Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, 13,500 resim, 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi, ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretmiştir. 1973'de eserlerinin toplam değerinin 750 milyon dolar olabileceği tahmin edilmiştir.

  Bir genelevdeki beş fahişeyi gösteren ve Kübizm akımının en önemli örneklerinden biri olarak görülen ünlü eseri Les Demoiselles d'Avignon, Fransa'da 1907 yazında çizilmiştir.

  En tanınmış eseri Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseridir. Resim 1937'de yapılmıştır. Bu resim şu anda Madrid'de Reina Sofía Müzesinde bulunmaktadır. Picasso, bir sergisi sırasında kendisine, "bu resmi siz mi yaptınız" diye soran bir Alman generaline, "Hayır, siz yaptınız" cevabını vermiştir.
  Eserleri

  İlk Komünyon (1895-1896) 
  'Dağınık Saçlı Otoportre (1896) Picasso Müzesi (Barselona) 
  Kısa Saçlı Otoportre (1896), Picasso Müzesi (Barselona) 
  Otoportre (1899-1900) 
  Otoportre Yo, Picasso (bahar 1901), özel koleksiyon(New York) 
  Maternidad, Picasso (1901) 
  Otoportre : Yo (1901), John Hay Whitney Koleksiyonu(New York) 
  Kafede (1902) 
  Otoportre (1901), Picasso Müzesi (Paris) 
  Madame Soler (1903), Pinakothek der Moderne, Münih 
  Dama en Eden Konserinde (1903) 
  La tragedie (1903) 
  Hayat (1903) 
  Jaime Sabarte'nin Portresi (1904) 
  Harlekin, otururken (1905) 
  Les Saltimbanques (1905) 
  Gertrude Stein'in Portresi (1906) 
  Genç Adam Kafası (1906) 
  Kadın Kafası (1906) 
  İki Nü (1906) 
  Otoportre (bahar 1906), Gellman Koleksiyonu(Meksika) 
  Otoportre (ete 1906), özel koleksiyon 
  Paletli Otoportre(yaz/güz 1906), Philadelphia Museum of Art (Filadelfiya) 
  Denizci, Sigara Sararken (1907) 
  Otoportre (ete 1907), Národni Gallery (Prag) 
  Avignon'lu Kadınlar (1907), Museum of Modern Art (New York) 
  Sarı Nü(1907)
  Elmalı ve Armutlu Meyvalı Kup(1908) 
  Vadideki Evler (Horta de Ebro) (1909) 
  Georges Braque'ın Portresi (1910) 
  Viyolon (1912) 
  Sandalyeli Natür Mort(bahar 1912), Paris 
  Gitar ve Gazete(1916) 
  Olga Kokhlova (1917), Picasso Müzesi (Malaga) 
  Yıkananlar (1918) 
  St. Raphael'de Bir Pencere Önünde Natür Mort (1919) 
  Sisley Ailesinin Portresi (1919) 
  Yıkananlar (1920) 
  Üç Müzisyen(1921), Museum of Modern Art (New York) 
  Annelik (1921-1922),Picasso Müzesi (Malaga) 
  Beyaz Bereli Paulo (1923), Picasso Müzesi (Málaga) 
  Paul en Arlequin (1924) 
  Şarlotlu Natür Mort(1924), Centre Georges-Pompidou'dan çalındı (Paris) 
  Okuma (1932) 
  Minotauromachie (1935) 
  Okuyan Kadın (1935) 
  Guernica (1937) 
  Yeşil Çoraplı Kadın Portresi (1938), Picasso Müzesi(Malaga) 
  Kolları Kafasının Arkasında Kadın Büstü, (1939), Picasso Müzesi (Malaga) 
  Sarı Hırka (1939) 
  Koltukta Oturan Kadın(1946),Picasso Müzesi (Malaga) 
  Kore'de Katliam (1951) 
  Bayan Z ya da Çiçekli Jacqueline (1954), özel koleksiyon 
  Sandalyede Jacqueline (1954), Paris Pinakoteği 
  Oturan Jacqueline (1954), Picasso Müzesi (Málaga) 
  Türk Giysili Jacqueline (nisan 1955), özel koleksiyon 
  Oturan Jacqueline(1955) 
  Oturan Adam(otoportre) (1965), özel koleksiyon 
  Yıkanan Kadın (1971),Picasso Müzesi (Malaga) 
  Otoportre (30 haziran 1972), Fuji Television Gallery (Tokyo) 


  Gazetelerde Picasso'yla ilgili çıkan Haberlerden Seçmeler

  Picasso'nun iki tablosu çalındı 28 Şubat 2007 


  PARİS (A.A) 

  Picasso'nun iki tablosu çalındı 20. yüzyılın önde gelen sanatçılarından Picasso'nun iki tablosunun, İspanyol ressamın torununun Paris'teki evinden çalındığı açıklandı.Polis, yaklaşık 66 milyon değerinde olduğunu belirttiği tabloların, ressamın torununun Paris'teki evine pazartesiyi salıya bağlayan gece giren hırsızlar tarafından çalındığını bildirdi.


  Paris'teki Picasso Müzesinin müdürü de ressamın torununun evinden bazı Picasso tabloları ve resimlerinin çalındığını açıkladı ancak çalınan eserlerin maddi değerine ilişkin tahminde bulunulmadığını kaydetti.

  Çalınan sanat eserleriyle ilgili başka ayrıntı verilmedi.
  ---------------------------------------
                                 RESİMLERİ
                              Kedili Dora Maar

  NEW YORK - Ünlü ressam Pablo Picasso, eserlerine en yüksek değer biçilen ressam unvanını pekiştirdi. Picasso'nun 1941 yılında, sevgilisini resmettiği 'Kedili Dora Maar' adlı tablosu, New York'taki açık artırmada 95 milyon 216 bin dolara, yani yaklaşık 124 milyon Yeni Türk Lirası'na alıcı buldu.  Paris ve Barcelona'daki Picasso müzelerinden, Musee d'art moderne Lille Metropole'den, FABA'dan (Fundación Almine Bernard Ruiz - Picasso para el Arte) ve aile koleksiyonlarından Picasso'nun torunu Bernard Ruiz-Picasso tarafından seçilen eserler kronolojik olarak sergileniyor.


  "Picasso İstanbul'da" sergisi, Picasso'nun torunu Bernard Ruiz-Picasso (soldan 3.), Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı (soldan 2.), Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü (en solda) ve Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Öncel tarafından basına tanıtıldı. 

  Sabancı Holding'in desteğiyle organize edilen sergide, sanatçının çalıştığı stüdyoların ve yakın çevresindeki kişilerin, ünlü fotoğrafçılar tarafından çekilen fotoğrafları da yer alıyor.

  Sergi ve katalog çalışmaları, Picasso biyografisti Marilyn McCully tarafından yapıldı. Sergi için hazırlanan katalogda, John Richardson ve Michel Leiris gibi uzmanlar tarafından kaleme alınan makaleler yer alıyor. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan katalogun, Picasso hakkında araştırma yapanlar için önemli bir kaynak işlevi görmesi bekleniyor. 

  'SIESTA' Boisgeloup, 18 Ağustos 1932 Tuval üzerine yağlıboya, 97 x 130 cm Özel koleksiyon 

  Sakıp Sabancı Müzesi, sergi boyunca düzenleyeceği seminer ve film gösterimleriyle, ziyaretçilere Picasso'yu daha yakından tanıtmayı hedefliyor.

  20. YY.'IN EN ÇOK TANINAN SANATÇISI: PABLO PICASSO

  Picasso'nun sanatı, 20. yüzyıl Batı resmi için çok büyük bir yenileyici güç olmuştur. 1881'de İspanya'nın Malaga kentinde doğan sanatçı, eserlerini ilk defa Paris'te 1900 yılında yapılan ve tüm ulusların yeni bir çağı kutlamak için bir araya geldiği dünya fuarında sergiledi.
  'AVIGNONLU KIZLAR' İÇİN ESKİZ 

  Paris, Haziran 1907 Kâğıt üzerine suluboya, 22 x 17,5 cm Özel koleksiyon 

  En tanınmış resimlerinden olan Les Demoiselles d'Avignon (Avignonlu Kızlar) (1907), sanatçının yaklaşımında bir devrim niteliğinde oldu ve bu yeni yaklaşım, modern sanatın gidişatını yönlendiren akımların hep en önünde yer almasına neden oldu. 

  Primitif ve arkaik sanata yeni bir gözle bakıp bu izlenimleriyle eserlerini zenginleştiren Picasso, Batı sanatı geleneğine de yeni bir soluk getirmiş oldu. İnsan vücudunu resmedişindeki radikal yaklaşım insanları sarsmış olsa da dünyaya yepyeni bir gözle bakabileceklerini gösterdi. 1936-39 yılları arasındaki İspanya İç Savaşı'nda Cumhuriyetçiler safında yer alan Picasso, ünlü eseri Guernica'da (1937) ülkesini alt üst eden savaşın acımasız yönünü unutulmayacak bir biçimde yansıttı.

  92 yaşına kadar yaşayan Picasso'nun sınırsız yaratıcılığı, uzun hayatı boyunca yeni sanatsal olanakları araştırmasına ve bunları çeşitli alanlarda hayata geçirmesine neden oldu. Tek bir resim, tiyatro sahnesi veya baskı dizisi olmasına bakmaksızın her projesine başlarken Picasso, kendini geçmişin büyük sanatçılarının varisi olarak görmekle kalmadı, sanatsal ifadeyi yepyeni boyutlara ulaştıracak yöntemler geliştirdi. Hayatının son dönemlerinde yaptığı deneysel heykel, seramik ve baskı çalışmaları, ve tabii resim ve çizimlerindeki enerji bu benzersiz yaratıcılığı yansıtır.
  'SÜSLENEN KADINLAR' 

  Paris, 1938; halının tamamlanması 1970 Yün ve ipek duvar halısı, 290x425 cm 

  Picasso'nun uzun yaşamı boyunca çeşitli malzemelerle ürettiği eserlerin sayısı binlerle ifade edilir. Kariyeri boyunca pek çok resmini sattı birçok eserini de kendi koleksiyonunda tuttu. Kişisel koleksiyonunun önemli bir kısmı, bugün Paris, Barcelona ve Malaga'daki Picasso müzelerini oluşturur.
                                'YOKSULLARIN YEMEĞİ' 

  Paris, 1904 Çinko oymabaskı, 46 x 37,8 cm Musee Picasso, Paris 

                                              SERGİ EKİBİ
  Serginin küratörlüğünü Picasso'nun torunu ve Malaga'daki Picasso Müzesi'nin Başkanı Bernard Ruiz-Picasso, FABA Başkanı Almine Ruiz Picasso ve Images Modernes Temsilcisi Marta-Volga Guezala'nın yanı sıra, SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer ile Sergiler ve Dış İlişkiler Yöneticisi Selmin Kangal yürütüyor.

  Sergi, Sabancı Holding'in desteği ve FABA (Fundación Almine Bernard Ruiz - Picasso para el Arte) ile İstanbul Fransız Kültür Enstitüsü'nün katkılarıyla düzenleniyor.

                                      ESERLER
  Picasso'nun tüm dönemlerini kapsayan 135 eser
  Ressamın İspanya'daki ilk gençlik yıllarına ait çizimler
  Paris ve Barselona'daki Picasso müzelerinden, Musee d'art moderne Lille Metropole'den, FABA'dan (Fundación Almine Bernard Ruiz - Picasso para el Arte) ve aile koleksiyonlarından seçilen eserler
  Sanatçının çalıştığı stüdyoların ve yakın çevresindeki kişilerin, ünlü fotoğrafçılar tarafından çekilen fotoğrafları

  KATALOG
  Sergi katalogu, Picasso biyografisti Marilyn McCully tarafından hazırlandı.
  Picasso uzmanları John Richardson, Marilyn McCully ve Michel Leiris'in yazılarını da içeren katalog, İngilizce ve Türkçe olarak sunuluyor.


  Katalogda, ünlü Türk ressamı Abidin Dino'nun da Picasso ile ilgili anıları yer alıyor.


                          İKİ PAN VE SU PERİSİ' 

  Paris, 7 Ocak 1938 Tuval üzerine yağlıboya, 50 x 61 cm Özel koleksiyon                            Picasso'dan Bir Yaşam Hatırası  Bir ülkenin hükümdarı dönemin en ünlü ressamını huzuruna ister ve ondan bir horoz resmi çizmesini isteyecektir. Ve ülkenin en iyi ressamı Picasso gelir. Picasso hükümdardan bu resim için üç ay süre ister. Üç ay sonra Picasso elinde boş bir kağıt ve kalemle gelir hemen bir horoz resmi yapar. Hükümdar çok şaşırır. Madem bu resmi on saniyede bitirecektin benden niye 3 ay zaman istedin diye kızar. Picasso'da hükümdarı atölyesine gelmesini ister. Bunun üzerine hükümdar atölyeye gider ve Picasso dolabı açar, dolabın içinden en az üç yüz tane eskiz dökülür. Hükümdara dönerek bu resim 3 aylık çalışmamın ürünüdür der.  Picasso'dan Sözler

  'Benim arayışlarımdan söz ediyorlar, ben aramam ki... Bulurum.'

  'Ne yapacağını iyi biliyorsan, gidip de onu yapmanın ne anlamı var? Nasılsa, biliyorsan böyle bir deneye girişmenin bir anlamı yok. Başka bir şey yap, daha iyi'

  'Anlaşılmaktan daha tehlikeli bir durum var mı? Üstelik bu zaten olası değildir ki, hep yanlış anlaşılırsın. Yalnız olmadığını sanırsın, oysa her zamankinden daha yalnızsındır.'

  'İnsan hiçbir zaman iyi iş becerdim, üstelik yarında Pazar dememeli durduğun anda yeniden başlamalısın bir daha hiç dokunmayacağım diyerek tuvali köşeye atabilirsin. Oysa son hiçbir zaman gelmez'

  'Herşeyi söylemem ama, her şeyin resmini yaparım'  Pablo Picasso Adını Kimden Aldı? 

  Pablo Picasso (25 Ekim, 1881 ' 8 Nisan, 1973) 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen ustalarından biridir. Georges Braque ile birlikte Kübizm akımının mimarıdır.

  Tam ismi Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispin Crispiniano de la Sentissima Trinidad Ruiz Blasco Picasso y Lopez'dir. Picasso 25 Ekim 1881' de Malaga, İspanya'da doğdu. Resim yapmaya sekiz yaşında başladı. 1895'te Barselona Güzel Sanatlar Okulu'na gitti. 1901' den itibaren anne soyadı olan Picasso'yu kullanmaya başlar.


  Eserleri

  İlk Komünyon (1895-1896) 
  'Dağınık Saçlı Otoportre (1896) Picasso Müzesi (Barselona) 
  Kısa Saçlı Otoportre (1896), Picasso Müzesi (Barselona) 
  Otoportre (1899-1900) 
  Otoportre Yo, Picasso (bahar 1901), özel koleksiyon(New York) 
  Maternidad, Picasso (1901) 
  Otoportre : Yo (1901), John Hay Whitney Koleksiyonu(New York) 
  Kafede (1902) 
  Otoportre (1901), Picasso Müzesi (Paris) 
  Madame Soler (1903), Pinakothek der Moderne, Münih 
  Dama en Eden Konserinde (1903) 
  La tragedie (1903) 
  Hayat (1903) 
  Jaime Sabarte'nin Portresi (1904) 
  Harlekin, otururken (1905) 
  Les Saltimbanques (1905) 
  Gertrude Stein'in Portresi (1906) 
  Genç Adam Kafası (1906) 
  Kadın Kafası (1906) 
  İki Nü (1906) 
  Otoportre (bahar 1906), Gellman Koleksiyonu(Meksika) 
  Otoportre (ete 1906), özel koleksiyon 
  Paletli Otoportre(yaz/güz 1906), Philadelphia Museum of Art (Filadelfiya) 
  Denizci, Sigara Sararken (1907) 
  Otoportre (ete 1907), Národni Gallery (Prag) 
  Avignon'lu Kadınlar (1907), Museum of Modern Art (New York) 
  Sarı Nü(1907)
  Elmalı ve Armutlu Meyvalı Kup(1908) 
  Vadideki Evler (Horta de Ebro) (1909) 
  Georges Braque'ın Portresi (1910) 
  Viyolon (1912) 
  Sandalyeli Natür Mort(bahar 1912), Paris 
  Gitar ve Gazete(1916) 
  Olga Kokhlova (1917), Picasso Müzesi (Malaga) 
  Yıkananlar (1918) 
  St. Raphael'de Bir Pencere Önünde Natür Mort (1919) 
  Sisley Ailesinin Portresi (1919) 
  Yıkananlar (1920) 
  Üç Müzisyen(1921), Museum of Modern Art (New York) 
  Annelik (1921-1922),Picasso Müzesi (Malaga) 
  Beyaz Bereli Paulo (1923), Picasso Müzesi (Málaga) 
  Paul en Arlequin (1924) 
  Şarlotlu Natür Mort(1924), Centre Georges-Pompidou'dan çalındı (Paris) 
  Okuma (1932) 
  Minotauromachie (1935) 
  Okuyan Kadın (1935) 
  Guernica (1937) 
  Yeşil Çoraplı Kadın Portresi (1938), Picasso Müzesi(Malaga) 
  Kolları Kafasının Arkasında Kadın Büstü, (1939), Picasso Müzesi (Malaga) 
  Sarı Hırka (1939) 
  Koltukta Oturan Kadın(1946),Picasso Müzesi (Malaga) 
  Kore'de Katliam (1951) 
  Bayan Z ya da Çiçekli Jacqueline (1954), özel koleksiyon 
  Sandalyede Jacqueline (1954), Paris Pinakoteği 
  Oturan Jacqueline (1954), Picasso Müzesi (Málaga) 
  Türk Giysili Jacqueline (nisan 1955), özel koleksiyon 
  Oturan Jacqueline(1955) 
  Oturan Adam(otoportre) (1965), özel koleksiyon 
  Yıkanan Kadın (1971),Picasso Müzesi (Malaga) 
  Otoportre (30 haziran 1972), Fuji Television Gallery (Tokyo)
  Francis,Claude ve Paloma 
  Françoise,Claude and Paloma(1951- Oil on plywood)
                         Şövalye,uşak ve keşiş
  Knight,page and monk (1951 - Tuval üzerine yağlıboya tablo) 
  S ilviya'nın portresi(1954)
  Jacqueline ,kollarını kavuşturmuş.
  Jacqueline with crossed hands.(1954 .Oil canvas.MuseePicasso ,Paris/France)
  Palome iribaşla oyunuyor.(1954 yağlıboya tual)
  Palome playing with tadpoles.(1954 /oil on canvas)
  Fransis,Clodia,Palamo (1954 yağlıboya tual-oil on canvas)
  Jaklin Roch -1954
  Jacqueline Rocque -1954
  . modern portre yapan yabancı ressamlara en iyi örnek tartışmasıs pikassodur.
  . baŞariyı yansıtan resimlere örnekler anasyafadan galeriye tıklayınız.www.karakalemresim.net
  . çizgi ile çalışılmış ünlü ressamların resimlerini galeri bölünden bulabilirsiniz.yaklaşık 300 adet karaklem çizim mevcuttur.
  . modernn resimsanatı ressamlarının yukarıda anlatmıştık.
  . sanat akımını fikret mualla karikatür resimleri yukarıda Fikret muallanın hayatı ve eserleri bölümünde bulabilirisniz.
  . picasso hangi lerinin resim akımını izledi sorusuna cevap mavi akım ve pembe akımdır.
  . resimde noktalama tekniği nasıl uygulanır:Noktalama tekniği kalem ucunun kağıda tek seferde değmesiyle ortaya çıkartılan resimdir.resmin bütünlüğü önemlidir.zahmetli bir sanat dalıdır.
  . modernn resim ne demektir ?Modern resim modern sanat; genellikle 1880'lerin İzlenimcilerinden (empresyonistlerden) 1960-70'lere kadar devam ettiği kabul edilen sanat dönemi. Genellikle 1880'lerin İzlenimcilerinden (Empresyonistlerden) 1960-70'lere kadar devam ettiği kabul edilen sanat dönemi.
  Sanatta modernizmin temelleri, ressamların dünyayı gördükleri gibi temsil etmeyi bırakmalarıyla atılmıştır. Temsil, temel sorun haline gelmiş; sanat kendi kendisini konu haline getirmeye başlamıştır. Sanat eleştirmeni Clement Greenberg de 1960'ta yazdığı "Modernist resim" adlı makalesinde modernizmin özünün, disiplinlerin kendilerine has yöntemlerini, disiplinin kendisini eleştirmek için kullanmak olduğunu; bundaki amacın da o disiplini geliştirmek ve önemini artırmak olduğunu söyler. Örneğin ilk Modernist filozof olarak kabul edilen Immanuel Kant, felsefeyi daha fazla bilgi edinmek için değil, bilginin nasıl mümkün olduğunu sorgulamak için kullanmıştır. Greenberg'e göre, Kant'ın sanattaki karşılığı, ilk Modernist ressam, Manet'dir. Manet ve empresyonistler, üzerine resim yaptıkları yüzeyde boya, tuval vb. malzemelerin özelliklerini ve geçtikleri süreçleri saklamamış, aksine öne çıkarmışlar; sonrasında Cezanne eserlerini tuvalin dikdörtgen şeklini gözönüne alarak tasarlamıştır. Böylece doğadaki görüntülerin taklidi yavaş yavaş bırakılmış, temsil ikinci plana atılmıştır. Modern resimde bu şekilde gelinen en son nokta, bir heykel akımı olarak başlayan Minimalizmin etkisiyle yapılan, insan elinin izlerini tümden kaldırarak dümdüz tek renge boyanan, böylelikle içerikten arındırılmaları amaçlanan tuvallerdir.

  Modern Sanat Akımları
  Modern sanat, özellikle geç dönemlerinde keskin çizgilere sahip olmamasına rağmen, çağdaş sanatla karşılaştırıldığında akımlara göre incelenmeye daha uygundur:
  1880

  • Tonalizm - 1880 - 1920
  • Sembolizm - 1880 - 1900'ların başı
  • Post-empresyonizm (Geç İzlenimcilik) - 1886 - 1905
  • Neo-empresyonizm (Yeni İzlenimcilik)- 1886 - 1906

  1890

  • Ekspresyonizm (Dışavurumculuk) - 1890 - 1939
  • Fauvism - 1898 - 1906

  1900

  • Die Brücke - 1905 - 1913
  • Art nouveau - 1905 - 1939
  • Kübizm - 1908 – 1939
  • Fütürizm - 1909 - 1939

  1910

  • Süprematizm - 1915 - 1920'ler
  • Dada - 1916 - 1923
  • Bauhaus - 1919 - 1933

  1920

  • Neue Sachlichkeit - 1920'ler - 1940'ler
  • Konstrüktivizm - 1920'ler ve sonrası
  • Art deco - 1920'ler - 1930'ler
  • de Stijl - 1920'ler - 1932
  • Sürrealizm - 1922 - 1939

  1930 - II.Dünya Savaşı

  • Abstraction-Création - 1931 - 1936
  • Sosyalist realizm - 1930 - 1950

  1945

  • Soyut dışavurumculuk - 1945 ve sonrası
   • Aksiyon resmi ('Action Painting')
   • Renk alanı resmi ('Color Field Painting')
  • Art informel - 1940'ların ortası - 1950'ler
  • Art brut - 1940'ların ortası ve sonrası
  • Tachism - geç 1940'lar - 1950'ler

  1950

  • Neo-dada - 1950'ler
  • Pop art - 1950'lerin ortası ve sonrası
  • Durumculuk (Sitüasyonizm) - 1957 - 1970'lerin başı

  1960

  • Op Art - 1964 ve sonrası
  • Geç-resimsel soyutlama ('Post-painterly Abstraction') - 1964 ve sonrası
   • Sert kenar resmi ('Hard-Edge Painting')
  • Fluxus - 1960'ların başı - 1970'ların sonu
  • Minimalizm - 1960'lar ve sonrası
  • Kavramsal sanat - 1960'lar ve sonrası
  • Performans sanatı - 1960'lar ve sonrası
  • Fotogerçekçilik - 1960'ların ortası ve sonrası
  • Süreç sanatı - 1960'ların ortası - 1970'ler
  • Arazi sanatı - 1960'lar - 1970'lerin başı
  • Post-Minimalizm - 1960'ların sonu - 1970'ler
  •  
   . saim durmuş kimdir .hangi ressam grubundadır.
   . savaş ile ilgili yapilan sanal resimler
   . noktalama çalışmasıyla natürmort ve manzara resimleri
   . 10 kasim ile ilgili ressamlarin yaptigi resimler
   . ressamların on kasımla alakalı çizilen resimleri
   . modern sürrealist artists
   . resimde noktalama tekniği uygulamaları
   . 19 yy sonraki sanatçıların yaptığı resimlerin rengi teması tekniği
   . modern dönem resimleri ve özellikleri
   . yabancı ressamın saklı imzası bulunann resimlerinden örnekler
   . modern tablolara örnekler
   . resim içinde herşey ile ilgili alakalı sözcükler
   . 29 ile ilgili ilk okul resimleri örnekleri
   . 20. yüzyılın sürrealist ressamları arasında en önemlileri:
  • Pablo Picasso

  • . resimde ün almış kişiler eserleri
   . derece almış 29 ekimle ilgili resimler
   . modernn resim ressamlar neyi ele alır
   . manzara resmi sürrealist
   . modern zamanlarda ressamlar
   . adı çıkmış ressamlar
   .karakalem resim  dersi noktalama tekniğine örnek resimler
   . soyut resimlerde noktalama çalışmaları
   . aklı havada ile ilğili karikatür örnekleri
   . modern döneminn resim sanatina etkisi
   . resimde sürrealizm anlayışı
   . ünlü ressamlar ve yaptıkları gerçekçi resimler
   . resimde modern dönem-picasso
   . güzel olan herşeyin resmini istiyorum
   . demokratik hayatı ile ilgili herşey
   . picasso two girls reading resminin hikayesini piacconun hayatı bölümünde bulabilirsiniz.
   . alman çocukk ressamın dışa vuruş
   . ressamlar tarafında çizilen öğretmenlik ile ilgili resimler
   . ünlü bir adamların resimleri
   . ressamlarla alakalı
   . dada sürrealizm
   . modern dönem ile ilgili resimler
   . modern resimde picassonun yeri
   . modern donemm resim ozellikleri
   . modern dönem resmi
   . ressamların yaptığı okul ile ilgili resimler
   . modern dönem resimlerinin özellikleri
   . ünlü sanatçıları deniz temalı seramik formları
   . çizgisel çalışmalar yapmış ressamlara ait eserler
   . allah resimleri büyük porträt
   . sanat eserleriyle ilgili renkli resimler
   . kara kalem modern noktalamalar resim
   .portre cizimi ressamlarla ilgili şiir
   . ünlülerin portresi,portreleri, ressamların noktalama resimleri
   . ressamlar hakkinda dergiler manet
   . noktalarla çalışmaları olan unlu ressamlar
   . resimde herşey
   . sanatçılar yaşadıkları dönemden neden nefret ederler
   . sürrealizminlerin resim üzerindeki etkisi
   . sürrealizmin resmi resim
   . ekspresyonizm van gogh ‘un hayatı bölümünde yani makalenin başında anlatmıştım…
   resim . akım ile ilgili
   . ressamlar neden öldükten sonra tanınır.Çünkü ölümün yüzü soğuktur ,giden b,ir daha gelmicektir.Bir daha eser yaratmıcaktır.Hiçbir zaman benzeri olmucaktır.
   . ıtalyan dekopaj kadın resimleri :
  •                               Dekupaj Nedir?

          Kağıttan kesilmiş tasarımların, kolaj yapmak için genellikle ahşap, metal veya cam bir yüzeye uygulandığı yöntemdir. Dekupaj, (Fransızca ‘kesip çıkarmak’ anlamındadır) boyanmış bir yüzeye etkileyicilik katmak için kullanılabilir. Çoğunlukla bu amaca uygun olarak üretilmiş, üzerinde dekoratif tasarımlar olan özel bir kağıt kullanılır. Dekupaj yöntemi, on yedinci yüzyılda Fransa’da ortaya çıktı ve kabinleri, çekmeceli yazı masalarını, kitaplıkları ve diğer mobilyaları süslemek için kullanıldı. Dekupajın popülaritesi Avrupa’da çabucak yayıldı ve özellikle İngiltere ve İtalya’da tercih edildi. İtalya’da dekupaj, “l’arte del povero” (fakir sanatı) olarak bilinirdi ve ahşap kakma işçiliğini taklit etmek için kullanıldı. Dekupaj projelerine ilham veren, Kadınların Eğlencesi adlı tasarım koleksiyonu 1762 yılında basıldı ve bu sanat formu, aristokrat çevrelerde modaya uygun bir uğraş oldu. On dokuzuncu yüzyılda dekupaj, kukla şovlarında görülen, hareket eden minyatür resimlerde kullanıldı. Amerika’da 1960’larda yeniden canlandırılarak, kutuların, koltukların ve lamba siperlerinin süslemesinde kullanıldı.   Evinizde ufak tefek kesim, onarım, ahşap eşyaların yapımı için amatör bir atölyeniz varsa, elektrikli tornavida ve matkabın ardından edinmeniz gereken en önemli aletlerden biri de daire ve dekupaj testerelerdir.

   Dekupaj ve daire testere kullanmanın püf noktaları:

   Güvenliğinizi düşünün
   Elektrikli el aletlerinin kullanım talimatlarını dikkatlice okumadan, koruyucu baret, gözlük, kulak tıkacı, iş eldiveni, toz maskesi giymeden ve güvenli iş ortamı sağlamadan çalışmaya başlamayın. Çalışma ortamında ayaklar sağlam ve dengeli biçimde yere basmalıdır.

   Karakalem Atölyenin gözdesi
   Dekupaj testereyi özellikle ahşap plakalardan kavisli kesimler yapabilmek için edinmelisiniz. Keseceğiniz ahşabın kalınlığına göre testere bıçağınız da olmalı. Alet çalışmadığı zamanlar fişte bırakılmamalıdır. Yine elektrikle bağlantısı yokken talaş koruma bölmesini çıkartarak eldivenle bıçağını takmalısınız. Çalıştırmadan önce bıçağın iyi kavrandığını kontrol etmelisiniz. Üzerine aletinizde talaş koruma kapağı varsa takmalısınız. Kullandığınız aletin talaş emme özelliği varsa hortumunu elektrik süpürgesine takmayı unutmayın.

   Hazırlık yapın
   Keseceğiniz malzemeye göre kesim hızını ayarlayın. Keseceğiniz plakanın üzerine arzu ettiğiniz motifleri çizin. Plakayı çalışma tezgahına işkence denen aletlerle kesim esnasında oynamayacak şekilde sabitleyin. Keseceğiniz plaka üzerinde çivi gibi testere bıçağına zarar verecek nesneler bulunmamasına dikkat edin.

   Kullanırken
   • Elektronik tetiğe ne kadar basarsanız o kadar hızlı hareket ettiğini,
   • Kesme işleri için bir kesme tezgahının çok faydalı olduğunu,
   • İnce çelik, saç, plastik gibi değişik materyallerinin kesilmesi için farklı lamalar kullanmanız gerektiğini unutmayın.

   Dik açılı kesim yapmak için
   Dik açı yapacağınız bölümün karşı hattından dış bölüme doğru bir kavis yapın ve alt kısma doğru kesmeye devam edin. Aynı işlemi karşı hat için de tekrarlayın. Ya da matkap ile birkaç delik açıp testere ile kesmeye devam edin. Ya da testere ile daldırma işlemi yapın.

   Kesiminiz bittikten sonra
   Testerenin fişini prizden çekin. Toz siperliğini çıkartıp, testerenin bıçağını yerinden çıkartın. Toz ve talaş kalıntılarını temizleyin. Aletin bakımını ne kadar aksatmadan yaparsanız o denli uzun ömürlü ve verimli çalışacağını unutmayın.

   Daire testere
   Ahşapta yapacağınız düz kesimler için daire testere kullanılır. Keseceğiniz mesafeyi cetvel üzerinde ayarlayın. Açılı kesebilmek için gereken ayarları yapın. Doğru hareket ettirebilmek için, her iki elinizle testereyi kavrayın ve ahşabın üzerine bastırarak kesin. Daire testere ile tam köşe kesilemez. Bu noktada dekupaj testeresinden yardım alın.

   şimdi bir dekupaj örneği verelim...

   Gerekli Malzemeler:
   Daha önce boyanmış obje
   Renkli fotokopi ile çoğaltılmış resim
   Yapıştırmak için tutkal
   Tutkalı sürmek için fırça
   Yumuşak bir bez
   Resmi kesmek gerekiyorsa makas

   Yapıştırılacak resim, kenar ve resmin iç kısımlarında beyaz kalmayacak şekilde kesilir. Tutkal resmin arka yüzüne sürülür. Resim önce yavaşca obje üzerine yerleştirilir. Sonra kaldırılarak bir kenarından bastırılarak ve yayarak yapıştırılır. Bir kaç dakika süresince bir bezle resmin üzerinden geçilerek en küçük bir boşluk kalmadan iyice yapışması sağlanır   Resmin üzerine yeniden bir kat tutkal sürülür. Kuruduktan sonra verniklenir. Tutkallı fırça sıcak su ile temizlenir.
   Bitmiş objenizin eski görünümlü olmasını istiyorsanız, resmi yapıştırmadan önce kenarlarından değişik girintiler olacak şekilde yakınız.
   Seçtiğiniz tutkal kaliteli olmalıdır. Aksi takdirde resim yapıştıktan sonra pürüzsüz olmayacak ve doğal görünüm bozulacaktır.
   Dekupaj yaparken eski görünüm elde etmenin diğer yolu da resimlerin keanrlarını yakmaktır. Hem eskitme yapıp hem de resimleri yakarsanız sonuç sizi memnun edecektir.


    ressamlar nedenn resim yaparlar . değişik resimler ve ressamlar . 29 ekim ile ilgili kara kalem savaşlarla ilgili resimleri . mona lisanın resim  suluboya çiz oyunu
   . modern fransız ressamlar . osmanlı minyatürü monolisa modern dönem resmi picasso. ressamların yapmış olduğu 29 ekim ile yapılan resimler
   resim. sanatçılarımızın yaptığı karikatürleri
   . ünlü türk karikatür ressamlarından örnekler . acı çekmek ile ilgili karikatür
   . puslu ağaçlar tuval bob ross
   . walk disneyin doğduğu yer ve  ölüm yeri
   . y jean-françois haystack  milletin hayatı bölümünde detaylar mevcuttur.
   ressam.saim duran kimdir.hayatı v.s googleden bakanızını öneririm.
   . ünlü ressamlar ve renkler
   . dünya ressamlarından resimleri
   . kalca arasinda dolar resmi olan kadin resmi
   . picassonun üzerinde 9 ay çalıştığı eseri hanisidir diye soru gelse bence guvernica dır derim.
   . hayattan sıkılan gençlerin karakalem çalışması
   . çirkin sanat yoksa neden güzel sanatlara güzel sanatlar denilmiştir ?. bob ross floral video
   . hayatı filme konu olan amerikada sokaklarda ölenn resim sanatçısı
   . üç boyutlu sürrealist resimlere örnekler,yapan ressamlar vs….
   . frida kahlo hangi akım sanatcısı Meksikalı sanatçının toplamda 70 eseri vardır.genellikle sağlığında çektiği acıları resmetmiştir.
   . yagliboya portrit yapalim diyen ilk amatörün aklına bob ross gelir J
   . ünlü ressamlarla ilgili bilgi verin diyenlere googleyi adres gösteriyorum.
   . bob ros tekniğiile ev yapımı
   . fransız ressamların son çalışmaları
   . modern manzara resimleri
   . sürrealist öncü ressamlar
   . modernn resim sanatçıları ve çalışmalarından örnekler
   . madonna 1964 en Çirkin karakelm siyah beyaz resimleri…
   . resimde aynayı kullanan sanatçılar
   . modern sürrealist resimler
   . tuval örnekleri aşkla ilgili . sürrealist görmek ve yaşamak
   .resim sanatinda self portre
   . pablo picasso sürrealizm
   . elbise resimleri . en iyi modern resimler
   . ressamların muhteşem resimleri
   . parisin en tanınan fahişesinin resimleri
   . sürrealizm ressamları picasso
   . lord henrynin hediye ettiği kitap
   . paris giverny köyünde monet in evini göster
   . venedik 1946 frida kahlo
   . manevi olarak kırık kalple ilgili duvar kağıtları
   . 1920 ve 1930 yılında moda stilleri resmi . dünya ressamlarından kadın resmi örnekleri
   . çizgisel ama sade renk kullanan ressamların resimleri . ölüm fotograf sürrealist kırmızı . modern tablolar burda . icinde unlu . geometrik modern resimler. ünlü sürrealist ressamlar ve eserleri
   . ressamların yaşam tarzı ve resimle ilgili sözleri . unlu olamayan artis resimleri
   . resim kolaj sanatındaki ressamlar
   . rossun canlı olarakk resim yapmasını istiyorum
   . kırmızı stüdyo salvador dali
   . ünlü ressamların yapmış oldukları nü ler
   . gonzalesin hamile olduğu nasıl anlaşılır
   . resimde moderni
   . resamların yapdıgı resmleri nü resimlerin görüntüsü ve fiyatı
   . türkiyede noktalama tekniği ile yapan ressam
   . sürrealist ressam monet
   . resmin arkasına serseri duvar kağıdı yapabilmek
   . sürrealist ressam yabancı
   . adanada kazanan öğrencilerin karakalem resimleri
   . expresyonizm salvador dali
   . aile şerefi filminde oynayan mahmut cevherin resimleri
   . ressamların resim çalışmaları yaptıgı şey
   . quai saint-michael abidin dino
   . sürrealist akımlar ressamlar ve resim
   . Bedri rahmi eyüpoğlu izlenimci ressam
   . modern resım ressamları 19. yuzyıl
   . ünlü ressamların kitabı ve hayatı
   . picasso ili ilgili film
   . izlenimcilikte nokta vuruşlu boyama
   . salvador dalinin nefret ettigi ressam
   . ünlü ressamların yağlı boya genç kız resimleri . ayrılan kalpler paloma
   . resim sanatinda ilk 10
   . temelde demir baglanırken resimler
   . bob ross tekniği ile karlı manzara resmi yapın
   . resamin resim cekme ani gallery
   . modern resimlere bir kaç örnek . dünya ressamları sürrealist
   . ünlü türk ressamlar ve yabancı ressamların resim ve tabloları . soyut ekspresyonizm campbell
   . modern hayat resimleri
   . sürrealist nü resimler
   . sürrealizm tablo örnekleri
   . resim teknikleri ile ilgili sorular
   . sürrealist ressamların sergılerı
   . moderin resimler
   . surrealist turk ressamlari
   . picasso musketeers
   . salvador dali ve kulağını kesmek
   . küba sokak ressamlarının eserleri
   . Ergenekonda 1 numara ile ilgi resimler görseller
   . karısının resimlerini yapan ünlü ressam
   . sürrealist 3 boyutlu resim tekniği
   . ressamların çizdiği palyaçolar
   . manken chlie santiago resim
   . madonnanın öldükten sonraki resimleri
   . modern surrealizm
   . salvador dalinin karısına yazdığı şiir
   . fransız ressamların resimleri
   . mandolin çalan braque
   . almanyadaki hastanenin verdigi yeni karakalem doğmuş çocuk resimleri
   . dünyadaki resim sanatındaki en büyük ressamlar
   . sürrealizm ve dans
   . bob ross boyalarının sırrı
   . anne karnındaki 3 boyutlu resim ile doğmuş halindeki resim
   . fransız ressamın yaptığı noktalı resim
   . heykelde readymade kullanımı
   . mona lisa karikatür ilişkisi duchamp
   . en meşhur ressamların yaptıkları güzel tablolar
   . nü resmi yapan en ünlü ressam
   . claude monet tablo ekin saman balyaları
   . modern zamanın en iyi resimleri
   . modern resim türk ressamları
   . modernize edilmiş ünlü ressam esrleri
   . salon üç parça modern resim
   . resim dalı ilgili her şey bulabileceğiniz bir site
   . ressam adamin yaptiĞi aslan resmi
   . adanada bob ross boyaları
   . sürrealist resimlere bak
   . ünlü kolaj ressamlar ve eserleri
   . kraliçe tahtı resimleri
   . ünlü yabancı modern resimleri
   . resim sanatıyla ilgili herşey
   . antonio banderas gençlik resimleri
   . şiir sanatında resmin kullanılması
   . sürrealist ressamların eserleri
   . ünlü ressamların yaptıkları karakalem ev resimleri
   . türk ressamlar modern resimleri
   . vincent van gogh kulak kesme hikayesinin aslı şudur,vangog sevgilisine onu çok sevdiğini,hatta kulağını dahi keseceğini söyler.Ne mi yapar evet kulağını keser.Zaten vangog akıl hastenesinde çokca uzun süre kalmış bir ressamdır.
   . ünlü türk ressamların yaptığı yağlı boya ev resimleri
   . sanatla la ilgili hersey
   . bob ross tekniğinde boş tuvale baslangıç
   . karamsar hayal resimler karakalem
   . ünlü picassonun gençlik resimleri
   . bob ross tekniğinde resim yapmak ankara
   . 6 parcalı modern tablolar . moderm resimler . monet sürrealizm eserleri . ünlü ressamların yaptıgı resımler
   . modern ressamların eserleri
   . turk ressamlarının yaptıgı modern tablolar
   . parcalı modern tuval resimler . ünlü ressamların elinde çocuk resim
   . ünlü ressamların resimleri ve kendi resimleri . ressam dove arthur hayati . sürrealist resimleri anlamak
   . yabancı aşk resimleri ünlü ressamlar
   . ressamların yaptığı çocuk resimleri
   . kandinsky nin hayatı ve etkilendiği akım
   . garcon a la pipe biçimi ısık gölge
   . üç boyutlu resimlersalvador dali
   . abidin dino modern art ta sergilenen
   . hızlı gonzalesin çizgi figürü resimleri
   . hızlı gonzalesin çizgi figürü
   . 1960 figüratif resim gerçeküstü figür
   . ekspresyonizmin manzara resimlerinin yorumlanması . dünyanın en ünlü sürrealist ressamları
   . sürrealizmle ilgili resimler ve çizigi film nasıl yapılır.
   . 20.yüzyıl japon resssamlar
   . resimde ekspresyonizm bağlı ressamlar
   . 20.yy avrupadan etkilenen ressamlar
   . ünlü ressamların yaptıkları resimler
   . vincent van gogh yıldızlı gece hangi izm den etkilenmiştir
   . sürrealizm ve ekspresyonizm hakkında genel bilgi
   . türkiyede ünlü ressamların adı ve hayat hikayeleri
   . türkiyede ünlü ressamların adını ve hayat hikayesi
   . sokak ressamlarının çizmiş oldukları resimler
   . dünyanın en ünlü ressamlarının hayatları
  • karakalem portre sipariş sitesi. ressamlarin yaptiklari cocuk hayalleri tablolari
   . illüstrasyon çalışmalar unlu ressamların
   . kübizm akımıyla ilgili bütün resimler en iyi örneklerini tabiî ki pikaso vermiştir…
   . dünyayi etkileyen ressamlar
   . ressamlarla ilgili fıkralar
   . ünlü natürmort ressamları ve eserleri
   . modern resimlerim
   . türk ressamların resimleri daga ve herşey
   . vincent yağlıboya fırça modellerine en iyi örnek 14 ayçiceği tablosudur…
   . expresyonizm akımı ile ilgili resimleri daha sonra ekliyeceğim
   . frıda kahlo ask ve acı tablosu analızı yaparken fridanın çektiği acıları,ameliyatlarını ve hayatını mutlaka göz önünde bulundurmak lazımdır.
   . türkiye de doğmuş ressamların hayatını anlatan kitaplar dergiler yerine googleden bakmak daha mantıklı gibi geliyor bana..
   . ünlü ressamların pazzl . emprosyonizim dönemine ait 5 resam ve yaptiklari eserler
   . avrupalı ressamların hayatı
   . expresyonizmin özellikleri
   . sürrealist ressamların hayatı
   . resim ile ilğili her şey
   . 20.yy.yabancı ressaların eserleri
   . sürrealizmin grafik tasarıma getirdiği yenilikler nelerdir
   . modern büyük tablo
   . sanayileşme dönemi yabancı ressamlar
   . sürrealizm sanatçı hayatı
   . resim ile ilgili eser
   . resim ile ilgili eser
   . mexico nun en ünlü eseri
   . öğrencilerin yapacağı ressamların yaptığı resimler
   . ünlü resamlarla ilgili şiirler
   . ressamların yaptıkları ayak desenleri
   . ibrahim çallı hangi eserler yapmış basamak halinde
   . ünlü ressam millet unlu turk ressamlari durmusünlü ressamların gece resimleri
   . ünlü resamların yaptıgı resimlersürrealist ressamlar ispanyol sürrealizm örnek resimlerkarakalem resimler,çalışamaları,ressamalrından örneklerdünyanın en ünlü ressamlarının yaptıkları resimler…
   . ünlü ressamlardan örnek resimler
   . ekspresyonizm resimleri
   . sürrealizm sanatçıların yaptığı resimler
   . karakalem müzede sergilenen ünlü resimler
   . ekspresyonizm resim görselleri ve ressamların adı
   . sürrealist ressamlarla ilgili bilgi
   . resimde ekspresyonizm
   . salvador dali modern kelebek resimleri
   . sanayileşme dönemi ressamları
   . resim sanatıyla ilgili herşey
   .resim ile ilgili ressamlar
   . sürrealist ressamların hayatları
   . ekspresyonizm en önemli sanatcinin hayati ve eserinin aciklamasi
   . toulouse lautrec-the girl with red hair tablosu
   . ünlü tablo eleştirileri ressam
   . ünlü ressamların manzara resimleri
   . ekspresyonizm takı
   . picassonun Çocuklari paloma ve claude 1950
   . abidin dinonun 1930 yılında yaptığı ünlü eser
   . dekopaj manzara resimleri
   . dünya resim sanatında 60lı yıllar
   . anı yakalamayı en iyi başaran ve 2004 te ölen ünlü fransız fotoğrafçısı
   . the red vineyard tablosu ve karakalem olarak çizimi,çizimleri,portre çizimcisi. istanbulda doğmuş resim sanatçılar
   . modern resim tabloları
   . türk ressamların yaptığı resmin anlamı
   . salvador dali resimleri sürrealizm
   . sofia anın sevgilisi resmi
   . ünlü ressamların hayatı ilgili yazı
   . sürrealizim ressam resimleri
   . sürrealizim ressam
   . ünlü ressamlar yaptığı resimler ve hayatları
   . ünlü ressamların insan figür resimleri. sürrealist kadın tablolar
   . ünlü türk ressamların hayatı hepsi bir arada
   . 1935 yılında yaşamış ünlü ressamlar
   . resim sanat eseri orfizm
   . ressamlarla ve resimle ilgili yazılar
   . ibrahim çallı eserlerini hangi tarihlerde yapmış
   . orfizm ile ilgili resim ve fotoğraflar Orfizm nedir?, R. ve S. Delauney’nin 20.  yüzy?l ba?lar?nda, renkleri prizmada k?rarak kullanma üslubu..
   . sürrealist ressamlar ve resimleri
   . modern sürrealist
   . sürrealizm renk kullanımı
   . yaşadığımız ülkenin ünlü ressamları
   . vincent van gogh yıldızlı gece yapıtında uygulanan teknik
   . türkiyenin ünlü ressamlarından hepsinin hayat hikayesi ve sanat anlayışı
   . sürrealist ressam picasso eserleri
   . ressamların hayatından duygulu hikayeler
   . ispanyol ressamların müzeye gelen eserlerinin geçirdiği aşamalar
   . ünlü türk ressamlarının ismi ve yaptığı resimler
   . kaÇ tane modern ressam vardir
   . sürrealizm resimleri ve ressamları . sürrealizm ve önce ressamları
   . modern çalışan yabancı ressamlar ve eserleri. jean françois milletin yapmış oldugu resimler…
   . yaşarken kazanan ressam
   . ünlü ressamlar kübizim resimleri
   . ünlü ressamların yaptıkları
   . modern sanatın resim uzerindeki etkileri
   . 19 mayısla ilgili resim çizmek için halk oyunu oynayan çoçuk resmi
   . resimle ilgili ünlü birin tanıtımı
   . ressamların yaptığı resimler ve onunla ilgili bilgi ve karakalem çalışamaları hakkında kitapların özetleri. unlu ressamlarin sanat hikayeleri…
   . ünlü ressamların sade ve güzel resimleri resimleri
   . ressam edward monet hayatı
   . yağlı boya osmanlı resimleri ibrahim çallı
   . monetin eserlerinin hikayesi
   . ünlü ressamlar ve yaptıkları resimlerin adları
   . resimde realizmin en ünle ressamı ve eserinin açıklaması
   . frida kahlo desenleri
   . ünlü ressam ların karikatür resimleri
   . 1923ten bu yana ünlü ressamlar ve eserleri
   . ünlü ressamlarin yaptiĞi resimler
   . sürrealizmin resim üzerindek etkisi
   . sürrealist ressamların tabloları
   . gare saint lazare in paris resmi ile alakalı yorum . sürrealizm nasıl çıktı…?
   . daha yası on yedi li ilgili resimler grafikler
   . modern giyim resimleri vitrin . bir milletin ne kadar geliştiğini anlamak için sanatına bakınız. resimde sürrealizm hangi yüzyılda nerede kurulmuştur
   . müzik temalı resim yapan ressamlar . en ünlü okulun resmini göster
   . ünlü ressam mehmet cuda
   . monaliza resmi m
   . sürrealizm resmini yapan ressamlar . sürrealizm resimde
   . celal isminin değişik yazı sitilinin resimleri
   . türk ressamlarının hayatı ve işlerin nasıl yaptıkları
   . sürrealist ressamlar ve hayatları . modern şehir hayatını anlatan resimler
   . 1960 sonrası ressamlar resim örnekleri ,portreçizen ressamların bulunacağı yerler. moder ile ilgili resımler
   . ayçiçeğinin küçüklüğünden büyümesinin resmi
   . ünlü ressamların tuval üzerine yaptıkları resim
   . la gare saint lazare analiz
   . resimde ekspresyolizm akımıyla ilgili resim yapan dört ressam hayati
   . anne resimleri ünlü ressamlar
   . 19 mayıs la ilgili çocukların yaptığı resimleri
   . van goghun ayçiçekleri tablosundaki mavi yer hangi renklerden oluşmuştur
   . modern sanatla ilgili yazı ve resimler salvador dali nin resimleri
   . modern sanatla ilgili yazı ve resimler
   . plastik sanatlarda sürrealizm
   . sürrealizm sanat akımıyla ilgili resim
   . çorumda doğmuş ressamların hayat hikayeleri
   . sürrealist ressamlar istanbul sanat evi
   . ünlü ressamların resimlerinde denge
   . picasso mandolin çalan adam resmi
   . ressamların taşıması gereken özellikler
   . freudun düzağaçın  benimsediği ressamlar
   . japon ressamlarından resimler
   . ünlü ressamlardan meryem ana tablosu
   . ressamların en güzel sıra dışı doğa resimleri
   . ünlü bir ressamın yaptığı resim ve tarihçe
   . gare saint lazare resim teknikleri . ünlü ressamlarımızın hayatı ve eserler
   . ünlü ressamların yaptığı ev resimleri
   . ünlü ressamların sürrealist resimleri
   . sürrealist resim puzzle
   . gece resmini işleyen ünlü ressamlar
   . salvador dali kulak kesmek
   . dünyanın en moderin resimleri
   . ressamların çizdiği yeni yıl ile ilgili resimler
   . ünlü türk ressamları ve yaptıkları resimler
   . sürrealizmle ilgili
   . relatedresimsanati.bloggum.com
   . türkiyenin ünlü ressamları hayat hikayesi ve sanat anlayışı
   . resim sanatında izlenimcilik akımını temsili ressamları ve eserlerinden örnekler
   . paristeki resim ile ilgili müzeler
   . edword manetin yaptığı resimleri
   . henri matissenin çizdiği resimler
   . dali sanatında nelerden etkilendi
   . van gogh yıldızlı gece eseri analizi
   . modern resim ve temsilcisi
   . modern hayatla ilgili resim
   . 20. yy larda fransız la ilgili resim sergisi
   . trafik ile ilgili çocukların yapmış resimleri
   . modern resim ve temsilcileri
   . ünlü yabancı ressamlarin kisa hayatlari
   . fakirlik ile ilgili giysi resimleri konu alan en büyük yapıt pikassonun yoksullar üzerine sahilde çizilmiş mavi akım dönemine ait yağlı boya tablodur…
   . sürrealizm hayatı
   . puzzle modelleri ressamların resimleri
   . ünlü ressamları yaptıkları objeler . sürrealizm resimlerinin konuları
   . manet yıldızlı gece açıklaması
   . resim ressam ile ilgili şiir
   . resim dersi sürrealizm akımı
   . modern ressamların eserleri
   . ünlü ressamlardan birkaçı
   . yurdumuzun ünlü ressamları ve onların eserleri
   . sanat müzesi nde resim yapmış ressamların resimleri
   . türk ünlü ressamların yapmış olduğu resimler nelerdir
   . yabancı ünlü ressamların adları boyu kısa olanları
   . van gogh hangi akımdandır . resim sanatıyla ilgili resimler
   . resim sanatiyla ilgili herŞey
   . ibrahim çallı kac yılında doğmuş v.s bilgile için hayatı bölümüne bakınız…
   . 19 mayısla ilgili büyük ressamların yapmış olduğu resimler
   . 1940 1950 yıllarındakı tanınan modacılar ve koleksiyonları
   . resim sanatıyla ilgili eser veren kişiler
   . sürrealizm akımının özelliklerini yansıtan eserler
   . ünlü ressamların yaptığı resimler grafik
   . sürrealist modern resim sanatı örnekleri
   . resim sanatında modernizm
   . bütün eski ünlü ressamların resimleri
   . dünyanın ünlü ressamları hayatında birşey
   . ünlü ressamların insan figürleri
   . sürrealizm akimindaki kullanilan renkler
   . kandinsky monet
   . resimle ilgili herşey
   . yurdumuzun en ünlü kadın ressamları
   . bir ressamın hayatı ve yapmış olduğu resim
   . en son modern resimler karakalem portre,kara kalem de kullanılan kalemler. yurdumuzun en ünlü ressamları
   . picassonun resimlerini anlamak
   . türkiye nin en ünlü sanatçılarından bir tanesinin hayatı ve eserleri
   . unlu bır ressamın doga ıle ılgılı cızgı resım
   . ünlü ressamların agaçlarla ilgili yaptıgı resımler
   . salvador dalinin kelebek anne tablosu ile ilgili bilgi
   . sürrealizm hangi yüzyılda kurulmuştur
   . bob rossun yaptıgı yaglı boya calısmaları
   . ünlü ressamların manzra resimleri
   . herşey sanat için nü resim video
   . en ünlü türk ressamlarının yapmış olduğu resimler
   . ünlü ressamlardan örnekler kitabı
   . ressamların hayatı ve bilinen eserleri
   . türkiye nin ünlü resimlerinin hayati
   . ünlü ressamlarının yaptıığı resimlerin adı
   . resim sanatında izlenimcilik akımında hangi ressamlar çalışmış
   . hayatta olan türk tanınmış ünlü ressamların isimleri
   . passa pıcassonun yapmiş oldüğü eserlerı
   . van gogh ressam hayati olumu kulak
   . unlu ressamlardan ilginc hayat hikayeleri
   . ünlü ressamların resimleri büyük boy resim olacak
   . ünlü resamların kolaj resimleri
   . dünyanin en güzel resamları ve hayatı
   . ressamlarla ile ilgili en güzel şiirler
   . müzede sergilenen eserlerin resimleri ve bununla ilgili önemli kısa bilgiler
   . ünlü ispanyol kadın ressamın hayat hikayesi film oldu
   . fridanın eserleri ve eleştirileri
   . sürrealizm akımını başlatan ressamların resimleri.
   . frida kahlo ve ölüm temalı eserleri
   . marcel duchamp neden amerikaya yerleşti
   . henri matisse resimlerinin analizi
   . ekspresyonizm ressamın yapmış oldugu resimler
   . meryem ana çektiği acıları betimleyen resimler
   . bob ross la resim çiz
   . ünlü ressamlarla ilgili güzel şeyler
   . tom cruise umuda yolculuk filminin afiş çaılşması…
   . bitirilmis islerin resimleri dekorasyonla ilgili turkiye geneli
   ünlü ressamlar ve basit eserleri herkes acinin rengi vurur cizgi resim
   . 20.yüzyıl ressamların yaptıları resimler
   . sürrealizm sanatının
   . resim sanatıyla ilgili slogan
   . ünlü ressamlarla ilgili sergiler
   . vincent van gogh resim alanında yaptığı yenilikler
   . resim-ressam ilişkisi
   . litografi s salavador  dali carmen
   . trafik kazaları ile ilgili derece almış çizgi resimler
   . ressamlar ve yaptıkları basit şeylerin resimleri
   . fovizmle ilgili acayip resimlerden resimleri
   . adinin dino nun kullandığı teknikler
   . türk resminde en pahalı ressamlar
   . türk resminde en pahalı ressamlar
   . ünlü ressamların resimleri ve resimlerle ilgili yorumlar
   . sürrealist ressamların resimlerinden örnekler
   . ressam pablo picasso nun sürrealist eserleri
   . ünlü ressam hayatı ve yaptığı resim
   . örnek modern resimler
   . 1.dünya savaşı için ressamların yaptıkları resimler . surrealızım ressamları
   . büyük boy sürrealizim resimleri
   . modernizm resim alanında
   . turkiyedeki unlu resim elestirmenleri
   . bob ross modern tablo
   . dünyada yasayan ve yasamış olan ünlü grafik tasarımcının hayatı
   . surrealizm tanımı resim ile ilgili
   . Çorumda doğmuş sanatçılar varsa bunların hayat hikayeleri .  ve r sergileriyle ilgili yazi. ağaç ile ilgili ünlü bir  ve çizdiği
   . modern resim çalışmalari
   . resim sanatında sürrealizm akımı
   . kubizm akimi ile ilgili resim örnekleri
   . dünyanın en pahalı van gogh un yaptığı eserler kişileri tanımla
   . monet saman balyaları analizi
   . büyüdüm artık ile ilgili resim
   . nihilist sürrealizm
   . dünyaca ünlü türk ressamlarla ilgili resimler
   . sürrealizm hakkında herşey
   . ünlü ressamlarin ucuz tablolari büyük boy
   . ressam ve resim sergileriyle ilgili yazı
   . hareketler le ilgili resimler
   . ressamlar ve resim sergileriyle ilgili yazilar
   . 1900 lü yillarin fransiz ressamlari . s. freud tanrıyı reddetmesiyle ilgili görüleri
   . ünlü ressamların yaptığı ünlü eserle
   . modern resim örnek
   . resimde kolaj tekniği ilkokul 2 resim dersi için
   . yaşadığımız yerde doğmuş şanatçıların hayat hikayeleri
   . türkiyenin en ünlü ressamları ve onların yaptığı resimleri
   . modern türk resim sanatıyla ilgili ressamlar
   . ressam nasıl olunur hangi yollardan geçer
   . çocukların gökyüzü ile ilgili yaptığı resimler
   . gökyüzü ile ilgili cocukların yapmiş olduğu resimler
   . ulusal kahramanlarimiz resimleri
   . ağacın vitrin olana kadar geçirdiği aşamaları tek tek
   . ingiliz tasarımcının ruyayla ilgili tablusu
   . carmen ispanyol yağlı boya resimleri
   . ressam ve resim ile ilgili resimler
   . kübizmle ilgili kitaplar
   . ünlü ressamların deformasyona resimler
   . farklı ülkelerde insanların günlük hayatını yansıtan resimler
   . dünyaca ünlü ressamların yağlıboya deformasyon resimleri
   . dünyaca ünlü ressamların yağlıboya biçim bozma resimleri
   . sürrealist violin resimleri
   . ressamlar çırılçıplak çizilen kız resimleri
   . sürrealizm resimlerini yapan ressamlar
   . trafik ile ilgili çocukların yaptığı resimler
   . 1946 da doğan şiirsel anlatımlı figüratif çalışmaları ile tanınan ressam . sürrealizm hayatı
   . gauguin paulun resimleri için yapılan eleştiriler
   . kübizm akımıyla ilgili resimler
   . resim sanatında eser vermiş kişiler
   . resim ile ilgili ressamlar
   . ünlü ressamlarla ilgili videolar
   . ünlü türk ressamların modern resimleri
   . ünlü ressamların serbest resim çalışmaları
   . van gogh yıldızlı gece hangi akımdır
   . ressamların suluboya ile yaptıkları resimler
   . günün ünlü ressamları
   . buyuk ask yasamis ressamlar
   . ünlü ressamların çizdiği resimlerden birtanesi
   . ünlü ressamların yaptığı tablo adları
   . ressamların çizdiği trafik resimleri
   . türkiyenin ünlü ressalarından biri hayat hikayesi vesanata duyduğu ilgi
   . topluma mal olmuş çocugun resimleri ve hayatı
   . ünlü türk ressamlarından iki tanesinin hayatı ve eserleri
   . günün ünlü ressamları yabancı
   . resim ve ressamla ilgili yazı resim
   . şehir resimleri ile ilgili örnekler
   . türkiye deki ünlü resamlar ve eserleri
   . ruzi paplo picasso
   . picassonun resimlerini çizerken hangi duygular içinde çizmişti
   . ünlü ressamların su altı resimleri
   . sürrealizmle ilgili çok resimler
   . sürrealizm sanatçıları ve hayatları . sürrealizm picasso
   . akımını resimlerini kişisel hayatını resimde işledigi konular . ünlü türk ressamlarla ilgili resim yazı şiir . pablo picasso child with dove resminin boya tekniği . ressamlarla ve resim sergileriyle ilgili resim ve yazı . türk ressamların modern resimleri . elbiseli kalça resimleri . ressamla ilgili şiirler ve ressimler
   . van gogh ayçiçekleri resmi hakkında nasıl elestiri yapıldı . ayçiçekleri resmiyle ilgili eleştiriler
   . van goghun aycicekleri resmi ile ilgili eleştiriler . türk ressamlarinin kisaca hayati ve yaptiklari resimleri . çocukların trafikle ilgili yaptığı resimler . sürrealizm akımından resim sanatçısının hayatı
   . sürrealist türk ressamlar
   . ünlü ressamların çizdiği karikatürler
   . ressam ve resim sergileriyle ilgili yazılar
   . ünlü bir ressamın basit bir eseri
   . leonardonun türkiyeye yaptığı resimler
   . kübizm sürrealizm ilgili resimler . türkiyenin en ünlü ressamların hayat hikayesi ve sanat anlayışı
   . ünlü tük resim sanatçısı hayatı
   . sürrealizm türkiyeye etkisi
   . yabancı ressam hayati film
   . dünyaca ünlü ressamların soyut resimleri
   . resimde sürrealizm akımının temel ilkeleri
   . ressamlarla ve resim sergileriyle ilgili yazılar
   . paul gauguin in yapmış olduğu resimler
   . ressamın yaptığı resimde kullandığı renkler
   . küçük yaşta resim yapmayabaşlayan ünlü ressamlar ve hayatı
   . ünlü ressamlar ve yaptığı resim ve karakalemresim.net sitesindeki tüm çizimler çalışmalar,sipariş üzerine portre yaptırmak. görsel sanatlarıyla ilgili resimler
   . resim ile ilgili
   . yaşadığımız yerde doğmuş sanatcı hayat hikayesi
   . resim sanatiyla ilgili kelimeler
   . ressamların istanbul ile ilgili yaptıkları resim
   . resim sanatına kimler resim yapmış ve başka resim yapmış
   . ünlü türk ressamlarının ismi ve bunların eserlerinin resmi
   . modern resim sanatı ressamları sanal müze
   . grafik sanatıyla ilgili güzel sözler
   . ressam nasıl bir eğitim alır
   .kurşun kalem ve sürrealizm
   . sürrealizm ressamlarının kısaca hayatları
   . ünlü ressam hayatını anlatan film
   . ünlü bir ressamın hayatı ve yaptığı resimleri
   . henri matissenin karısı ile çizdigi resim
   . dünyaca ünlü ressamların adı ve örnek eseri
   . resim sanatıyla ilgili sanatçılar ve eserleri
   . sürrealizm sanatının sahibi
   . ressam ve resim ile ilgili yazı
   . ressamların hazırladığı resimleri sergilenen yerin adı . çocuk resimlerinden etkilenen ressamlar
   . expresyonizm resimde ne demektir
   . ünlü türk ressamları ve yaptıkları eserler
   . ressamlar ile ilgili kaynak kitaplar
   . henry matisse hayatı
   . la vie picasso nun analizi
   . ünlü türkressamlarıve onu ünlü yapan resmi
   . istanbul ile ilgili ressamların yaptığı resimler
   . ünlü ressamların çizdigi soyut resimler
   . sürrealizm
   . sürrealizm ile ilgili örnekler
   . la grenouillere monet türkçe
   . türk ünlü ressamların hayatı hikayesini sanat anlayışı
   . sürrealizm sanatında kullanılan boya tarzı nasıldır
   . sağlıklı yaşamla ilgili birinci olmuş resimler
   . çorumda doğmuş türkiyeye ün salmış sanatçılar
   . zeki kocamemi eserleriyle ilgili resimler
   . fauvizm ve ekspresyonizm
   . hollandalı unlu bir  ressam
   . ressamlarla ilgili hikayeler

   . dünyadaki en ünlü ressamların resimleri
   . ünlü ressamların yaşlı kadın resimleri
   . belçika nın ünlü ressamlarının karakalem olarak çizilen resimleri,orijinal portreleri. yabancı ressamların kendi resmi ve yaptıkları resimler
   . garçon a la pipe adlı resmini yapım tarzı
   . garçon a la pipe adlı resmin konusu nedir
   . pablo picasso garçon a la pipe adlı resmi nasıl yapmıştır
   . . meshur modern resimler
   . korkuve engel ile ilgili resimler
   . istanbul da doğmuş ünlü ressamlar,kore savaşı ile ilgiliresimler,ressamların yaptığı kırmızı güler
   . istanbuldaki doĞmuŞ ve yaŞamiŞ ressamlar,kolaj tekniği kullanan ressamlar,ünlü ressamların modern tablolarına örnekler.
   .Nazım hikmetin guernica adlı şiiri,ispanyolların meşhur dans resimleri büyük boyebatları.
   .Ünlü ressamlar hayat hikayeleri ve tabloları karakalemleri,eski türk ressamlarının kendi yaptıkları degil kendi fotoğrafları.Ressamın resmi resminin adı ve eserlerinin adı ve adamın adı, edouard manet portrait emile zola,çocuk felci ile ilgili resimler,yağlıboya resim örnekleri aşk temalı.Dünyadaki ünlü türk ressamlarının hayat hikayeleri yazısı
   . Türkiye'nin ünlü ressamlarından biri hayat hikayesi,eski zamandaki hep göller Çizen ünlü ressam,modern şiir ile ilgili resimler, modern hikaye eserleri,türk ünlü ressamlarından bir tanesinin hayatını anlatan makaleler.
   Yağlıboya carmen kırmızılı kadın resimleri,Picasso women-flover in açıklaması.Surrealist resim türk,at ile ilgili resimler ve hangi ressamın olduğu,ressamların yaptıkları doğa ile ilgili resimler,sürrealizm türk resim,ünlü ressamların resimleri ve ne zaman yapmış.
   .Ünlü ressamların çocuklar için yaptığı resimler.Ressamla ilgili sözler,ünlü,ressamlardan birisinin hayati,yetenekli ünlü ressamlar.Ünlü bir ressamın yaptığı anadolu resmi,fotoğrafı 
  •     Ressamların resimleri ve sergilerle ilgili yazı . resim sanatıyla ilgisi sözler kelimeler . ressamla ilgili ünlü ressamın kısaca hikayesi,resamla ilgili ünlü rasamın kısaca hikayesi .Ressamla ilgili ünlü bir ressamın kısaca hikayesi,bir ressamın hayatı ve yaptığı işler
   . resim ile ilgili herşey
   . trt 2 deki yabancı ressamları anlatan yabancı sunucu
   . ressam olmanın özellikleri kara kalem de kullanılmış tüm yöntemler. ünlü ressamlarin insan deseni örnekleri:
   Van gogh yıldızlı gece ile ilgili yazı anısı ve kimliği . ünlü ressamların ünlü resimlerinin sergiledikleri yerler,sürrealist ressamlar portre resimleri
       Yaşadığımız bölgede doğmuş hangi sanatçılar var bunların hayat hikayeleri
   . ünlü ressamların puzzle,ekspresyonizm resim eleştirisi,van gogh ayçiçekleri analiz,resimlerinin olduğu kitapla.Dünyamızın ünlü ressamlarının hayat hikayesi ve sanat anlayışı,yaglı boya kırmızı elbiseli ispanyol kadın resmini pikasso 13 yaşındayken yapmıştır…
        Düz bir salonun modern dizayn edilmesi resmi karakalem olarak ön çalışma stilleri. ünlü türk ressamların adları ve yaptıkları resimler
                            Resimlerim dönemlerde
   .Çocuk gereçleri dükkanı resimleri,henri rousseau nun hayatı ve eserleri,ressamlar ve resim sergileriyle ilgili yazi,ünlü ressamlar ve bazı eserleri,sürrealizm nasıl ortaya çıktı ?
   . sürrealizmin yazıyla ilgisi ?
   . sürrealist ressamlar turk ?
   . ülkede ünlü ressamlar ve hayatları ?
  •                       Resim sanatında ünlü sanatçıların adı ve eserleri
  • . istanbul da doğmuş bir ressamın hayatı,
   . ressamlar ve resimleri ile ilgili resimler,
   . sürrealizmden etkilenen ressamlar,
   . gitti gidiyor .com parçalı yağlı boya resimlei,
   . enerji ile ilgili resim Çizmek iÇin resim örnekleri,
   . ünlü ressamların hayatı sanatları ve yaptıkları resimler,
   . ünlü ressamların resimlerini yaparken,
   . izmir de doğmuş bir ressamın hayatı,
   . 3 tane önemli sanatçının görsel sanatlarla ilgili büyük eserleri,
   . modern resim sanatıyla ilgili resimler.

  • .                       Resim ne zaman başlamıştır
   . Çocuk felçi ile ilgili resimler,vincent van gogh resimlerinin eleştirisi,dünyaca ünlü ressamlar ve doğduğu yer  ; modern sanat ressamlarının resimleri
   . 1914 çallı kuşağı dönemi ressamlar karakalemde en önemli unsurlar. ünlü ressamlar ve doğa resimleri ?
   . resim ile ilgili sanatcılar ve bu sanatcıların resim ile ilgili yaptıkları eserler,
   . modern sanat ressamlarının yaptığı resimler,
   . türkiye de yaşayan veya ölmüş ünlü ressamları hayatı,
   . mısırlı ressamlar 1900,
   . grafik tasarım modern resimleri,
   . ünlü ressamlarla ilgili şiirler,
   . türk resimlerindeki sürrealizm,
   .                     Bir ressamın hayatı ve resimle ilgisi ve fotoğrafları
      Ressamların dogdugu ve öldüğü tarıhler,Türkiye'deki ünlü ressamların hayat hikayeleri,modern resim karikatür,görsel sanatlarla ilgili ünlülerden güzel sözler,1900 yılı ünlü ressamların  sanat anlayışı:
   Ünlü türk ressamlar hayat hikayeleri ve sanat anlayışı . ressamlarla ve resim sergileriyle ilgili yazı.

  •                            Ressam ve resım ıle ılgılı yazılar
   Soyut resim sanatıyla ilgili kitaplar
   Yıldızlı gece gogh büyük boy tek resim
   . ücretli resim çizimi resmi olan ünlü ressamın hayatı
   . ünlü türk ressamlarının çizdiği basit resimler
   . dünyadaki en ünlü ressam ve yaptığı en meşhur resmi
   . resimde akımlarla ilgili tablolar
   . resim sanatıyla ilgili en son çıkan kitaplar
   . ressamlardan tarihi doğal yerleri koruma resimleri
   . manet göl ve nilüferler resimlerinden örnekler
   . sürrealizm ve resim
   . ünlü ressamların yaptığı karakalem,kömür,füzen,doğa resimleri
   . picture of dorian gray basilin ölmesi,avrupalı ressamların karakalem kırmızı resimleri,ressamla resimle ilgili bilgiler
   . picasso child with a dove hakkında bilgi
   . ünlü ressamların savaş ile ilgili resimleri
   . küçük ressamların yaptığı resimler
   . deri üzerine at çalışmaları yapan ressam . karakalem olarak realizm-ve-resim…Ünlü ressamların yaptığı istanbul resimleri
   . ressamlar ve resim sergileriyle ilgili yazı
   . 20.yyın en ünlü ressamları yabancı,ressamlar ve resim sargileriyle ilgili yazı
   . vincent van gogh un yıldızlı gece eseri hangi tarzda yapılmıştır.En ünlü ressamların yaptığı resimler çocuklar için
   . henri matissenin yaptığı resimler
   . ünlü ressamların yaptıkları deniz resimleri
   . doğa ile ilgili ressamların yaptıkları resimler
   . türk ünlü ressamlarin yaptiĞi resim göster
   . modern resimler…
   . bob rousseau nun hayatı resimleri ve resimlerinde kullandığı malzemeleri,tekniği,sırrı,püf noktası videolarda hzılı geçmektedir.
   . ağaç ve hayat ile ilğilili ressam resimleri
   . ünlü ressamlardan biri
   . izmir de doğmuş ünlü ressam
   . ünlü ressamların eserleri ve yaşadığı dönemler
   . ünlü ressamların trafik ile ilgili resimleri
   . tarihi ve sanat eserleri ile ilgili resim yazı
   . kritisizm akımının öncüleri
   . sürrealist ev içi tablo
   . ünlü bir ressam ve yaptığı zor olmayan resimler
   . resim sanatlarıyla ilgili resimler
   . sanat akımından etkilenen ressam hayatı ve resimleri
   . aslan resminden korkan adamın resmi
   . en ünlü sürrealist yağlı boya
   . ist doğmuş yada yaşamış ünlü sanatçılar hayatı
   . en ünlü yabancı ve türk ressam ve resimleri bide hayatı
   . ressam ile ilgili resim ve şiir
   . jean françois millet in ünlü tablosu
   . picassonun resimi olduğunu nasıl anlarız
   . ünlü ressamların yapmış olduğu ev resimleri
   . akimlardan etkilenen ressamların resimler
   . can goghun doğadan izlenimler le ilgili resimleri
   . ressamların çizdiği kelebek resimleri
   . 1900 2008 yılını kapsayan güzel şeyler
   . ünlü bir sanatın yaptığı resim
   . sanatlarıyla ressamlar
   . modern evler için parçalı resimler
   . hollandali ressamin türkiye ile ilgili resimleri
   . resim sanatıyla ilgili kavramlı sözler
   . resim sanatıyla ilgili kavramlı kelimeler
   . türk sürrealist ressamlar
   . sürrealizm akımıyla ilgili resimler
   . türkiyenin en ünlü ressamlarının hayat hikayesi ve sanata anlayışı
   . modern resim
   . mualla hangi renkler üzerinde resim yaparlar
   . moden resam komet resimleri
   . yabancı ressamlar resim yaparken kullandiĞi renk
   . modern ressamların tablo örnekleri
   . ressamın hayatı resmin özelliği resimleri
   . resim sanatında akımlar ve ünlü ressamlar
   . jean françois millet ili ilgili resimler
   . trafik ile ilgili ilgili sergilenmiş resimler
   . modern resim akımı
   . su anda yasayan ünlü türk ressamları
   . fikret mualla neden canlı renkler seçmiş
   . modern resim akımları sürrealizm midir
   . kahlo nun kullandığı renkler
   . modern resim akımı nedir
   . abidin dinonun firÇayi kullanmasi
   . frasız ressamlar ve resimleri
   . yabancı ressamların hayat hikayeleri ve yaptığı resimleri
   . ressamla ilgili resim ve şiirler
   . 7 ünlü ressamın hayatı
   . modern resimleri
   . ünlü ressamlar ve onların yaptığı resimler
   . ressam resimleri modern
   . istanbulda doğmuş ressam varsa bunların hayat hikayelari
   . dünya ünlü ressamlar ve resimleri eserleri
   . sürrealizm dönemi resimleri
   . sürrealizm dönemi resimleri
   . tiyatro la ilgili yazı şiir ve resim yapmak için
   . düşlerin ressamı mızmız
   . ressamların çizdiği ev resimleri
   . ünlü türk ressamları ve etkilendiği akımlar
   . ünlü ressamlarin insan figürü resimleri
   . resim yeteneğiyle ilgili güzel sözler
   . resimde sürrealizm
   . ünlü ressamlar ve modern eserleri
   . eser sanatlarıyla ilgili haber.
   . eser sanatlarıyla ilgili haber.
   . ünlü iki ressamın hayatları ve yaptıkları resimlerle bilgi
   . eski türk izlenimci ressamların yaptıkları resimler
   . ressamların renklerin yaptıkları resimleri
   . sürrealizm akımının edebiyata getirdiği yenilikler
   . ünlü ressamların resimlerinin konusu
   . picassonun ünlü resimleri hayatı ve o resimleri yapma nedeni
   . van gogh eserlerini hangi uslüpla yapmış
   . türk ünlü ressamların yapmış oldugu resimler veya tablolar e
   . sürrealizm hangi topluluk üzerinde etkili olmuş
   . küçük ressamlar mutlu ulke resmi yapti
   . ünlü ressam picasso resimleri
   . ünlü ressamların yaptığı at resimleri
   . ünlü ressamların yaptıkları yağlı boya resimler
   . van gogh sürrealist
   . eski ressamlar ne şekilde resim yapardılar
   . ali çelebi ünlü ressam hayatı
   . türk yeni ekspresyonist akımdan etkilenen ressamlar
   . empresyonizm sanat akımından ressamlardan bir tanesinin hayatı
   . ünlü olmayan ressam
   . tüm derslerle ilgili küçük resimler
   . unlu ressamların ıyı temalı eserlerının resımlerı
   . imgesel resim pamuk şekeri satan adam
   . kübizm grafik sanatına etkisi
   . empresyonist ressamlar bir tanesini hayatini eserlerini
   . müzik çaların ilk çıktığı halinden son haline kadarki görselleri
   . van gogh isimli ressamın benim jenerasyonumun diyerek başlayan yazısı…
   . ünlü türk ve yabancı ressamlar
   . edward monetin yaptığı resimler hakkında bilgi
   . ressamlar ve ÇaliŞtiĞi resimler
   . ünlü ressamlarin ÇaliŞtiĞi resimler
   . ressam sami durmuş resimleri
   . van goghun eserlerine uyguladığı üslup
   . ressamların gittiği okullar
   . sürrealist ögeler salvador dali kelebek
   . ali çelebi ünlü ressamın hayatı
   . ev kazaları ile ilgili resim
   . sürrealist resimler ünlü ressamlar
   . kırmızı elbiseli carmen kadın fügürleri
   . don quijote ayçiçekleri
   . ressamların çizmiş oldukları şehir resimleri
   . pariste doğmuş ressamlar
   . ressam hangi resimleri yapar adi
   . ilkokul çocuklarının yapmış oldugu resim örnekleri
   . müzikten etkilenen ressamlar
   . resim sanatının ressamları
   . soyut resim çizen bi ressamın hayat hikayesi
   . türkiyenin ünlü ressamlarının hayat hikayesi ve sanat anlayışı
   . resim sanatıyla ilgili eserler
   . dünyanın önemli ressamlarından resimler
   . resimdesürrealizm
   . frida kahlo resimler hakkında yaptığı eleştiriler
   . bedri henrynin resimleri
   . vincent van gogh adl
   . çocukların çizdiği yurdumuzu anlatan görsel resimler
   . bezeme kullanan türk ressamlar
   . resimle ilgili sanatçıları ve eserleri ve yaptıkları resimleri
   . fikret mualla resimlerinde hangi boyayı tercih ederdi
   . resim le ilgili 3 adamın hayatı
   . yeni resamlar modern resm
   . ünlü picassonun yapmiŞ olduĞu resimler
   . guaş ile ünlü ressamların resimleri
   . cezannenin ev ve ağaçlar resmi ne zaman yapıldı hangi teknikle…
   . ressamla ilgili şiir
   . ünlü türk ressamlarinin aĞaÇla ilĞili yaptiklari resimler
   . madame cruise hayatı ve buluşları
   . ünlü ressamların yaptığı sürrealist resimler
   . akıl hastanesine giren resi yapan ressam
   . sürrealizmi başlayan ressamların resimleri
   . ünlü manza ressamın hayatı ve eserleri
   . şiir kritik dönemlerin sanatıdır sözünün açıklaması . saman mankenin yaptığı resimler
   . türk ressamların hayatları ve yaptıkları resimler
   . ressam resimleri olağanüstü resimler
   . resim sanatının kaç dalı vardır
   . kübizm dönemi öncü sanatÇilarin yaptiĞi resimler nelerdir
   . türk ressamlarindan birisinin hayati resmi ve yaptiĞi resimler
   . ressamların yapmış olduğu anadolu resimleri
   . modern resim ne demek
   . ünlü bir ressamın hayatı ve onunla ilgili resimler
   . kulağını kesmesi ile de tanınan ünlü hollandalı art izlenimci ressamın adı nedir ?wincett vangog
   . ressamların güneşli resimleri
   . unlu sanatçıların hayatı ve yaptıkları resim
   . modern resim linkleri
   . signac limana giriş eseri
   . picassonun taklit kuramı ile ilgili resimleri
   . henry matisse muzık eserı
   . unlu ressamlarin nu resimleri
   . resim sanatıyla ilgili ressamlar
   . tarihi eser ile ilgili ressamların yaptığı resimler
   . expresyonizm sanat akımının sanatçılarının yaptığı resimler
   . cormon fernand hayatı hikayesi
   . resim sanatıyla ilgili yazılar
   . salvador dalinin gökyüzü ile yaptıgı resimler
   . resim sanatının önemli yılları
   . ünlü ressamların yaptıkları heykel ve resim
   . resim alanında ünlü bi ressamın hayatı ve eserleri
   . bob ross tuvalinin hazırlanması
   . ünlü ressamların anne çocuk yağlıboya resimleri
   . tuvalden taşan talo tekniği resimleri
   . vincent van goghun yaptığı eserlerinin bazıları ,14 ayçiceği tablosu…
   . sürrealizm dönemine ait resim sanatlari
   . ressamların savaş anını yansıtan resimler
   . ünlü türk ve dünya ressamların yaptıkları resimler ve hangi tür oldukları
   . natürmort robert bob ross
   . ünlü ressamların yaptı resimler
   . ressamın eserler ve ilgili yazı
   . tanıdık bir ressamın yaptığı resim
   . ressamların hayatları ve eserleriyle ilgili filmler
   . ünlü ressamlar ve yaptıkları eserlerın ısımleri
   . ünlü ekspresyonizm ressamlarının yaptığı yağlı boya resimleri
   . vincent van gogh çizdiği yıldızlı gece adlı resmin bulunduğu yer ve tekniği
   . modern sanayi ile ilgili resimler
   . ibrahim çallı zamanında yaşamış ressamlar
   . sürrealizmde ışık
   . fikret mualla nın flovers adlı resmiyle ilgili bilgi
   . yazıylayazılmış ahmet ismin resimleri
   . sürrealızm akımların resımlerı
   . japon tahta figürler için uygulanan heykel tekniği
   . bazı ünlü ressamların yaptığı resimler
   . sürrealizm akımından etkilenen sanatçımız
   . 19.yy padi . monetin otoportresi
   . unlu ressamların cızdıgı karıkatur çalışmaları
   . akademik ressamlar
   . vincent van gogh un yaptığı mutluluğun resmini görüntüle
   . jean francois millet hayatı
   . resim ile ilgili sanatcılar ve eserleri ile ilgili yazılar
   . japan manken sokak defilesi
   . resim alanında isim yapmış ünlü kişiler
   . modern resim sanatı
  • KARAKKELEM
  • KARA KALEM
  • KARAKALEM ÇİZENLERİN MALZEMELERİ
  • KRAKALEMCİLER
  • PORTRE SANATI
  • İNTERNET ÜZERİNDEN PORTRE ÇİZİMİCİLERİ
  • İÇ MİMARİ DEKORASYON İLE İLGİLENENLERİN SİTESİ
  • KİTAP KAPAĞI YAPTIRMAK İSTİYORUM
  • KİTAP KAPAKLARI NERDEN TEMİN EDİLİYOR VE YAPTIRMAM MÜMKÜNMÜDÜR.
  • KIRTASİYEDE ÇİZİM MALZEMELERİ
  • ŞİİR,ROMAN,KİTAP YAZANLAR İÇİN KİTAP ÖN KAPAK FOTOĞRAFLARI ÇİZİMLERİ,KONUYA EN YAKIN RESİMLER NEREDEN BULUNUR.
   . bob ross televizyonda resim yapan adamın görüntüleri
   . jacqueline kaza sonucu şimdiki hali
   . pıssarro les eserinin sergilendigi yer
   . ünlü ressamların resimlerini ne ifade ettigi
   . pissaro ressam 19.yy
   . sürrealizm resimlerindeki renkler
   . sade ressam resimleri
   . fikret mualla ve kırmızı sirk
   . ünlü ressamlardan bir tanesinin tablo resmi
   . ünlü ressamların içlerinde insan olmayan resimleri
   . türk ressamlarının bir tanesinin ismi ve hayatı
   . türkiyenin en ünlü ressamın resimlerinden bir kaç tanesi
   . ünlü kelebek resimleri yapan ressam Salvador dali’dir
   . vincent van gogh hangi resim akımının öncüsüdür ?ekpresizim
   . eski ressam sanatçıların yapmış olduğu resimler
   . liman ressamlarının resimleri
   . ressamlarla ilgili herşey
   . charlie chaplin resimleri
   . ressamların yaptığı resim yap
   . ünlü ressamların desen resimleri
   . herşeyburada com
   . yaşadığımız bölgede yaygın olan yerel el sanatlarıyla ilgili yazı
   . ölmüş ressamların hayatları
   . ünlü ressam picassonun resmi
   . resim sanatıyla ilgili sözler vecizeler
   . empresyonizm akımını temsil eden ressamlar
   . ağaç ve hayatla ilgili çizilen soyut resimler
   . en tanınan ressamların resimleri
   . sürrealızm ressamları ve tabloları
   . salvador dalı girdiği bunalım kulak kesme değildir.kulak kesme vangogun işidir.
   . birbirinden etkilenen ünlü ressamlar
   . aynı resmi yapan ünlü ressamlar
   . dunyanın en onemlı ressamların hayatı
   . resim dersi için suda yüzen renkler çalışmasına örnek yazı ve resimler
   . ünlü ressamların basit desenler
   . savaş ile ilgili resim çalışmaları
   . dünya ressamlarının en iyi resimleri
   . sürrerizm resim sanatının tanımı
   . resmimin arkasına nasıl başka resim koyarım
   . yabancı ressamların yaptığı ressamlar hayatı ve resimleri
   . ressamların yapmış olduğu resimler ve resimdki ana fikir
   . dans konusunu iŞleyen yabanci ressamlar
   . resimde süraelizm ne demek karakalemcilerin en uğrak sitesi karakalem kitapları. bilinen bir ressamın yaptığı resimler
   . tanıdık bir ressamın yaptığı resim
   . ünlü ressamların çizdiği kelebek resimleri
   . resim alaninda
   . modern ressam resimleri
   . resim ile ilgili eserler
   . empresyonizm yapan ünlü ressamla
   . sürrealist ressamların resimleri
   . ressamlar la ilgili soyut resimler
   . ödemiş-birgi ile ilgili üç boyutlu resimler
   . ünlü ressamlarla ilgili denemeler ünlü ressamlar ile ilgili denemeler
   . ali avni çelebi hangi akımdan etkilendi
   . resim alanında ün yapmış yabancı ressamlar
   . dünyanın ressamlarından dört tanesi
   . ünlü ressamların yapmış olduğu at resimleri
   . ünlü dünya ressamlarından resimler
   . yıldızlı gece soyut resim midir
   . hayal kırıklığına uğrayanlar resmi nerede sergileniyor
   . ressamın doğduğu yer
   . ünlü ressam resim hikayesi nedir
   . ressam abidin dino nasıl çalışır
   . sürrealizm resim sanatının genel özellikleri
   . çeşitli ülkelerin önemli ressamlarınınhayatı eserleri
   . ünlü ressam paul gauguin hayatı ile ilgili hersey
   . ünlü ressam paul gauguin hayatı
   . salvador dalinin soyutlamaları hakkında bilgi
   . dünyanın en moderen resimleri
   . ünlü ressam ev resimleri
   . hayal kırıklığına uğrayanlar resmi hangi müzede
   . empresyonizm akımı ile ilgili resimler
   . küçük ressamların yaptıkları resimler
   . bob ross tekniğinde zemin hazırlığı ve şekilleri ilham kaynağı

   

   

   

   


  • . ünlü ressam vincent van gogh hangi ülkede doğmuştur
   . ressamların uğradığı resimler
   . art academi resim galerisi yağlıboya tablolar
   . vincent willem van gogh un resimleri hakkindaki eleŞtiriler
   . farkli ressam hayati ve eserleri
   . expresyonızm nedır
   . ünlü ressam millet in hayatı . ünlü fransız ressamlari ve eserlerikurşun kalemle çizimler. picassonun modern resimleri
   . türk ve yabancı ressamların hangi akıma karşı oldukları
   . van gogh kulak kesme hikayesi
   . sürrealist resimlerden birkaç örnek
   . ünlü ressamların yaptığı akımlar
   . fikret muallanın kırmızı sirk adlı resmi
   . van gogh un öğrencilik hayatındaki zor anları
   . romanın en ünlü ressamları ve eserleri
   . hangi ressamlar eserlerini yaparken nelerden etkilenmişlerdir
   . dünyaca ünlü ressamların insan figürlü resimleri
   . unlu ressamlar ve eserlerı doga ıle ılgılı
   . koreli ressamların yaptığı resimler
   . türk ressam hayatı ve sanatının akım türü
   . fikret mualla flovers adlı eserinin konusu nedir ?cevap :
   . şeker ahmet paşanın yaşadığı dönemde resim alanında getirdiği yenilikler
   . ünlü olmayan ressamlar ve eserleri
   . soyut resim sanatıyla ilgili resimler
   . dünyayı renklerle ifade etme ile ilgili resimler
   . resimlerde ne ilgili
   . ressam adları ve yapmış olduğu resimler
   . abidin dino yaptığı resmin türü yani portre gibi örnek nasıl yapmış ulan
   . abidin dino ve ne tür tarz resim yapar
   . ölmüş ünlü türk ressamlar ve eserleri
   . ırises resmi ile ilgili bilgiler
   . van goghun resim sanatlarıyla ilgili bilgi
   . ünlü ressamların savaş resimleri
   . resim çizmek için sarmısak resmi
   . kübizm akımıyla ilgili şiirler
   . sadece bir ünlü ressamın hayatı olsun
   . resim sanatıyla ilgili resim
   . dünyaca ünlü ressamların yaptıkları resimler
   . görsel sanat unlu ressamın resmi basıt resımler
   . ressamlarla ilgili duvar yazıları
   . ünlü ressamların hayatı ve yapmış oldukları eserle
   . resamların sanat akınıyla ilgili resimler . türk ressamlarının hayatı ve hikayeleri bide eserlerini
   . fikret mualla nın yaşam hikayeleri ve yaptıkları resimler
   . ross resim dersi nasıl veriyor
   . dünyanın en ünlü ressamı ile ilgili kısa bilgi
   . kırmızı elbiseli dans eden kadın yağlı boya resmi
   . resim empresyonizm sürrealizm kübizm
   . sürrealizm resimler
   . resimleri öldükten sonra değer kazanan ressam
   . ünlü türk ressamlarının yaptıkları işler . dove arthur ressamının hayatı
   . ressam dove arthur hayatı
   . dünyada bilinen ünlü ressamlar
   . hikmet onat genellikle hangi tür resimleri cizerdi
   . dünyaca ünlü ressamların yaptığı resimler
   . picassonun 25 yaşında bitirdiği resmin tarihçesi…
   . noktalama tekniği ile ilgili resimler
   . hayatını resme yansıtan ünlü ressamlar
   . resim sanatının hayata etkisi
   . picassonun sürrealist tabloları
   . ibrahim Çalli tual sergi resimleri büyük boy . empresyonizm ve sürrealizm iliŞkisi . bugun hangi ünlü dogmus çizimciler iç mimarlar dekorasyon siteleri. alman sürrealist ressam
   . dünyaca ünlü ressamlardan bir tanesi
   . ünlü ressamların doğa ile ilgili resimleri . topluma mal olmuş ressamlar . ünlü resimler ve eserle ilgili bilgi . modern resimlere örnekler
   . resim ve ressamlarla ilgili resimler
   . teknoloji tasarım etkinlikleri ortaokulda yapılmış resimler
   . sürrealizm akımı ve öncüsünün hayatı ve eserleri
   . 20.yy da yaşayan sürrealist ressamlar
   . acı ceken ressam ?meksikalı ressam frida kahlo
   . resim noktalama teknigi
   . soyut resim yapan ünlü ressamlarından örnek resimler
   . ünlü ressamların yaptığı resim çalışmalarını resimleri
   . at resimleri yapan ünlü ressamlar
   . ünlü ressamların çizgi çalışmaları
   . modern resme örnekler
   . fransa nin ressamlarinin hayatlari
   . ünlü bir ressamın hayatı ve yaptığı resimler
   . picasso nun akımlarla ilgili resimleri
   . salvador dalinin nüleri
   . dali resimleri belleğin sebatı
   . kübizm akımıyla ilgili resimler şiirler sözler oyunlar
   . sürrealist dönemin ressamların hayatı ve eserleri
   . ünlü ressamların hayatı ve yaptıgı resimler
   . almanyanın önemli ressamları
   . edward monetin yaptığı resimler
   . türk ünlü ressamlarının yaptığı çalışmalar ve hayatı
   . yabancı ünlü ressamların hayatı nasıldır
   . ünlü bir ressam ve yaptığı resimleri resimleri
   . mona lisa eserinin betimlemeleri
   . van gogh sürrealizm resimleri
   . child with a dove resminin boya türü nedir
   . toulouse lautrecnin kısaltılmış hayatı
   . fikret muallanın flovers adlı eserinin konusu ve bilgileri
   . turkıyede palyaÇo Çizen ressamların resimleri
   . vincent willem van gogh un expresyonizme etkisi . kolaj tekniğini kullana ressamlar
   . frida kahlo at the san francisco resmini neden çizdi
   . ressam picassonun topluma olan faydaları
   . izlenimcilik tanımı bu akımın özelliği önde gelen ressamları örnek
   . ünlü bir sanatcının yaptığı resim
   . resimde ünlü bir sanatçının hayatı
   . ressam van gogh yapmış olduğu resimler
   . ünlü ressamların büyük boy eserleri
   . son yılların ünlü ressamları
   . degas dans bir eserinin analizi
   . ünlü ressamların yapmış oldugu soyut resimler
   . ünlü ressamların yaptıkları sokak ve ev resimleri
   . matissenin kısa hayatı hayatıressam
   . ressam fikret mualla nın yapmış olduğu resimlerden 1 adet
   . renkli çalışanın türk ressamların hayatı ve resimleri
   . bır ressamın çizdıgı resım bırde ressamın hayatı
   . frida kahlo eserlerinin resimleri
   . ressamların yapmış olduğu resimler
   . ünlü ressamlar ve yaptıgı resimler
   . vincent van gogh hangi akımında resim yapmış
   . frida kahlo van gogh fikret mualla toulouse lautrec ne tür resim yaptıkları ve yaptıkları resimler
   . ünlü doğa ressamları yaptıkları resim hakkında bilgiler
   . frida kahlo paplo sanatçıların eserleri
   . ünlü türk ressam resmine bak
   . ünlü ressamlarımızın yaptığı resimler
   . dünyanın en ünlü ressamı abidin dinonun f.
   . meşhur türk ressamlardan interior yağlı boya resimleri
   . sanat eserleri ile ilgili resimler
   . sanat eserleriyle ilgili resimler
   . en basit ressam resmi
   . fikret mualla vangog monet hangi dönem var olmuş sanat akımları
   . kadin olmak dekopaj teknigi. ünlü ressamların yapmış olduğu resimler
   . resim sanatçıları doğduğu yer çalıştığı alan çocukluk yaşamı nedir
   . ünlü ressam ların hayatları ve resimleri
   . ünlü ressamın yaptığı resimi ve realizm akımı
   . vincent van gogh ne tür resimler çizerdi
   . van gogh ne tarz resimler yapar
   . ressamlarin hayati ve yaptiĞi resimler
   . ünlü ressam resimleri şeker mehmet
   . ünlü ressamlardan soyut resim van gogh picasso
   . modern ressam geometrik
   . frida kahlo resim yapma teknikleri.çalışmaların kurşun kalem.resimde ekspresyonist interiör
   . pablo picassonun child with a dove
   . ünlü bir ressamın kendi resmi ve çalışmaları
   . resim sanatıyla ilgili söz
   . bir ressamin hayati ve resimlerinde birkaÇi
   . ünlü ressamların basit resimleri
   . vincent van gogh ayçiçekleri eser analizi
   . sürrealizm resmi ve ressamı
   . ünlü resimler ve ressamlari
   . van gogh yıldızlı geceler resmi analiz
   . van gogh yıldızlı gece analizleri sunu
   . kar kocanın son zamanlardaki mutsuzlukların sebebi
   . resim dersi için ünlü ressamların resimleri
   . resim dersi ünlü ressamların resımlerı
   . ünlü ressam ve yaptıgı resimler
   . fikret mualla hangi tarz ve üslüpla resim yapardı
   . unlu ressamların yaptıgı resımler
   . ressamların hayatı ve yaptıgı resimler
   . frida kahlo fikret mualla picasso guernica eser
   . ünlü ressamları resimlerinin hikayeleri ve resimleri
   . fikret muallanın pariste bir sokak eseri ve açıklaması
   . sürealizm döneminde yaşayan sanatçılar
   . yabancı ressamların hayat hikayeleri
   . ünlü ressamların örnek resimleri
   . ali avni çelebi hayatında kaç tane resim yapmış ve nerede sergilemiştir
   . ulusal ressamlar ile ilgili görsel bilgiler
   . resim sanatıyla
   . 20 yy ressamları ve resimleri
   . modern tarzda ünlü türk ressamları
   . en ünlü ressamlar hayatları ve yaptığı resimler ?...
   . modern dönem türk ressamları
   . fikret mualla hangi sanat akımından etkilenmiştir
   . ünlü ressamların kadın resimleri
   . resimler ünlü ressamların yaptığı
   . resim sanatıyla ilgili anlamlı sözler
   . ünlü ressamların yaptığı basit resimler
   . avrupanın en ünlü ressamları ve resimleri
   . ünlü ressamların çizdigi doga resimleri
   . sürrealizm resimleri
   . empresyonizmi kullanan ressamlar
   . resamların yaptığı eniyi resimler ve hayat hikayeleri
   . ünlü ressam hikmet onat ın kısaca eserleri ile ilgili bilgi
   . ünlü ressamlardan sürrealist resim
   . vincent van gogh resimlerinin hangi akımda oldukları
   . ressamlar nelerden etkilenerek resim yaparlar
   . ünlü ressamların resimleriyle birlikte
   . fikret muallanın fırça uçları
   . ressam frida kahlo nun bilinen eserleri
   . ibrahim çallı hangi sanat akımı öncüsüdür
   . sürrealizmle ilgili resim .karakalem empresyonizm akımı ile ilgili red flover resim
   . ünlü ressamların yaptığı resim
   . vincent willem van gogh resminin eser analizi
   . fikret muallanın resminin eser analizi
   . ünlü ressamlar ve yaptıkları çalışmalar
   . ünlü türk ressamların yaptıkları resimler
   . ünlü ressamların hayatı ve yaptıkları çalışmalar
   . tarihin en ünlü ressamlarının çiizmlerinden örnekler ve açıklamaları
   . resim yapan ressamların hayatları
   . kurtuluş savaşı sırasında ünlü ressamlar ve karakalem olarak çizilen resimleri
   . ünlü ressamın yaptığı resmi
   . ünlü ressam ibrahim çallı nın yaptığı resimleri
   . çağdaş türk ressamları ve ne tarz resim yaptıkları
   . ünlü bir ressamın resminin dönemi akımı konusu tarzı ve tekniği
   . almanyanın ünlü yerlerinin resimlerini görmek istiyorum
   . at resimleri ve ressamları
   . ünlü ressamların resimlerinin dönemleri akımları
   . ünlü ressamların ünlü manzar resimleri
   . kurtuluş savaşı ile ilgili şiir yazan ünlü ressamlar ve hayatları
   . açık havada resim yapma sanatının adı nedir
   . picassonun akımıyla ilgili resimler
   . ünlü ressamlarin ilginc hayatlari
   . ünlü ressamların müzik ile ilgili resimleri
   . türk ressamların sürrealizmle
   . dünyaca ünlü ressamların çok kısaca hayatı
   . okul öncesinde gökyüzü uzay ve dünyamızla ilgili resim örneklerinin kara kalem olarak gösterimi
   . fikret muallanın hayatı eserleri ve hangi sanat akımından etkilendiği
   . sürrealizm resimleri ve resmi yapan sanatçıların adı
   . resim sanatının insan hayatındaki yeri
   . ibrahim çallı ile ile ilgili kısa hayatı ve çizdiği resimler
   . ressamların yapmış olduğu çok renkli resimler
   . yabancı artis antonio banderas resimleri büyük boy
   . ünlü ressamların yaptıgı resimler
   . ünlü ressamların kendi resimleri
   . dünyanın en ünlü ressamları ve resimleri
   . ünlü ressamlarin kisaca hayatlari
   . ünlü ressamların resimleri ve resimleriyle ilgili hikayeleri
   . sürrealizm ne tarz resim yapar
   . ressamların resim yaptıkları şeyin ismi nedir
   . ünlü ressamların yaptıkları soyut resimler
   . ressamlarin doĞdugu yerler
   . ressamlar ile ilgili resimler hayatı
   . ünlü ressamların yaptıkları hikayesi ilginç olan resimler
   . yabancı ressamlardan modern yağlıboya resimler
   . ressamla ilgili resim ve yazı
   . ünlü ressamın yaptığı resimler
   . ressamın hayatını yansıtan resim
   . ressam ile ilgili resimler
   . ünlü ressamların resimleri ve hayatı
   . sanat akımıyla ilgili türk ressamlar
   . ünlü ressamların önemli yazıları
   . ünlü ressamların yaptığı resimleri
   . ressamla ilgili örnekler
   . karikatür hamile kadınresmi
   . ünlü türk ressamlarından resim ve desen örnekleri
   . ressamların hayatı ve yaptıkları resimler
   . adana da doğmuş ressamlara ve yazarlara bakacak olursak ilk akla gelen yaşar kemal oluyor ilk başta…
   . fracois yapmış olduğu yıldızlı gece resmileri
   . sürrealist resimler-resamlar
   . resim sanatıyla ilgili karikatürler
   . kübizm ile ilgili yazılmış kitap ve örneklerini bulabileceğiniz yegane site. resim sanatındaki ünlü sanatçılar eserleri ve yaşamları. ünlü ressam ve yaptığı resim
   . van goghun zamanında yaşayan yabancı ressamlar
   . ünlü ressamların ev resimleri
   . modern okul resimleri
   . henri matissenin eserlerive eserlerini nasıl yaptıgı
   . bob ross un deniz dalgası yapma tekniği
   . ruhi arel ile ilgili kitaplar
   . ünlü ressamların resimleri ile ilgili bilgi
   . ressamların yaptığı örnek birkaç tane resim göster
   . sürrealist ressam hayatı
   . ünlü ressamların sergisini görmek istiyorum
   . mandolinli kadın portresi eser analizi
   . resimünlü
   . sürrealist ressamlar ve eserleri
   . aşama aşama yağlıboya resim yapma tekniği bob ross
   . resim sanatına dair hersey
   . ünlü ressamların yaptığı resimler karakalemresim.net. ünlü ressamların hayatını anlatan filmler
   . görsel sanatlar dersi ressamın yaptığı resmin analizi
   . abidin dino hangı sanat akımından etkılenmıstır
   . gelir dağılımı ile ilgili resimler
   . ünlü ressamların tablolarına bak
   . türk ve yabancı ressamın hayatı ve yaptıgı resimler
   . ünlü ressamlar ve Çizdikleri üÇ boyutlu resimler
   . van gogh kulağı kesme hikayesi
   . rüyada apandisitin patladığını görmek
   . ressamların sanat üzerine söylemiş oldugu sözler anlamlı ve güzel szölerin tamamı…
   . resim sanatı ile ilgili herşey
   . salvador dalinin hayatı ve eserleri ile ilgili kısa ve öz bir yazı
   . ressamların su ile ilgili resimleri
   . gen-art hastanesi ile ilgili resimler
   . yabanci ressamlarin modern resim calismalari
   . türk ressamlari ve modern resimleri
   . ünlü ressam vincent van gogh hangi sanat akımı içinde
   . ünlü türk ressamlari ve resimleri modern resimler
   . fikret mualla hangi akımda calışmış
   . modern resim örnekleri
   . relatedresim.turkcebilgi.comempresyonizm
   . illüstrasyon yabanci ressamlari resim ÇaliŞmalari
   . sürrealizm kulak
   . vincent willem van gogh otoportre
   . ünlü ressamların çizdigi cocuk resimler
   . puzzle ünlü ressamlar
   . ibrahim çallı hangi akımdan etkilenmiştir.
   . ibrahim çallı hangi akımdan etkilenmiştir
   . ünlü ressamların çizdiği portre resimleri
   . dünyaca ünlü ressamlar ve aşkla ilgili resimleri
   . sanat eserleri ile ilgili herşey
   . yabancı ve türk ressamların hayatını anlatan yazı
   . ünlü ressamın noktalama çalışması
   . ressamların hayatları 19 yy
   . en ünlü ressamların çizdiği portreler
   . henri rousseau resim galerisi
   . dunya ressamlarının hayatını anlatan film
   . hollandalı ressam eşerin yaptıkları resimler
   . sürrealist ressam ne demek
   . ingilizce resimleri ile ilgili güzel çirkin pahalı eski yeni resimler
   . gustave courbet eserlerinin resimleri ve betimlemeleri
   . dünyada resim sanatıyla ilgili güzel sözler
   . ünlü ressamların 3 boyutlu çizdigi resimler
   . vincent willem van gogh sari baŞak
   . ünlü ressamların hayatları ve yaptıkları resimler . izlenimci van gogh sanatının özelliği . unlu ressamlar ve eserlerı sergılenen yerlerı
   . en çok tablo satan yabancı ressamları
   . ünlü bir sanatçıların yaptığı resimler
   . ünlü resim 1. dünya savaşı yıllarını anlatan tablo . picture vangogh natürmort
   . ressamların yaptığı dostluk ile ilgili resim
   . ünlü türk ressamlarının hayatı ve eserlerinden birkaç örnekler
   . türkiye de ünlü ressamlar ve karakalem resim portre yaptırma sitesi ve bir tanesinin hayatı ve eserleri
   . sanatında başarılı olan insanların hayatları
   . tarihteki ressamların yaptığı resimler
   . illustrasyon moda resimleri
   . modern resımler edouard manet claude monet hangi resim sanat akımının temsilcileridir
   . ressamla ilgili olan şeyler
   . türkiyede birincilik almış ögrencilerin yaptıgı savaşla ilgili resimler
   . deniz resimleri ünlü ressamlardan
   . ünlü ressamların soyut resimleri
   . ünlü ressamların at resimleri
   . yağlı boya nüler
   . ressam orhan umudun yaptığı resimler
   . resim sanatıyla ilgili şiirler
   . bob ross un baş yapıtı
   . amerikan bilimler akademisinin kapısının üzerinde yazan fuzuli şiiri
   . Romantizm ile ilgili resim yapan ressamlar
   . 1. dünya savaşıyla ilgili ortaokul için resimler
   . resim yeteneği olan biri nasıl ressam olur
   . toulouse lautrec nin sanatı ile ilgili hayatı ve eserleri
   . dünyanın en ünlü ressamın hayatı
   . fovizm ile ilgili resimler
    hollandalı ressamın yaptıkları modelleri
   sürrealizm resim üzerindeki etkisi
   karlı ünlü ressam resimleri
    ünlü ressamlar ve yaptıkları ünlü resimler  fikret mualla eser analizi örnekleri  resim sanatıyla ilgili hikayeler  ressamların hayatı ve yaptıkları resimleri
   . ünlü ressamların portreleri
   . modern ressamlar
   . ünlü ressamların resimle ilgili sözleri
   . ekspresyonizm ile ilcili resimler ve ressamları
   . savaş ile ilgili ressamların yaptığı resimler arasında en ünlüsü pikassonun güvernikasıdır.Bu resim
  • Eski İstanbul’un siyah beya olarak fotoğrafları,çizimleri,yağlıboya çalışmalarına örneklerin tamamı:
  • 19. yüzyılın ikinci yarısında Fransa sanat çevrelerinde İstanbul ressamı olarak ün yapan Germain Fabius Brest (Marsilya 1823-Marsilya 1900)  İstanbul pitoreskinin başlıca yaratıcılarındandır. Fransa'nın çeşitli devlet müzelerinde eserleri bulunan sanatçının Topkapı Sarayı Müzesi'nde ve pek çok özel koleksiyonda tabloları yer almaktadır. Brest özellikle 1980 sonrasında Türkiye'de oluşturulan özel oryantalist resimkoleksiyonlarının aranılan ve sevilen ressamı olmuştur. İstanbul'un günümüzde tamamen kaybolmuş pitoresk köşelerini nostaljik bir özlemle onun resimlerinde yeniden bulmak mümkündür. 


   19. yüzyıl Paris Salonu'nda -Türkiye uzmanı- olarak tanınan Fabius Brest tablolarının ön planına yerleştirdiği günlük yaşantıyı oryantalist manzara dekoru içinde sunar. O
     yapıtlarında pitoresk görünümlerin peşine düşmüş  bunu adeta kalıplaştırdığı canlı renkli ahşap ev gruplarını  gölgeli ağaç kümelerini  beyaz minare ve kubbeleriyle camileri  meydan çeşmelerini  boğazda yelkenlileri  farklı etnik giysilerle hareketli insan guruplarını kullanarak ifade etmiştir. Sanatçı kentte çalışan diğer oryantalist ressamlar gibi eski İstanbul'un batılılaşmanın etkisinden uzak  dar ve düzensiz sokaklarını  adeta birbirine değen ahşap evleriyle eski mahallelerini tablolarına konu almıştır. Manzaralarında Boğaziçi ve Haliç kıyılarındaki küçük yerleşmeleri anlatmayı seven Brest  İstanbul'u çok yakından tanımış olmakla birlikte resimlerinde gerçek görüntüyü aktarmaktan çok  kentten kendisinin algıladığı şiirsel bir dünyayı yansıtmak istemiştir. Sanatçı zaman zaman farklı mekânlardan derlediği görüntüleri  amaçladığı pitoresk etkiyi güçlendirmek için bir arada kullanarak -kapris-ler oluşturmaktan kaçınmamıştır. Çoğu kez yapıtlarında gerçekle hayal edileni birlikte ele alan Brest ışığa ve ışıkla vurgulanmış renge önem verir. Genellikle açık renk tonlarını kullanır. Kompozisyonlarında resmin solunda ya da sağında gruplaşmış evler  küçük bir mahalle kahvesi  çınar ağaçları  arka plandan yükselen beyaz bir cami  önde ise gündelik yaşantılarını sürdüren renkli giysileri içinde İstanbullular görülür. Osmanlı dinsel ve sivil mimarlığı hemen hemen tüm yapıtlarının egemen öğesidir. 

   Manzaraların ön planında yer alan küçük figürler  giysilerinin renkleri kadar üzerlerine düşen ışığın etkisiyle kazandıkları ifadeleriyle de ilgi çekerler. Osmanlı kent yaşantısının tüm canlılığıyla anlatıldığı bu resimlerde figürler kahvehanelerde ya da bir çeşme önünde aralarında konuşurken  alışveriş yaparken  yelkenleri toplarken  balık tutarken birbirleriyle ilişki içinde betimlenmiştir. Brest'in yapıtında kullandığı bu pitoresk atmosfer dönemin oryantalist beğenisine hitap eder. Onun bu yaklaşımı tüm yapıtlarına egemendir ve sanatının özgün yanını oluşturur. 


   Fabius Brest'in krokileri
     yağlıboya ve suluboya çalışmaları bulunmaktadır. Dış mekânlarda doğa gözlemleri alınan küçük notlar  açık hava resmi taslakları atölyede tamamlanan resmin ön hazırlıklarını oluşturur. Brest renk ve ışığa önem veren bir sanatçı olduğundan daha çok yağlıboya tekniğini kullanarak resmini geliştirmiştir. Genellikle tuval üzerine yağlıboya ile çalışan bir sanatçı olmasına rağmen Marsilya Güzel Sanatlar Müzesi'nde bulunan 19x24 cm'lik bazı küçük çalışmalarından anlaşılacağı gibi ahşap üzerine yağlı boya resimler de üretmiştir. Sanatçı ışıklı renkleri kullanarak serbest fırça darbeleri ile resimlerini gerçekleştirir. Özellikle küçük boyutlu resimleri bir -poşad- tazeliği taşımakla beraber resmin içinde kullandığı ayrıntıların titizliği sanatçının gözlem ve desen gücünü ortaya koyar. Brest'in resimlerinin belki de en etkileyici yanı yapıtının tazeliğini koruması  çabuk icra edilmiş etkisi yaratması ama ayrıntıda bir finisyona sahip olmasıdır.

   Eserin Adı: Boğaziçi 
   Orijinal Ebadı: 52 x 74 cm 
   Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya 
   Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon    Eserin Adı: Üsküdar 
   Orijinal Ebadı: 52 x 75 cm 
   Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya 
   Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon    Eserin Adı: Cami Dışı 
   Orijinal Ebadı: 74.9 x 116.2 cm 
   Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya 
   Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon 
   Eserin Adı: İstanbul 
   Orijinal Ebadı: 36 x 60 cm 
   Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya 
   Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon    Eserin Adı: Istanbul 
   Yapım tarihi: 1874 
   Orijinal Ebadı: 80 x 59.7 cm 
   Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon 
   Eserin Adı: Boğaziçi`nde Balıkçılar 
   Orijinal Ebadı: 115 x 90 cm 
   Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya 
   Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon
  • general frankonun diktatörlüğüne son vermişitr…
   . sürrealist bir tiyatro eseri
   . def çalan insan topluluğu yağlı boya resimleri
   . yurdumuzda çocuk şarkıları söylemiş ünlü sanatçılar kimlerdir
   . hayatın başlangıcı ile ilgili görüşler ve resimler
   . ünlü türk ressamların yaptıkları at resimleri
   . ünlü resimler-Salvador dali
   .Resim sanatıyla ilgili test soruları,ünlü bir ressamın basit resmi,ressamların ilgili,bi ressamın resim hayat. pablo picasso kaç yılında doğmuştur.Sürrealizmde resmin konusu . ünlülerin resim sanatıyla ilgili sözleri,ruh sağlığı ile ilgili eserleri olan ressamlar . sürrealizm ünlü yazilari.Ünlü ressamlarla ilgili tiyatro . ressamların akımlarla ilgili çalışmaları
   .                                          Modern resimler
   . unlu resamlarin adlari ve hayati ?
   . modern kadın ressamlarımız ?
   . vangogh un çizdiği figürleri  ? 
   .    Birinci dünya savaşı ve sonrasında erkek ve bayan giysisi resimleri
   . ressamcı ile ilgili herşey,ünlü ressamlarin resimleri,resim sanatıyla ilgili güzel sözler,ünlü ressamlarla ilgili,fikret mualla saygı slaytları,resim sanatıyla ilgili sözler,yabancı modern resimler.
   . ünlü türk ressamlarının bazıları resimleri

  • . sürrealizm sanatıyla yapılmış resim ve ressamı
   . surrealızm resim dersi,Vincent van gogh fikret mualla sanat akımı eserler hayata tablo,empresyonizm ve izlenimcilik nedir öncü ressamları kimlerdir ?Vinccet vangog  genel özellikleri nelerdir
   . kübizm akımıyla ilgili örnek resimler
   . ünlü 19 yüzyil ressamlarin tablolarina bak
   . buyuk havre allah yazan resimler
   . ünlü ressamlari
   . ali avni çelebi vitrin eseri

  • . fikret mualla kirmizi sirk
   . elbiseli palyaço kostüm modelleri. salvador dali picasso var gogh hayat hikayeleri
   . ünlü ressamlarin noktalama ile yaptiklari resimleri

  • . salvador dali ve etkilendiği ressamları kara kalem